اشتراک‌گذاری اقدامات برای مقابله با کرونا ضروری است

تهران- ایرنا- معاون وزیر بهداشت قزاقستان با تاکید بر ضرورت گسترش همکاری‌های علمی برای مقابله با ویروس کرونا گفت: دانشمندان و متخصصان کشورهای مختلف باید همکاری نزدیک در این زمینه داشته باشند؛ این دستاورد اصلی در موفقیت برای مقابله با موج دوم بیماری در آینده خواهد بود.

اولشاس ابیشو، روز پنجشنبه در دومین روز از هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی که به صورت مجازی و به همت بنیاد مصطفی (ص) برگزار شد، با تاکید بر ضرورت گسترش همکاری‌های علمی برای مقابله با کرونا گفت: هفتمین نشست استپ تجربه ای خوب از توسعه همکاری‌های دانشمندان جهان در خصوص تبادل تجربیات در این برهه از زمان است.

وی بیان کرد: ویروس کرونا خسارات زیاد جانی و مالی در جهان داشته است، قزاقستان از ۳۰ آوریل آزمایش گسترده کارکنان خدمات عمومی در بخش درمان و نیروهای پلیس را آغاز کرد که برای بیماریابی بسیار مفید بود. همچنین برای نظارت بر اپیدمیولوژی، تست رندم از بخش‌های دیگر جامعه انجام شد و به این شکل اقدامات ضروری را در فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه‌ها انجام دادیم.

به گفته معاون وزیر بهداشت قزاقستان، آموزش بهداشت عمومی و آموزش به گروه‌های پرخطر از دیگر اقداماتی بود که به کنترل سرایت کرونا در این‌ کشور کمک کرد.

وی با اشاره به ارائه آموزش ها و نظارت‌های بهداشت عمومی به شکل دیجیتالی گفت: همکاری با متخصصان از کشورهای دیگر می تواند به کنترل روند این بیماری در کشورها کمک کند و به این ترتیب تولید واکسن کرونا با همکاری و هم‌افزایی کشورها ممکن است.

ابیشو ادامه داد: این نشست یکی از بهترین اقدامات و تجربه ای خوب برای همکاری دانشمندان در زمینه علمی است و باور داریم با ابتکارات فناورانه و دستاوردهای علمی می توانیم بر این بیماری غلبه کنیم.

وی افزود: یک اقدام بسیار مهم در زمینه جلوگیری از انتقال این ویروس، اطلاع رسانی به افراد است، سعی کنیم در خانه بمانیم و افراد مبتلا را در بیمارستان ایزوله کنیم.

ابیشو یادآور شد: بهداشت دیجیتال کمک کرده به قزاقستان که اقدام سریع انجام دهد و کشور نیز با اپیدمیولوژیست ها و دانشمندان زیادی برقرار کرده است، قزاقستان از همه دانشمندان حمایت می کند و ما می توانیم با کنار هم به این بیماری پیروز شویم.

این دوره از نشست استپ با توجه به شیوع بیماری کرونا از ماه دسامبر (آذر ۱۳۹۸) در چین و ابتلای نزدیک به شش میلیون نفر در جهان و مرگ بیش از سیصد و پنجاه هزار نفر به دلیل ابتلا به آن با نام همکاری‌های علمی و فناورانه در مقابله با چالش ویروس کرونا و با هدف تاکید بر اهمیت تبادل تجربیات و دانش ارزشمند و دستاوردها و ارائه بهترین زمینه از طریق نشست مجازی موضوعی در مورد کرونا، همچنین هم‌افزایی توانایی ها و ظرفیت‌های دانشمندان و متخصصان کشورهای اسلامی برای حل بحران کنونی جهانی برگزار می‌شود.

هفتمین دوره نشست استپ شامل سخنرانی کلیدی برگزیدگان دوره‌های پیشین جایزه مصطفی(ص)، شامل پروفسور جکی یینگ، پروفسور اوگور شاهین، استاد ایمونولوژی در دانشگاه ماینز آلمان، حسین بهاروند استاد زیست‌شناسی و فناوری سلول‌های بنیادی در پژوهشگاه رویان و محمد عبدالاحد، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه تهران و پنل‌های تخصصی با مشارکت کارشناسانی از کشورهای مختلف و ارائه مقاله متخصصان در زمینه‌های مرتبط نیز هست.

در این دوره از نشست استپ کارشناسان بیماری‌های عفونی و اساتید دانشگاه و متخصصان همراه با اساتیدی از کشورهای هند، ترکیه، ژاپن، چین، اندونزی، مالزی، ایران و آذربایجان تجربیات خود را در درمان این بیماری به اطلاع یکدیگر می‌رسانند.

تاکنون مراکز مختلفی در جهان اسلام شامل دانشگاه های ایران سه دوره، دانشگاه پوترای مالزی (دوره دوم)، دانشگاه سلطان قابوس عمان (دوره چهارم) و دانشگاه کراچی پاکستان (دوره پنجم) میزبان نشست‌های استپ بوده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =