ماموریت فضایی اسپیس‌اکس به دلیل آب و هوای نامناسب به تعویق افتاد

تهران - ایرنا ماموریت راکت SpaceX که قرار بود روز گذشته (چهارشنبه) با هدف انتقال دوفضانورد ناسا به مدار زمین انجام شود، تنها ۱۷ دقیقه قبل از پرتاب به دلیل وجود ابرهای بارانی و خطر رعد و برق، لغو شد.

به گزارش روز پنج‌شنبه پایگاه خبری ساینس، قرار بود این فضاپیما که توسط شرکت SpaceX طراحی و ساخته شده، بعد از ظهر روز چهارشنبه به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شود و با این کار دوران جدیدی را در سفرهای فضایی تجاری آغاز کند. اما از صبح روز چهارشنبه چندین بار رعدوبرق رخ داد و در نهایت مشخص شد اتمسفر به اندازه‌ای دارای بار الکتریکی است که خطر اصابت رعد و برق با فضاپیما وجود دارد.
جیم برایدنستاین مدیر ناسا در این رابطه گفت ما با کمک شرکت SpaceX برای اتخاذ تصمیم درست، همکاری کردیم و ایمنی را در اولویت قرار دادیم. اکنون زمانبندی اجرای این سفر فضایی به بعد از ظهر روز یکشنبه تغییر یافته است.

این ماموریت تقریبا از تمام جنبه‌ها با سفرهای پیشین انسان‌ها به فضا تفاوت دارد. سکوی پرتاب پایگاه فضایی کندی در فلوریدا که در سال ۲۰۱۱ میلادی برای پرتاب آخرین شاتل فضایی مورد استفاده قرار گرفت،‌ اکنون بازسازی شده تا بتواند راکت فالکون ۹ را به فضا پرتاب کند. برای جابه‌جایی فضانوردان در پایگاه فضایی نیز به جای استفاده از آستروون که به طور معمول مورد استفاده قرار می‌گیرد، از یک خودرو پیشرفته موسوم به X S.U.V استفاده می‌شود که توسط شرکت تسلا ساخته شده است.

فضانوردان نیز از لباس‌های فضایی شرکت SpaceX استفاده می‌کنند و پس از عبور از یک مسیر باریک ۷۰ متری وارد کپسول Crew Dragon ساخت شرکت SpaceX می‌شوند که روی راکت فالکون ۹ نصب شده است.
این نخستین بار است که یک شرکت خصوصی به جای آژانس‌های دولتی، مسوولیت پرتاب فضانوردان به مدار زمین را بر عهده می‌گیرد و اتاق کنترل SpaceX‌ توسط کارکنان این شرکت اداره می‌شود. با وجود این سرنشینان این ماموریت، فضانوردان ناسا هستند و قطعا مقامات دولتی در صورت لزوم مجددا می‌توانند این ماموریت را لغو کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =