ضرری که کرونا به بخش فرهنگ و هنری چهارمحال و بختیاری وارد کرد

شهرکرد- ایرنا- شیوع ویروس کرونا اگر چه به بخش‌های اقتصادی به خصوص اقتصاد خُرد خسارت وارد کرد، اما بخش فرهنگ و هنر نیز بسان ورزش، در حوزه اقتصاد خود، با گسترش این ویروس ناشناخته ضربه دید.

در همان ابتدای شیوع ویروس کرونا، سینماها، آموزشگاه‌های آزاد فرهنگی و هنری و بخش‌های تجمعی فرهنگ و هنر تعطیل اعلام شد.

ساختمان برخی از آموزشگاه‌های فرهنگی و هنری استجاری است و بخشی از این اجاره بها از شهریه هنرجوها تامین می‌شود.

بخشی از استادان و مدرسان آموزشگاه‌ها نیز تنها درآمدشان فعالیت در همین حوزه است که با شیوع کرونا این بخش نیز دچار مشکلات اقتصادی شدند.

همه ساله ، سینماها بیشترین فروش خود را در تعطیلات عید متمرکز می کنند به همین خاطر کارگردانانی که در جشنواره بین‌المللی فجر جوایز را درو می کنند تمام تلاش خود را می‌کنند تا پروانه نمایش فیلم خود را برای نوروز دریافت کنند و این ایام را زمان طلایی اکران می‌دانند.

معاون امور هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد چهارمحال و بختیاری گفت: شیوع ویروس کرونا در این استان افزون بر ۱۲۰ میلیون تومان خسارت به سینماهای استان وارد کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا،شهرام فرجی افزود: معیشت شاغلان در سینماها بر مشکل برخورده است که تاکنون تصمیمی برای این افراد گرفته نشده است.
وی، با اشاره به اینکه مراکز فرهنگی و سینماها نخستین مراکزی بودند که به واسطه کرونا تعطیل شدند، اظهار داشت: با توجه به اینکه مراکز فرهنگی و سینماها در گروه نخستین صنوفی بودند که به سلامتی مردم اهمیت دادند و تعطیلی رسمی خود را اعلام کردند، اما هنوز تصمیمی برای بازگشایی این اماکن گرفته نشده است.
فرجی  تصریح کرد: هرچند بعد از گذشت چند ماه به تازگی مراکز فرهنگی و هنری باز شده‌اند، اما تنها ۷۰ درصد از هنرجوها در کلاس‌ها حاضر می‌شوند،از این رو، افرادی که تنها راه کسب درآمدشان از طریق برگزاری کلاس‌های هنری از جمله موسیقی و هنرهای دیگر بود، آسیب بسیاری در این مدت دیده‌اند.

معاون امور هنری و سینمایی استان ادامه داد:با توجه به جلسات برگزاری شده تصمیم برآن شد تا بعد از تعطیلات دستورالعملی به منظور بازگشایی سینماها صادر شود تا این مراکز با فاصله‌گذاری اجتماعی به حالت صندلی‌های ضربدری یعنی۲ در یک و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی شوند.

فرجی گفت: سینمای اندیشه شهرکرد در ابتدای سال جاری آماده افتتاح بود اما به علت شرایط کرونایی به بعد از بهبود اوضاع و سفید شدن وضعیت استان موکول شد.

وی افزود: حدود ۲۰ نفر از افراد استان در سینماها مشغول فعالیت بودند که با توجه به شرایط پیش‌آمده، معیشت آن‌ها دچار مشکل شده‌، هرچند اعلام خسارت به وزارت فرهنگ و ارشاد صورت گرفته و قول مساعدت و وام‌های کم‌بهره داده شده است اما هنوز تصمیمی برای این افراد گرفته نشده است.

وی در پایان گفت:میانگین درآمد سه ماهه سینماهای استان ۱۲۰ میلیون تومان بود که این مبلغ و همچنین میزان حقوق کارمندان خسارتی است که در این مدت به سینماها وارد شده است.

به گزارش ایرنا، ظرفیت سینماهای استان از ۴۸۵ صندلی به یکهزار و ۲۸۵ صندلی افزایش یافت .

تعداد آموزشگاه‌های فرهنگی هنری و سینمایی استان از ۲۹ آموزشگاه به ۴۸ آموزشگاه در سالهای اخیر رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =