گلایه رییس دادگستری گنبد از قطع درختان سرخدار برای ساخت قلیان

گنبدکاووس - ایرنا - رییس دادگستری گنبدکاووس با گلایه از قطع درختان هزارساله سرخدار برای ساخت قلیان در این منطقه به نجاری‌ها و کارگاه‌های چوب‌بری نسبت به عواقب حمل بدون مجوز و خرید و فروش قاچاق چوب‌آلات جنگلی هشدار داد.

علی یزدانی روز پنجشنبه در سرکشی از نجاری‌ها و کارگاه‌های چوب‌بری گنبدکاووس اظهارداشت: متاسفانه برخی سودجویان از درختان سرخدار با عمر هزار ساله و ارزش اقتصادی زیاد برای تولید چوب قلیان استفاده کرده و این نعمت ارزشمند را تخریب و قاچاق می‌کنند که با این افراد و دیگر تخریب کنندگان منابع طبیعی برخورد قانونی شدید خواهد شد.

در سرکشی رییس دادگستری گنبدکاووس از نجاری ها و کارگاه های چوب بری، یک مورد تخلف از برای استفاده غیرقانونی از چوب کاج و توسکا شناسایی و پرونده تخلف برای آن تشکیل شد.

مطالعات فسیل شناسی نشان می دهد که سرخدار ۱۹۰ میلیون سال قدمت دارد.

در دوران چهارم زمین شناسی، آخرین یخبندان کره زمین گونه های سرخدار نیکمره شمالی را نابود کرد ولی رطوبت دریای خزر مانع از سرایت یخبندان به جنگل های هیرکانی شد.

سرخدار در جنگل های شمال ایران در ارتفاعات نسبتا بالا دیده می شود که غالبا به صورت پراکنده است ولی در بعضی نقاط از جمله جنگل های قسمت ییلاقی ناهارخوران، افراتخته و سیاه رودبار دره زرین گل علی‌آباد کتول استان گلستان به صورت انبوه و تقریبا خالص دیده می شود.

به گفته رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس، با توجه به طرح تنفس جنگل‌های شمال هرگونه بهره برداری چوبی از گونه‌های جنگلی ممنوع است و مردم می‌توانند در صورت مشاهده حمل و قطع چوب جنگلی مراتب را به شماره ۱۵۰۴ یگان حفاظت استان و شماره ۳۳۲۲۷۲۱۳ یگان حفاظت شهرستان اطلاع دهند.

قربانعلی گرایلو افزود: پارسال ۱۰ پرونده حمل غیرمجاز چوب و سه پرونده قطع غیرمجاز ۲۵۰ اصله درخت در گنبدکاووس به مراجع قضایی ارسال شد.

وی تاکید کرد: با توجه به تغییر اقلیم و گرمایش جهان، حفظ بوته‌ها و درختچه‌ها در گنبدکاووس بسیار مهم است و کشاورزان در صورت ضرورت قطع درخت و درختچه باید به اداره منابع طبیعی مراجعه کرده و پس از بازدید کارشناس از محل مورد تقاضا، مجوز قطع صادر خواهد شد.

شهرستان گنبدکاووس بیش از ۳۵۰ هزار نفر جمعیت و پنج هزار و ۷۲ هکتار وسعت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =