۸ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۲۵
کد خبرنگار: 786
کد خبر: 83803133
۰ نفر

برچسب‌ها

راهکارهای تبدیل کیش به مرکز علمی بین المللی بررسی شد

کیش - ایرنا- مدیرعامل منطقه آزاد کیش و روسای ۷ دانشگاه این جزیره در نشستی تخصصی با معاون سازمان برنامه و بودجه و مدیر عامل صندوق توسعه ملی، راهکارهای تبدیل این جزیره را به مرکز علمی- آموزشی در سطح ملی و بین المللی مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش ایرنا در این نشست تخصصی که امروز پنجشنبه در سالن خوارزمی مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد، تشکیل کنسرسیومی از دانشگاههای برتر کشور، تقویت هرچه بیشتر زیرساختهای موجود، تسهیل در مبادلات ارزی و بهره برداری هرچه بیشتر از ظرفیتهای متنوع منطقه آزاد کیش به عنوان مهمترین راهکارها برای تبدیل این منطفه به مرکز عملی بین المللی با رویکرد به منافع ملی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
 در این جلسه، غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به فعالیت ۷ دانشگاه برند کشور و اشتغال به تحصیل بیش از  ۶۶۰۰ دانشجو در دانشگاه های جزیره کیش که  ۷۰ درصد آنان در مقاطع تحصیلی دکترا  در حال تحصیل هستد، گفت:  برنامه ریزی های خوبی برای جذب دانشجویان مقیم خارج از کشور و دانشجویان خارجی در این منطقه پیش بینی شده  تا از ظرفیتهای موجود برای رشد و توسعه بخشهای مختلف استفاده شود.

 به گفته مدیرعامل منطقه آزاد کیش " این جزیره در حوزه های مختلف دارای ظرفیتهای فراوانی است، که حوزه علمی و دانشگاهی یکی از قابلیتهای اصلی و اساسی کیش است.

وی آذرماه پارسال در نشست هم اندیشی رییسان و استادان دانشگاههای کیش افزود: ظرفیتهای علمی و دانشگاهی کیش که نتیجه تلاش سالهای متمادی است، در یکسال اخیر بشکلی ویژه مورد توجه قرار داشته و برای تقویت هرچه بیشتر این بخش به عنوان پیشران توسعه،با روسای دانشگاهها در جزیره کیش و روسای دانشگاههای مادر از جمله صنعتی شریف،دانشگاه تهران،دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه علم و صنعت، خواجه نصیر، دانشگاه آزاد و مجموعه های دیگر صحبت ها و مذاکرات زیادی انجام شده است.

 مدیرعامل منطقه آزاد کیش استفاده از توانمندیهای علمی و دانشگاهی برای تولید ثروت، رفاه اجتماعی و پیشرفت جزیره کیش را از جمله برنامه ها و اقدامهای  مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش عنوان کرد و افزود: در این زمینه با همکاری معاون فرهنگی و اجتماعی برنامه ریزهای موثری صورت گرفته است.

 وی تشکیل شورای راهبردی با محوریت دانشگاهها و کمک سازمان برای بحث های دانشگاهی در جزیره کیش را یکی از گامهای اساسی در اجرای سیاستهای مذکور اعلام کرد و افزود: جمع کثیری از رییسان دانشگاههای مطرح کشور از جمله رییس دانشگاه شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه علم و صنعت، جهاد دانشگاهی، دانشگاه فردوسی و ... از اعضای این شورا هستند.

 همچنین  در این جلسه معاون امور اقتصادی سازمان برنامه بودجه کشور، ضمن اعلام حمایت از رویکردهای علمی و اقتصادی منطقه آزاد کیش گفت: با  جذب دانشجویان داخلی و خارجی در ۷ پردیس بین المللی کیش می توانیم جهشی در منطقه آزاد کیش ایجاد کنیم که این منطقه نه تنها به عنوان جزیره گردشگری ماموریت خود را ادامه می دهد بلکه به عنوان مرکز علمی ایران میان مناطق آزاد کشور نیز مطرح شود. 

سید حمید پورمحمدی خاطر نشان کرد: با توجه به ظرفیت های بسیار بزرگی که دانشگاه های مهم و تراز اول کشور در این منطقه ایجاد کرده است، جزیره کیش می تواند به عنوان هاپ علمی کشور ایفای نقش کند.

وی یکی از راهکارهای مهم در تبدیل کیش به یک مرکز علمی بین المللی را  تسهیل در امر مبادلات ارزی از طریق تجهیزات و زیرساخت ها عنوان کرد و افزود: در این خصوص راهکارهای مشخصی تعریف شده است.

 همچنین در این نشست، مرتضی شهیدزاده مدیرعامل صندوق توسعه ملی با تاکید بر لزوم  فعالیت دانشگاه ها در بخش نوآوری ایده های فنی، علمی و دانش بنیان  گفت: بر اساس سیاست های مقام معظم رهبری؛ صندوق توسعه ملی از تولیدات دانش بنیان که پرورش یافته این دانشگاه ها است حمایت می کند و تجاری سازی  ایده های متمایز و نو آور را مورد توجه قرار می دهد.

مرتضی شهیدزاده افزود: در اجرای این رویکرد،   ارز در نظر گرفته شده برای صادرات با نرخ یازده درصد در اختیار بخش های مربوطه که تولیدات داخلی دارند  قرار داده می شود. 

نشست روسای پردیس های بین الملل کیش با حضور غلامحسین مظفری رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل، اعضای هیئت مدیره، معاونین و برخی مدیران سازمان منطقه آزاد کیش، سید حمید پورمحمدی معاون امور اقتصادی سازمان برنامه بودجه و مرتضی شهیدزاده مدیرعامل صندوق توسعه ملی در سالن خوارزمی مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد.     

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =