تولید ۱۴ میلیون و ۳۹۴ هزار مگاوات ساعت برق در شبکه سراسری

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا وابسته به بنیاد مستضعفان گفت: بنیاد مستضعفان سال گذشته با رشد ۲ درصدی نسبت به سال ۹۷ حدود ۱۴ میلیون و ۳۹۴ هزار مگا وات ساعت برق در شبکه سراسری تولید کرده است.

محسن امیری  روز پنجشنبه در آیین افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد اظهار داشت: گروه صبا در سال ۹۸ با رشد ۲ درصدی نسبت به سال قبل و با تولید بیش از ۱۴ میلیون و ۳۹۴ هزار مگاوات ‌ساعت برق در شبکه سراسری کشور، گامی بلند در جهت تأمین برق پایدار و پیشگیری از بروز خاموشی و قطع برق مردم عزیز میهن اسلامی برداشته است.
وی افزود: در سال جهش تولید نیز این گروه نهایت تلاش خود را به منظور افزایش بیش از پیش ظرفیت آماده نیروگاه‌ها و تولید برق پایدار نموده است.
امیری ادامه داد: طی دو ماه ابتدایی سال ۹۹ میزان تولید نیروگاه‌های گروه صبا با رشد چشمگیر ۱۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به رقمی بالغ بر ۲ میلیون مگاوات ‌ساعت رسیده است. 
وی عنوان کرد: علاوه بر بهره‌برداری از نیروگاه‌های موجود، گروه صبا در راستای تأمین مصرف رو به رشد برق در کشور، پروژه‌های مختلفی را به منظور توسعه ظرفیت تولید در دست اجرا دارد که از آن جمله می‌توان به نیروگاه‌ سیکل ترکیبی خرم‌آباد اشاره نمود.
وی با بیان اینکه این نیروگاه در فاز اول با ظرفیت نامی ۴۸۴ مگاوات و هزینه سرمایه گذاری ۳۱۰ میلیون یورو با شبکه سراسری برق کشور سنکرون می‌گردد اظهار داشت: میزان تولید سالیانه این نیروگاه بالغ بر سه میلیون و ۴۰۰ هزار مگاوات ساعت می‌باشد.
امیری گفت: این نیروگاه توانایی تامین حدود یک درصد از پیک مصرف برق کشور  و ۱۰درصد از تولید برق غرب کشور را دارا می‌باشد.

وی افزود:۲ پروژه بزرگ ملی بخش بخار نیروگاه چابهار و نیروگاه خرم آباد هر یک به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات،انجام عملیات به‌سازی نیروگاه شهید مدحج زرگان و افزایش ظرفیت قابل بهره برداری نیروگاه از محل افزایش بهره وری به میزان ۱۵۰ مگاوات در دست اجرا است.
وی اظهار داشت: اگرچه اجرای پروژه های نیروگاهی عموما در بازه های زمانی چند ساله به انجام می رسد با اجرای پروژه های مذکور در سال جهش تولید مجموعا ۵۱۱ مگاوات به ظرفیت قابل بهره برداری برق کشور افزوده خواهد شد که گام موثری در راستای تحقق شعار سال می باشد.
وی افزود: علاوه بر پروژه های مذکور، چهار پروژه اجرای بخش بخار نیروگاه خرمشهر به ظرفیت ۴۸۰ مگاوات، فاز دوم نیروگاه خرم آباد به ظرفیت ۳۲۴ مگاوات، نیروگاه گازی بندر عباس به ظرفیت ۱۶۷ مگاوات  در دستور کار قرار گرفته که در سال ۹۹ آغاز و بهره برداری از آنها طی سال های آتی به انجام خواهد رسید.

صبح امروز پنجشنبه در مراسمی با حضور «پرویز فتاح» رئیس بنیاد مستضعفان کشور، استاندار لرستان و دیگر مسئولان استانی، بزرگترین نیروگاه لرستان در خرم آباد با سرمایه گذاری ۳۱۰ میلیون یورویی بنیاد مستضعفان به بهره‌برداری رسید.

در این مراسم واحد اول و دوم بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد افتتاح شد که این فاز شامل ۲ واحد گازی است و هرکدام ظرفیتی معادل ۱۶۲ مگاوات دارند و با بهره برداری از این واحدها، ۳۲۴ مگاوات به توان تولید برق کشور افزوده شد.

همچنین فاز نخست این نیروگاه دارای یک واحد بخار با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات است که این واحد نیز تا پایان سال به شبکه سراسری برق کشور متصل خواهد شد.

با احداث این نیروگاه علاوه بر تولید برق استان و کشور، زیرساخت‌های لازم برای توسعه پایدار منطقه و تشویق به سرمایه‌گذاری در منطقه، فراهم شده و علاوه بر این موارد، زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای نیروهای متخصص و بومی در استان ایجاد شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =