تهیه برنامه نجات دشت قزوین و ارتقای بهره وری در آن

قروین - ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قزوین گفت: برنامه نجات دشت قزوین و ارتقای بهره وری در آن، در قالب طرحی بنام "تاک" تهیه و در یک بازه زمانی ۱۰ ساله اجرا می شود.

عیسی قبادی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در چند دهه گذشته به دنبال بهره برداری بیش از حد از منابع آب و خاک، دشت قزوین با چالش های زیادی روبرو شده است که تدبیر و اقدام برای نجات این دشت حاصلخیز به منظور حفظ و قوام فعالیت های کشاورزی در آن ضروری است.

این مسوول با اشاره به سابقه درخشان دشت قزوین در بخش کشاورزی، اظهار داشت: این دشت قادر است امنیت غذایی بخش قابل توجهی از جمعیت کشور را تامین کند بنابراین ما باید این قابلیت را حفظ کرده و تهدیدات پیش روی آن را از میان برداریم.

قبادی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در سفر پر خیر و برکت خود به قزوین به اهمیت دشت قزوین و لزوم صیانت از آن پرداخته بودند که همین موضوع باید مبنای کار مدیران استانی قرار بگیرد.

وی ادامه داد: تجمیع اراضی کشاورزی و تعیین الگوی کشت همراه با برنامه ریزی دقیق و مدون برای بهینه سازی مصرف آب از اولویت ها و راهبردهای طرح تاک در قالب برنامه نجات دشت قزوین است.

قبادی با بیان اینکه طرح تاک با ایجاد انسجام بین دستگاه ها می کوشد تا نظام بهره برداری از دشت قزوین اصلاح و بهره وری از این دشت زرخیز به بالاترین حد ممکن ارتقا یابد، اظهار داشت: این طرح با محوریت سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای و همراهی استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دیگر دستگاه های ذیربط  اجرایی می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قزوین گفت: با اجرای این طرح می خواهیم وضعیت  سفره های آبی زیرزمینی دشت قزوین که در دهه های گذشته با افت زیادی روبرو شدند تثبیت شده و بهبود یابد و همچنان با اتکا به پیاده سازی سامانه های نوین آبیاری و تکیه بر فناوری های جدید، تقویت کشت ارقام کم آب بر و رعایت الگوی کشت میزان تولید محصولات کشاورزی در این دشت بدون افزایش میزان سطح کشت در ابتدا حفظ شده و سپس رشد پیدا کند.

قبادی اظهار داشت: فرهنگ سازی و اقناع کشاورزان در رابطه با الگوی کشت و تجمیع اراضی و استفاده از ارقام و کشت های جدید از محورهای این طرح به شمار می رود که البته کار دشواری است اما برای حفظ دشت قزوین و حفظ کشاورزی در آن باید به این سمت پیش برویم.

این مسوول گفت: در سال جهش تولید گام نخست اجرای این طرح برداشته خواهد شد و امیدواریم بتوان با مشارکت و همراهی دستگاه ها و کشاورزان طی یک دهه چشم انداز روشن و خوبی را برای دشت حاصلخیز قزوین ترسیم کرد.

دشت قزوین دارای ۴۴۳ هزار هکتار وسعت است که دو سوم آن قابلیت فعالیت کشاورزی دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =