خلاء جامعه بشری جز با دین و اندیشه الهی پُر نخواهد شد

مشهد- ایرنا- مسوول شورای استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای خراسان رضوی گفت: خلئی در جامعه بشری وجود دارد که جز با دین و اندیشه الهی پُر نخواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین احمد ترابی روز پنجشنبه در مراسم افتتاح دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای منطقه ترشیز که در محل مرکز آموزش عالی کاشمر برگزار شد افزود: جامعه اسلامی از جدایی اندیشه دینی و اندیشه علمی آسیب زیادی دیده و اگر امروز خلاهای مدیریتی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دیده می‎شود به خاطر این جدایی است.

وی ادامه داد: اگر دنیا از عالم فقیه و بصیر در سطح کافی برخوردار بود نه تنها شرایط جهان اسلام بلکه شرایط جهان نیز تغییر می‏‌کرد و این بزرگترین مشکلی است که امروز در جهان اسلام وجود دارد.

مسوول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاههای خراسان رضوی گفت: نباید گمان کرد که دوره دین و اندیشه دینی گذشته است امروزه اندیشه دینی است که حتی صهیونیسم  تشویق و برای جهان برنامه ریزی می‎کند یعنی هرچند آنان دینشان نادرست و تحریف شده است اما پشت این تحرکات همان اندیشه دینی وجود دارد.

ترابی افزود: اگر مدیریت و اداره جامعه بشری به دست اندیشه فقهی و عالم با تقوا بود جهان اسلام حرف اول را از نظر نیروی انسانی و منابع و ذخایری که دارد در دنیا می‎زد و جهان را تحت تاثیر قرار می‏‌داد.

وی ادامه داد: کسی که بخواهد در دانشگاه فعالیت کند باید به آن اعتقاد داشته باشد، اگر بخواهیم جامعه دانشگاهی به سمت اهداف الهی حرکت کند و یا دینی شود باید مسوولان به اهمیت دانشگاه اعتقاد داشته باشند.

مسوول شورای استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای خراسان رضوی گفت: در شرایط فعلی نیازمند جامعه و جوان سالم و انسان امیدوار هستیم و باید برای رسیدن به این اهداف با کمک حوزه و دانشگاه این فضا را ایجاد کنیم.

ترابی نظارت بر دروس معارف را یکی از وظایف نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها دانست و افزود: نباید در دانشگاه از اساتیدی برای دروس معارف استفاده شود که توان لازم برای تدریس را ندارند و بیشتر جوانان را دین‎زده می‏‌کنند.

رییس مرکز آموزش عالی کاشمر در این مراسم گفت: منطقه ترشیز شامل شهرستانهای کاشمر، خلیل‌آباد، بردسکن و کوهسرخ با توان جمعیتی بالای ۴۰۰ هزار نفر منطقه‌ای کهن با پیشینه درخشان علمی و فرهنگی است.

هادی معماریان افزود: بدون شک رشد و توسعه هر جامعه‎ای بدون توجه به علم، دانش و آموزش امکان پذیر نخواهد بود و به یقین دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در این زمینه نقش کلیدی و اساسی ایفا می‎کنند.

وی ادامه داد: منطقه ترشیز هم اکنون دارای هفت مرکز دانشگاهی شامل مرکز آموزش عالی دولتی کاشمر، دانشگاه پیام نور کاشمر و بردسکن، دانشگاه آزاد کاشمر و بردسکن، موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی و دانشکده پرستاری با پتانسیل دانشجویی بیش از چهار هزار دانشجو و مراکز حوزوی فعال علمی برادران و خواهران است.

   رییس مرکز آموزش عالی کاشمر گفت: بدون شک این حجم از فعالیت‎های علمی، آموزشی و دانشگاهی نیازمند برنامه‎ ریزی‎های فرهنگی مدون و پیشرو است که نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این زمینه می‌تواند بسیار کمک حال دانشگاهیان باشد.

معماریان افزود: بدون شک نقش نهاد رهبری در دانشگاه تنها معطوف به مسائل فرهنگی نیست، در دانشگاه با موضوعات و مشکلات بسیاری در زمینه مسائل بودجه‌ای و لجستیک و همچنین مسائل آموزشی و دانشجویی و توسعه آموزشی و پژوهشی مواجه هستیم.

وی ادامه داد: دانشگاه‎های کوچک مشکلات زیادی در توسعه رشته‎ها و جذب هیات علمی، تجهیز و به روزرسانی آزمایشگاه‌ها و مراکز نوآوری و رشد و بودجه‎های عمرانی و نگهداری فضاهای فیزیکی دارند.

رییس مرکز آموزش عالی کاشمر گفت: حل تمامی مشکلات نیازمند کمک نهاد رهبری است و نهاد می‎تواند کمک بسیاری در جذب خیرین و در توسعه روابط بین سازمانها داشته باشد.

معماریان افزود: ما به نهاد رهبری در دانشگاه تنها نگاه فرهنگی نداریم بلکه نگاهی فراتر شامل عمرانی، آموزشی، پژوهشی و توسعه ای داریم، نهاد می‎تواند نقش مهمی در تدوین سند توسعه راهبردی دانشگاه‌ها و همچنین نقشه جامع علمی کشور داشته و به توسعه عدالت آموزشی در استان کمک میکند.

وی ادامه داد: متاسفانه گاهی اوقات دانشگاه‎های بزرگ و مادر استان این نگاه را نداشته و مشکلاتی برای دانشگاه‎های کوچک در جذب هیات علمی، دانشجو و توسعه رشته‎ها متناسب با نیازهای منطقه ایجاد می‌کنند.

امام جمعه کاشمر هم گفت: ترشیز بزرگ سابقه دیرینه‌‏ای از حوزه‎های علمیه و وجود دانشمندان، عالمان و فقها دارد و اکنون هم منطقه‎ای دانشگاهی است.

حجت الاسلام سید کاظم طباطبایی نبود نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در شهرستان کاشمر را یکی از کاستی‎ها دانست و افزود: مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری باید بتواند جوانان و دانشجویان را به خوبی جذب کند، باید مراقب جوانان به خصوص در دانشگاهها باشد چون توجه به جوانان مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است.

در پایان این مراسم حجت الاسلام میثم خزایی به عنوان مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای منطقه ترشیز معرفی شد.

کاشمر در ۲۲۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =