رییس سنی مجلس: نمایندگان متن سوگندنامه را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند

تهران-ایرنا-رییس سنی مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان باید سوگندنامه ای که روز گذشته در مجلس قرائت کردند را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند.

سیدرضا تقوی در جلسه علنی امروز پنج شنبه مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود با تأکید بر مفاد سوگندنامه‌ای که منتخبان مجلس یازدهم روز گذشته قرائت کرده‌اند، گفت: سوگندنامه باید تذکری  برای نمایندگان باشد و هر روز آن را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند و به آن متعهد باشند و خود را با مفاهیم این متن قوی، عجین کنند.

وی افزود: متن سوگندنامه بر اساس اصل ۶۷ قانون اساسی است، ما نمایندگان در مراسم افتتاحیه تعهد دادیم و کار سنگینی را بر عهده گرفتیم که همانا پاسداری از حریم اسلام و نگهداری از آرمان‌های اسلامی است.

منتخب مردم تهران در مجلس ادامه داد: همچنین نگهبانی از مبانی جمهوری اسلامی، پاسداری از ودیعه ملت، رعایت امانت و تقسیم وظایف، دفاع از قانون اساسی، پایبندی به استقلال و اعتلای کشور، حفظ حقوق ملت، پایبندی به خدمت به مردم و مد نظر قرار دادن استقلال کشور و تأمین مصالح از جمله مواردی است که ما نمایندگان باید بر اساس سوگندنامه به آن توجه کنیم.

تقوی ادامه داد: ما به خداوند سوگند یاد کردیم تا به مفاد سوگندنامه وفادار باشیم، اگر به این موارد توجه کنیم ضعف‌های کشور برطرف می‌شود، همچنین باید مجلس تراز اسلامی را به نمایش بگذاریم که شاخصه‌های آن ارزشگرایی و انقلابی بودن، زمان‌شناسی و دشمن‌شناسی و توجه به مشکلات معیشتی و محرومیت زدایی است.

وی افزود: انتخابات هیأت رئیسه مجلس مسابقه‌ای برای خدمت است و ما برای خدمت کردن باید از خودمان شروع کنیم و بدانیم افرادی که از طریق هیأت رئیسه خدمت می کنند وظیفه سنگینی بر عهده خواهند داشت.

تقوی با بیان این که پست و مقام های این دنیا موقت و امانت است که مردم این امانت را به ما دادند و امیدوارم امانت دار خوبی باشیم، گفت: مجلس در تراز اسلامی اول از خودش شروع می کند بعد به دیگر مسئولان می پردازد در مجلس تراز اسلامی اخلاق حاکم است.

تقوی ادامه داد: نطق های نمایندگان در جامعه فرهنگ ساز است و باید به آن ها توجه داشته باشیم، مجلس مرکز سیاستگذاری است و فرآیند سیاستگذاری را باید اخلاقی کنیم و از دروغ، تخریب، تهمت و شایعه پراکنی بپرهیزیم و برای خارج کردن رقیب به هر وسیله ای متوسل نشویم.

وی گفت: مجلس به فرموده امام خمینی (ره) برآمده از الله اکبر مردم و عصاره ملت است برخی سخنان با فرمایشات رهبری و امام سازگار نیست و از ابتدای مجلس باید سعی کنیم اخلاق و حریم دیگران را حفظ کنیم.

وی افزود: هیات رئیسه مجلس که امروز انتخاب می شوند برخی مواقع اساتید اخلاق را دعوت کنند تا برایمان درس اخلاق بگویند و روحمان لطیف شود، گاهی نمازمان را آخر وقت می خوانیم که به گفته شهید رجایی باید به کار بگوییم وقت نماز است نه اینکه به نماز بگوییم وقت کار است.

تقوی اظهار داشت: پایه صندلی هایی که بر آن نشسته ایم بر خون شهیدان استوار است. افتخار می کنیم که حدود ۶۰ نماینده مجلس فعلی از مجموع ایثارگران و خانواده شهدا هستند.

وی تصریح کرد: ۴ سال در ساختمان مجلس وظیفه نمایندگی مردم را برعهده داریم باید توجه داشته باشیم که مجلس و سازمان اداری آن ۱۲۰۰ کارمند دارد که همه آن ها برای خدمات دهی به نمایندگان بسیج شده اند.

 وی با بیان اینکه کارشناسان قدرتمندی در مجلس هستند، افزود: هیات رئیسه مجلس از کارشناسان درون قوه مقننه استفاده کند و از بیرون لشکرکشی نشود زیرا بعضی از این کارکنان ارزشمند در کشور بی نظیر هستند و باید به آن ها بها داده شود و تخصص آن ها مورد استفاده قرار گیرد.

تقوی با اشاره به معضل انباشت قانون ادامه داد: در طول ۱۱۴ سال اخیر ۱۲۰۰ قانون تصویب شده که ۶ هزار قانون مربوط به بعد از انقلاب است.

رئیس سنی مجلس گفت: به گفته آقای میرمحمد صادقی معاون قوانین مجلس ۶۰۰ قانون مصوب در مجلس داریم که در ریاست جمهوری منتظر تهیه آئین نامه اجرایی آن ها هستیم امیدوارم هیات رئیسه مجلس به نظارت بهای بیشتری بدهد و تنقیح قوانین را نیز مورد توجه قرار دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =