تولد نهمین نسل آهوی مغان در سایت تکثیر پارس آباد

اردبیل - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست پارس‌آباد از تولد نهمین نسل آهوی مغان در سایت تکثیر و احیای آهوی این شهرستان خبر داد.

هاشم میرزانژاد روز پنجشنبه گفت: اولین زایمان آهو در سال ۹۹ به صورت دوقلو انجام شده و این زاد و ولد تا دهم تیرماه ادامه خواهد داشت.

وی افزود: در شرایط فعلی و تا زمان پا گرفتن بره‌ها امکان اعلام دقیق تعداد جمعیت آهوان وجود ندارد.

میرزانژاد اظهارداشت: پروژه احیای اکولوژیکی امروزه یکی از راه‌های حفاظت و بقای گونه شناخته می‌شود، این پروژه در بیشتر کشورها بر روی گونه‌های بومی بویژه گونه‌های تهدید شده و در معرض انقراض و گونه‌هایی که از زیستگاه طبیعی خود حذف شده‌اند، عملی می‌شود.

سایت احیای آهوی مغان در ۴۵ کیلومتری غرب شهرستان و در محدوده  قشلاق علملو با مساحت ۲۵ هکتار واقع شده است.

به گزارش ایرنا ، در سال ۱۳۵۱ تعداد ۲۵۰ راس آهو در دشت مغان سرشماری شد، اوایل سال ۱۳۵۷ جمعیت آن به ۲۵ راس و در سال ۱۳۵۸ به ۶ راس رسید و در بهار ۱۳۵۹ تلاش کارشناسان و محیط‌بانان به نتیجه نرسیده و هیچ اثری از آهوی مغان در منطقه مشاهده نشد و از آن پس این گونه در لیست گونه‌های منقرض شده استان قرار گرفت.

با حذف آهوی جلگه مغان از چرخه طبیعی منطقه و بر هم خوردن اکوسیستم طبیعی و از دست دادن یک گونه جانوری زیبا نگرانی اهالی منطقه و دوستداران طبیعت بیشتر شد و احیای نسل آن به مطالبه عمومی مردم تبدیل گشت.

اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در سال ۱۳۸۹ با به ثبت رساندن منطقه حفاظت شده مغان و با فنس‌کشی محدوده‌ای به مساحت حدود ۴۰ هکتار در داخل این منطقه در نزدیکی روستای علملو شهرستان پارس‌آباد نسبت به انتقال تعدادی آهو از دشت سهرین استان زنجان اقدام و به صورت نیمه‌طبیعی درصدد احیای آهوی دشت مغان شد.

در همان سال در مجموع ۶ راس آهو به سایت احیا و تکثیر مغان انتقال داده شد و پس از چند سال اکنون تعداد آنها به ۳۸ تا ۴۰ راس رسیده که از نظر ترکیب جمعیتی نصف آن نر و نصف دیگر ماده است.
منطقه حفاظت شده سایت آهوی مغان یکی از بهترین سایت‌های سازگار با محیط زیست جهت احیای این گونه در کشور است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =