۸ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۸:۴۵
کد خبرنگار: 911
کد خبر: 83802513
۰ نفر

برچسب‌ها

تهیه الگوی کشت دیم در قزوین با هدف تطبیق با کم آبی

قزوین - ایرنا - الگوی کشت دیم در سطح ۲۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین با هدف تطبیق و اجرای سیاست سازگاری با کم آبی تهیه و تدوین شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قزوین روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این الگو برای بهره برداری مطلوب و ارتقای بهره وری در اراضی دیم تهیه و تدوین شده است، اظهار داشت: مجموع اراضی کشاورزی استان ۴۸۹ هزار هکتار است که از این رقم ۲۳۰ هزار هکتار به اراضی دیم اختصاص دارد.

مجید اسماعیلی افزود: براساس الگوی تعیین شده در سال جاری ۱۰۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دیم استان به کشت گندم و هفت هزار و ۵۰۰ هکتار نیز به کشت جو اختصاص یافته است که در محصول نخست شاهد توسعه بیش از هفت هزار هکتاری و در محصول دوم نیز شاهد توسعه هزار و ۵۰۰ هکتاری نسبت به سال گذشته هستیم.

این مسوول همچنین از کشت حبوبات در سطح ۱۵ هزار هکتار از اراضی دیم استان قزوین در سال جاری خبر داد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قزوین خاطرنشان کرد: با توسعه کشت دیم و استفاده از ارقام کم آب بر در پی ارتقای بهره وری فعالیت های کشاورزی در استان و همچنین صرفه جویی در مصرف منابع سفره های آبی زیرزمینی هستیم.

وی افزود: به عنوان نمونه در سال ۹۷ هشت هکتار از اراضی کشاورزی استان به کشت زیره اختصاص داشت که این رقم را سال گذشته به ۴۵ هکتار افزایش دادیم و امیدواریم در سال جاری نیز شاهد رشد قابل ملاحظه کشت این محصول کم آب بر باشیم.

این مسوول اظهار داشت: در راستای اجرای برنامه های سازگاری با کم آبی تلاش می شود تا با اجرای برنامه های آموزشی کشاورزان را به کشت پاییزه و انتظاری که عملکرد بهتری داشته و آب کم تری نیز نسبت به کشت بهاره مصرف می کند، ترغیب کنیم.

بسته سیاست سازگاری با کم‌آبی در بخش کشاورزی استان قزوین از سال گذشته تهیه شده و از امسال به طور رسمی در دست اجراست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =