۸ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۶
کد خبرنگار: 996
کد خبر: 83802887
۰ نفر

برچسب‌ها

۶ خانه تاریخی بروجرد به بخش خصوصی واگذار می شود

بروجرد - ایرنا- رییس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد گفت: ۶ خانه تاریخی بمنظور مرممت و تبدیل شدن به اماکن اقامتی و گردشگری در این شهرستان به بخش خصوصی واگذار می شود.

حجت اله یارمحمدی  پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود:  در حال حاضر ۲ خانه تاریخی فرهنگی ثبت ملی شده  "مغیث الاسلام طباطبایی" و "خانه مصری" شهرستان بروجرد به منظور مرمت و تبدیل شدن به فضاهای اقامتی و گردشگری به‌صورت مدت‌دار به بخش خصوصی واگذار شده‌اند.

 وی اظهار داشت: علاوه بر ۲ بنای واگذارشده، چهارخانه تاریخی دیگر در شهرستان بروجرد از طریق صندوق احیاء و بهره‌برداری از اماکن تاریخی فرهنگی کشور در حال سپری کردن مراحل قانونی و واگذاری به بخش خصوصی هستند.

یارمحمدی افزود: خانه‌های تاریخی "ایران پور"، "بزرگمهر"، "مستجاب‌الدعوه" و "غروی" تا پایان سال به بخش خصوصی واگذار خواهند شد.

وی مجموع آثار تاریخی شناسایی شده بروجرد را ۴۰۰ اثر اعلام کرد و ادامه داد: تاکنون ۲۰۰ اثر تاریخی این شهرستان ثبت ملی شده‌ است.

رییس میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی بروجرد  گفت: مرمت و نگهداری از بناهای تاریخی برعهده سازمان میراث فرهنگی است و با اولویت بناهای دارای موقعیت اضطراری، بهسازی و بازسازی می‌شود.

یارمحمدی تاکید کرد: سال گذشته ۲۴ بنای تاریخی شامل مجموعه خانه طباطبایی‌ها،  خانه الافتخار السلام، حمام اشترینان، خانه تاریخی حاتمی و حمام تاریخی روستای گیجالی مرمت و بازسازی شده است.

رییس میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی بروجرد  گفت:،  حدود ۲۸۰ هکتار از وسعت شهر بروجرد بنای تاریخی است و  کار مرمت بناهای تاریخی کاری مستمر بوده و براساس اولویت بناهای در معرض خطر عملیات نجات بخشی و استحکام بخشی آن انجام می‌شود.

وی اظهارداشت: تاکنون در بروجرد ۲ میراث معنوی و یک میراث طبیعی ثبت شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =