بفرمایید فوتبال کرونایی

رشت - ایرنا - قرار است رقابت های فوتبال آغاز شود در حالی که تست کرونای تعدادی از بازیکنان تیم ها مثبت اعلام شده است و باید شاهد فوتبال کرونایی باشیم.

با شیوع کرونا در کشور و بحث قرنطینه و تعطیلی بیشتر مشاغل، ورزش نیز تعطیل شد و به دنبال آن رقابت های فوتبال در لیگ های مختلف همچون لیگ های برتر ، دسته اول و دسته دوم و مسابقات جام حذفی نیز تعطیل شد.

اما پس از گذشت چند ماه و بازگشایی بیشتر مشاغل و حرفه ها، رشته‌های ورزشی‌ نیز در چند روز اخیر با دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا فعالیت خود را آغاز کردند و همچنین قرار است رقابت های فوتبال در لیگ های مختلف نیز از سر گرفته شود.

اما برای آغاز لیگ های فوتبال ستاد ملی مبارزه با کرونا پروتکلی را صادر و تیمها موظف به انجام این پروتکل هستند که به طور حتم رعایت تمامی این دستورات برای تعدادی از تیم ها به خصوص تیم های خصوصی بسیار سخت ، مشکل و هزینه بردار است. 

یکی از این دستورالعمل ها، انجام تست کرونا و سپس شروع تمرینات است که انجام تست برای تیم هایی که با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنند بسیار مشکل است و به طور حتم آنان را دچار چالش های جدید مالی خواهد کرد.

اما برای انجام و برگزاری مسابقات نیز دستورات صادر شده برای این تیمها بار مالی فراوانی را به همراه خواهد داشت چون اگر قرار است تیم ها با هواپیما به شهر دیگر و برای انجام مسابقه بروند باید هر فوتبالیست دو بلیت تهیه کند و اگر با اتوبوس بروند باید دو اتوبوس را کرایه کنند و برای اقامت نیز باید هر بازیکن در یک اتاق مجزا حضور داشته باشد که رعایت این دستورات بار مالی زیادی را متوجه تیمها خواهد کرد.

البته تیم هایی که دارای اسپانسرهای قدرتمند هستند و یا از منابع دولتی بودجه دریافت می کنند، مشکلی در رعایت این پروتکل ها ندارند اما تعداد زیادی از تیمها که حتی به دلیل مشکلات مالی از پرداخت قرارداد بازیکنان خود عاجزند، به طور حتم برای رعایت این دستورات با مشکل مواجه می شوند.

اما مشکل دیگر که بسیار نگران کننده است، مثبت اعلام شدن تست کرونای تعدادی از بازیکنان لیگ برتری و حتی لیگ دسته اولی است و این امر بین سایر تیمها هراس ایجاد کرده و به طور حتم بازیکنانی که تست آنها منفی اعلام شده، با ترس و لرز به تمرین خواهند پرداخت.

با توجه به شرایط موجود، هم اینک چهار تیم لیگ برتری طی نامه ای اعلام کرده اند که رقابت های لیگ برتر را ادامه نخواهند داد و تعداد دیگری از تیمها نیز خواهان لغو مسابقات هستند تا بازیکنان، کادرفنی و عوامل اجرایی آنان و همچنین عوامل اجرایی مسابقات، داوران و خبرنگاران از ابتلا به کرونا در امان بمانند.

  گیلان گرچه در رقابت های لیگ برتر نماینده ای ندارد اما تیم های سپیدرود، داماش و ملوان بندرانزلی سه نماینده این استان در رقابت های لیگ دسته اول هستند که هر سه تیم با بحران های مالی مواجهند و رعایت پروتکل های اعلام شده نیز به طور حتم برای این تیم ها مشکل ساز خواهد بود.

بار مالی فراوان و کمرشکن برای رعایت پروتکل ستاد ملی مبارزه با کرونا 

مدیرعامل باشگاه سپیدرود رشت در این خصوص در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هزینه تست کرونا برای تیم های خصوصی کمرشکن است چون باید بین ۴۰ الی ۴۵ نفر از بازیکنان ، کادرفنی و کادر اجرایی این تست گرفته شود که برای هر بار انجام این تست این تعداد، باید هزینه ای حدود ۴۰۰ میلیون ریال پرداخت شود.

افشین ناظمی افزود: اما این پایانکار نیست و باید این تست هر هفته تکرار شود که این امر و پرداخت این هزینه برای تیم های خصوصی همچون سپیدرود که از اسپانسرهای قدرتمندی برخوردار نیست، بسیار مشکل است.

وی ادامه داد: گرچه با مساعدت دانشگاه علوم پزشکی گیلان تست کرونا از بازیکنان سپیدرود گرفته شده اما این مشکل برای سایر تیمها باقی مانده و این در حالی است که تیم ما قبل از شیوع کرونا با مشکل مالی روبرو بود و هزینه های مالی نیز بسیار سنگین و کمرشکن هستند.

وی بیان کرد: هم اینک نیز ادامه یافتن لیگ و تمرینات مجدد هزینه های ما را بالا می برد و برای رعایت پروتکل صادرشده در بازی هایی که میهمان هستیم به طور حتم با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.

مدیرعامل باشگاه سپیدرود رشت خاطرنشان کرد: اکثر شهرهایی که تیم لیگ دسته اولی دارند دارای یک هتل هستند و ما نمی توانیم در آن شهر برای هر بازیکن یک اتاق مجزا بگیریم چون علاوه بر بار سنگین مالی که بر دوش ما خواهد گذاشت، به طور حتم این ظرفیت و این امکان وجود ندارد که در چنین شهرهایی با هتل های محدود، بتوانیم برای هر بازیکن یک اتاق رزرو کنیم.

ناظمی اضافه  کرد: برای رفتن به شهرها نیز به طور حتم با مشکل مواجه خواهیم شد چون اگر با اتوبوس نیز حرکت کنیم باید دو اتوبوس طبق رعایت دستورات بهداشتی کرایه کنیم که این امر بار مالی زیادی را متوجه باشگاه خواهد کرد و اگر بخواهیم با هواپیما سفر کنیم  به طور حتم هزینه آن برای تیم هایی همچون سپیدرود بسیار سنگین وکمرشکن خواهد بود.

وی به حضور تعدادی از بازیکنان سپیدرود در استان های قرمز از لحاظ کرونا اشاره و  اظهار کرد:  این خود یک خطری را ایجاد می کند چون امکان دارد که همین بازیکنان ناقل بیماری باشند.

فوتبال بدون حضور تماشاگر بی معنی و تاسف بار است

اما مدیر روابط عمومی باشگاه سپیدرود رشت نیز در خصوص ادامه رقابت های فوتبال در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به پیگیری های مدیریت باشگاه و همچنین نامه اداره ورزش برای انجام تست رایگان کرونا به علوم پزشکی ، این مشکل برطرف و تست کرونا از بازیکنان سپیدرود گرفته شد اما سایر مشکلات برای ادامه رقابت های فوتبال هچنان پابرجاست.

رادنی دیدار افزود: برگزاری مسابقات با این شرایط و بدون حضور تماشاگر که سرمایه های اصلی تیمها بشمار می روند، بی روح و تاسف بار است.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه رقابت های لیگ دسته اول پخش زنده تلویزیونی هم ندارد برگزاری این رقابت ها که تعدادی از این بازی های نیز بسیار مهم است ، هیچ فایده ای برای ورزش فوتبال ندارد و مسئولان فوتبال سعی دارند که مسابقات فقط پایان یابد.

وی اضافه کرد: به طور مثال تیم سپیدرود رشت باید در خانه و در بازی های مهمی به خصوص در دربی های گیلان رو در روی تیم های ملوان بندرانزلی و داماش قرار گیرد که در شرایط معمولی ورزشگاه سردارجنگل در این دو دیدار مملو از تماشاگر خواهد شد.

وی ادامه داد: برگزاری این رقابتها و همچنین سایر بازی های مهم آن هم با حضور تماشاگر بر جذابیت بازی ها می افزاید و از طرف دیگر یکی از ارکان موفقیت تیمهای پرطرفداری همچون سپیدرود رشت ، تماشاگران و طرفداران آن هستند که به نوعی این طرفداران یار دوازدهم تیم خود محسوب می شوند.

مدیر روابط عمومی باشگاه سپیدرود رشت خاطرنشان کرد: ما که از پخش تلویزیونی، تبلیغات دور زمین هیچ حقی نداریم و برای پخش هر بازی به طور مستقیم نیز باید رقم زیادی را به صدا و سیما پرداخت کنیم که این امر از توان باشگاه خارج است.

دیدار تصریح کرد: حال مسئولانی که سعی در برگزاری رقابت ها دارند، اعلام کنند که بازی تیم سپیدرود با ملوان بندرنزلی و بازی این تیم با تیمهایی همچون داماش و فجر سپاسی آن هم بدون حضور تماشاگر و بدون پخش مستقیم، چه عوایدی را برای فوتبال ما ایجاد می کند و این در حالی است که طرفداران این تیمها انتظار می کشند تا در این رقابت ها حضور یافته و شاهد بازی تیم محبوب خود باشند.

وی اظهار کرد: در شرایط موجود، این بازی ها باید در سکوت مطلق انجام شود و هیچ خاطره و یادگاری از انجام این رقابت های مهم فوتبال در اذهان طرفداران و تماشاگران فوتبال باقی نخواهد ماند و به طور حتم باید شاهد بازی های سرد و بی روحی باشیم.

مدیر روابط عمومی باشگاه سپیدورد رشت در خاتمه بیان کرد: با توجه به مشکلات موجود و مثبت اعلام شدن تست کرونای تعدادی از بازیکنان تیم های مختلف و عدم حضور تماشاگر در بازی ها، چه اصراری است که این رقابت ها برگزار شود.

به هرحال باید منتظر ماند و مشاهده کرد که با انجام تست کرونای همه تیمها، تست کرونای چه تعداد بازیکن دیگر  مثبت اعلام خواهد شد و آیا رقابت های لیگ های مختلف آن هم بدون حضور تماشاگر انجام می شود و یا ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیمی دیگری را اتخاذ خواهد کرد.

 رقابت های فوتبال لیگ دسته اول باشگاه های کشور از روز چهارم تیر ماه با انجام هفته بیست و هفتم پیگیری می شود اما تیم فوتبال سپیدرود رشت باید روز ۳۰ خرداد ماه در بازی عقب افتاده برابر تیم سرخپوشان پاکدشت به میدان برود.

تا پایان هفته بیست و ششم رقابت های فوتبال لیگ دسته اول باشگاه های کشور جام آزادگان با حضور ۱۸ تیم، داماش با کسب ۳۲ امتیاز در مکان یازدهم، سپیدرود رشت با انجام ۲۵ بازی و کسب ۲۶ امتیاز در مکان شانزدهم و ملوان بندرانزلی با ۲۴ امتیاز در مکان هفدهم جدول رده بندی قرار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها