خسارت ۴.۵ میلیارد ریالی شکارچیان پرندگان شکاری به محیط زیست خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- شکارچیان پرندگان شکاری طی یک هفته اخیر ۴.۵ میلیارد ریال ضرر و زیان به محیط زیست استان وارد کردند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی روز پنجشنبه به نقل از تورج همتی گزارش داد: متخلفان باید مبلغ یاد شده را به حساب خزانه واریز کنند.

وی ادامه داد:طی این مدت مأموران یگان حفاظت محیط زیست استان در سه شهرستان موفق به کشف و ضبط ۱۵ پرنده شکاری ارزشمند شدند.

او اضافه کرد: ماموران این یگان در شهرستان بجستان پس از چند روز پایش و رصد اطلاعاتی، موفق به کشف ۹ جوجه دلیجه از پرندگان ارزشمند شکاری با همکاری پلیس اطلاعات از منزل یک متخلف شکار و صید در این شهرستان شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با بیان این که به دلیل شرایط نامناسب نگهداری این پرندگان وحشی در منزل، یک بهله دلیجه از این گروه تلف شده بود گفت: متخلفان به قصد فروش این جوجه ها در شهرهای جنوبی کشور، اقدام به زنده گیری و نگهداری غیر مجاز این پرندگان کرده بودند که با اقدام به موقع ماموران یگان تحویل قانون شدند.

همتی افزود: ۶ بهله عقاب نیز طی هفته اخیر از متخلفان و قاچاقچیان پرندگان شکاری در شهرستان های سبزوار و تربت حیدریه کشف و ضبط شد که چهار بهله آن نابالغ بودند.

وی ادامه داد: طبق ماده ۱۰ قانون شکار و صید حمل، عرضه، فروش و صدور جانوران وحشی، زنده، کشته و یا اجزای آن بدون کسب پروانه یا مجوز ممنوع است.

۲۰ درصد مساحت ۱۱۷ هزار و ۷۶۹ کیلومتر مربعی خراسان رضوی زیرپوشش و تحت نظارت دائمی سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد. مساحت زیستگاههای حیات وحش در این استان دو میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =