۳۱۰ میلیون یورو برای توسعه نیروگاه خرم‌آباد هزینه می‌شود

خرم‌آباد-  ایرنا - مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی گفت: برای فاز توسعه نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد ۳۱۰ میلیون یورو هزینه خواهد شد.

 محسن طرزطلب روز  پنجشنبه در مراسم افتتاحیه فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد افزود: احداث نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد از اواسط سال ۹۷ پس از رفع مشکلات ارزی آغاز شد و تاکنون ۳۱۰ میلیون یورو برای آن هزینه شده است.

وی با اشاره به تولید بیش از ۴۵۰ مگاوات برق در این مجموعه تصریح کرد: نیروگاه خرم آباد یکی از پروژه های بزرگ کشور است و توسط بنیاد مستضعفان تامین اعتبار می‌شود واین درحالیست که در لرستان نیروگاه حرارتی بزرگ نداریم و تنها  یک نیروگاه ضعیف در دورود وجود دارد. 

وی ادامه داد: نیاز بود بار جدیدی در خط ۲۳۰ مگاوات برای منطقه ایجاد کنیم  و امیدواریم بخش حرارتی نیروگاه سال آینده به بهره برداری برسد.

طرز طلب گفت: اکنون تراز تولید منفی است که با این نیروگاه تغییر می‌کند و انتظار می رود بخش انرژی سرعت بیشتری داشته باشد و راندمان افزایش یابد.

واحد اول و دوم بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد روز پنجشنبه با حضور پرویز فتاح رییس بنیاد مستضعفان به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا وابسته به بنیاد مستضعفان در حاشیه افتتاح این نیروگاه به خبرنگاران گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد به عنوان بزرگترین نیروگاه استان لرستان با سرمایه گذاری ۳۱۰ میلیون یورویی بنیاد مستضعفان احداث شده است.

محسن امیری بیان کرد: فاز اول این نیروگاه شامل ۲ واحد گازی است که هرکدام ظرفیتی معادل ۱۶۲ مگاوات دارند و با بهره برداری از این واحدها ۳۲۴ مگاوات به توان تولید برق کشور افزوده می شود.

به گفته وی همچنین فاز نخست این نیروگاه دارای یک واحد بخار با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات است که این واحد نیز تا پایان سال به شبکه سراسری برق کشور متصل خواهد شد.

وی با اشاره به اهداف بنیاد مستضعفان در احداث این نیروگاه گفت: با احداث این نیروگاه علاوه بر تولید برق استان و بخشی از کشور، زیرساخت‌های لازم برای توسعه پایدار منطقه و تشویق به سرمایه‌گذاری در منطقه، فراهم می‌شود و علاوه بر این موارد، زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای نیروهای متخصص و بومی در استان ایجاد خواهد شد.

امیری با بیان اینکه در طول احداث این نیروگاه نیز روزانه برای بیش از ۵۰۰ نیروی بومی منطقه اشتغال مستقیم ایجاد شده بود، ادامه داد: با راه اندازی این نیروگاه برای بیش از ۱۵۰ نفر از نیروهای متخصص بومی، اشتغال مستقیم بلندمدت و پایدار فراهم می‌شود.

به گفته مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا، در طراحی نیروگاه خرم آباد تمامی استانداردهای زیست محیطی رعایت شده و بر همین اساس، این نیروگاه کمترین تاثیر منفی را بر اکوسیستم منطقه دارد و همین امر نیروگاه خرم آباد را در ردیف نیروگاه‌های دوست دار طبیعت قرار داده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha