ادعای دولت انگلیس برای احداث بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان

لندن – ایرنا – دولت محافظه کار انگلیس از موافقت با طرح احداث بزرگترین نیروگاه خورشیدی به وسعت ۹۰۰ هکتار در سواحل جنوب شرقی این کشور خبر داد.

بر اساس این طرح برق بیش از ۹۱ هزار واحد مسکونی تامین خواهد شد. با این حال برخی گروه‌های طرفدار محیط زیست و اهالی منطقه «کنت» با اجرای آن مخالف بوده و ادعا می‌کنند که این طرح به حیات وحش آسیب می‌زند.

آن‌ها همچنین نسبت به احتمال آتش‌سوزی سیستم ذخیره ساز انرژی نیروگاه، که به زمینی به وسعت ۲۵ هکتار نیاز دارد نگران هستند. 

این در حالیست که بیشتر نهادهای زیست محیطی در انگلیس از این طرح استقبال کرده و آن را تحولی مهم در تولید انرژی از سوخت‌های فسیلی به انرژی پاک تعبیر می‌کنند. گروه موسوم به دوستان زمین به دولت پیشنهاد کرده‌ که برای جلب رضایت اهالی منطقه و معترضین، تعدادی پنل‌ خورشیدی رایگان نصب کند.

دولت برای اجرای این طرح که قرار است ۳۵۰ مگاوات برق تولید کند، ۴۵۰ میلیون پوند بودجه اختصاص داده است.

بر اساس برنامه اعلام شده عملیات احداث نیروگاه از سال آینده میلادی (۲۰۲۱) آغاز و طی دو سال‌ آینده (۲۰۲۳) به پایان می‌رسد. 

به نظر می‌رسد که تصمیم دولت لندن در این زمینه با سلسله تظاهرات فعالان محیط زیست در این کشور بی ارتباط نباشد.

اعضای گروه «قیام علیه انقراض» در دو سال گذشته با هدف فشار بر دولت برای حفاظت از محیط زیست، بخش هایی از پایتخت را با برپایی تظاهرات به حالت فلج درآورده و نظم عمومی را برهم زدند. آنها خواستار اعلام وضعیت اضطراری آب و هوایی از سوی دولت و به صفر رساندن ضایعات کربنی تا سال ۲۰۲۵ هستند که در پیشنهاد حزب کارگر انگلیس مطرح شده است. 

با توجه به اعتراضات مردمی و همچنین پیشنهاد حزب کارگر، دولت هنوز اقدامی در به رسمیت شناختن این خواسته و تصویب قوانین الزام‌آور انجام نداده است.

این در حالیست که سازمان ملل متحد در گزارشی هشدار داده است که تنها ۱۱ سال برای جلوگیری از فاجعه گرم شدن زمین فرصت باقی‌مانده است. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =