۸ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۲۸
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83802821
۱ نفر

برچسب‌ها

حمله میلیون‌ها ملخ به هند

دهلی نو-ایرنا- دولت مرکزی هند روز پنجشنبه اعلام کرد که تلاش‌های خود برای کنترل گسترش دسته‌های میلیونی ملخ‌ها در چهار ایالت راجستان، گجرات، پنجاب و مادیا پرادش را افزایش داده‌است.

به گزارش رسانه‌های هند، میلیون‌ها ملخ در چند روز گذشته به هزاران هکتار زمین کشاورزی در این ایالت‌ها حمله کرده و بخش بزرگی از محصولات کشاورزی در این مناطق را نابود کردند. 
این یکی از بزرگ‌ترین حملات ملخ‌ها به زمین‌های کشاورزی هند در ۲۶ سال گذشته محسوب می‌شود و در زمانی اتفاق می‌افتد که هند با یک چالش دیگر یعنی افزایش مورد ابتلا به کرونا در این کشور مواجه است. 
به گفته وزارت کشاورزی هند، ۲۱ منطقه در راجستان، ۱۸ منطقه در مدیا پرادش و ۳ منطقه در گجرات و پنجاب تحت تاثیر آفت ملخ‌ها قرار گرفته‌اند و دولت توانسته است گسترش ملخ‌ها را در ۴۸ هزار هکتار کنترل کند. 
یک مقام در وزارت کشاورزی گفت: هند در گذشته نیز با هجوم ملخ‌ها مواجه شده بود اما گستردگی هجوم ملخ‌ها در سال جاری، در ۲۶ سال گذشته سابقه نداشته است. از آنجایی که این حشرات غذای کافی برای زنده ماندن ندارند، آن‌ها به مناطق دیگر مهاجرت می‌کنند. 
تریلوچان مهاباترا رییس شورای تحقیقات کشاورزی هند گفت: ملخ‌ها به زمین‌های کشاورزی به مساحت ۴۰ هزار هکتار حمله کرده‌اند. تمرکز کنونی ما کنترل جمعیت آن‌ها پیش از آغاز فصل بارانی در هند است. 

ایالت‌های اوتار پرادش و ماهاراشترا به حالت آماده باش درآمدند
دولت اوتار پرادش روز گذشته اعلام کرد که ملخ‌های صحرایی در بخش جانسی به زمین‌های کشاورزی حمله کرده‌اند و نیروهای دولتی برای مقابله با آن‌ها به حالت آماده باش درآمده‌اند. 
ارتش ملخ‌ها هفته گذشته نیز به مراتع کشاورزی در ایالت اوتار پرادش حمله کرده بودند اما مقامات به کمک مردم محلی توانستند تعداد زیادی از آن‌ها را نابود کنند. 
به گفته مقامات هندی در ایالت ماهاراشترا، دسته‌های ملخ در فضایی به مساحت ۱۷ کیلومتر گسترده شده‌اند و چندین منطقه در این ایالت از جمله شهرهای "کاتول"، "پارسنویی" و "رامتک" را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند. 

استفاده از پهباد برای مقابله با آفت ملخ 
دولت هند اعلام کرد که این کشور برای مقابله با ملخ‌های صحرایی بیش از ۴۰ دستگاه خودرو اسپری از انگلیس خریداری کرده است و همچنین قصد دارد از پهپادها برای اسپری سم بر روی دسته‌های بزرگ ملخ استفاده کند. 
ارتش‌های میلیونی ملخ به یک تهدید جدی برای کشاورزی هند تبدیل شده‌اند. آفت ملخ‌ها می‌توانند محصولات زراعی را در مدت کوتاهی ویران کرده و امنیت غذایی و اقتصادی مناطق خشک و نیمه خشک هند را به خطر بیاندازند. 
دولت‌های ایالتی از نارندرا مودی نخست وزیر هند درخواست کرده‌اند تا حمله ملخ‌ها را "یک فاجعه ملی" اعلام کند. پاکستان نیز که قربانی حمله ملخ‌ها شده است،  در اوایل سال جاری، به دلیل هجوم ملخ‌ها،  یک حالت اضطراری ملی اعلام کرد. 
داویندر شرما یک کارشناس کشاورزی در هند گفت: ابتدا شیوع ویروس کرونا و اکنون هجوم ملخ‌ها شرایط را برای کشاورزان هندی بسیار سخت کرده است. دولت هند باید به سرعت برای کمک به کشاورزان وارد عمل شود. 
 سازمان کشاورزی ملل متحد (فائو) تخمین زده است که آفت ملخ‌های صحرایی بیش از ۲ میلیارد دلار به محصولات کشاورزی هند صدمه خواهد زد. 

احتمال ورود میلیون‌ها ملخ به دهلی نو پایتخت هند 
با ورود دسته‌های بزرگ ملخ‌ها به ایالت اوتار پرادش که در همسایگی دهلی نو قرار دارد، مقامات نسبت به احتمال نفوذ این ملخ‌ها به دهلی نو پایتخت هند اخطار داده‌اند. 
به گفته مقامات محلی شرایط جوی اکنون برای مهاجرت ملخ‌ها مهیا است و در صورتی که گسترش آن‌ها در ایالت اوتار پرادش کنترل نشود، آن‌ها در چند روز آینده به دهلی نو خواهند رسید. 
ملخ‌ها حشره‌های مهاجر هستند که به سرعت تکثیر می‌شوند. دسته‌های بزرگ ملخ می‌توانند غذای مورد نیاز ۲ تا ۳ هزار نفر را ظرف یک روز نابود کنند. 
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =