بیماریابی کرونا در حاشیه‌ شهرهای زنجان موفقیت آمیز بوده است

زنجان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: بر اساس بررسی‌ها میزان بستری‌های کرونایی در میان افراد مناطق برخوردار و دارای وضعیت مطلوب اقتصادی و اجتماعی در زنجان بیشتر بوده و در حواشی شهرها نیز بیماریابی‌ مناسبی انجام شده و پوشش بهداشتی موفقیت آمیز بوده است.

دکتر پرویز قزلباش شامگاه چهارشنبه در جلسه کار گروه سلامت، خانواده و اجتماعی استان با اشاره به اینکه اجرای طرح سرپایی کرونا در استان شمار بستری ها را به مراتب کاهش داده است، افزود: ۵۴ درصد افراد شناسایی شده فاقد علامت بالینی بودند که این خطرناک به شمار می رود چرا که این افراد با حضور در محیط‌های مختلف از قدرت بالایی برای انتقال بیماری خود برخوردار هستند.

وی اضافه کرد: طی ۲۰ روز گذشته شمار بیماران مثبت بستری کرونایی این استان به عدد تک رقمی رسیده است که اکنون در این سطح قرار داریم، اما این وضعیت نباید گول زننده باشد، برای اینکه بررسی ها نشان می دهد همچنان تست کرونای ۲۰ درصد افراد بررسی شده مثبت بوده، یعنی اینکه همچنان با افرادی بدون علامت و آلوده مواجهه هستیم.

این مسؤول ادامه داد: همچنین این بررسی نشان داد  افرادی که در تماس نزدیک با افراد آلوده قرار دارند و  وقتی در محیط کاری و یا در منزل تحت مراقبت قرار می گیرند ۴۰ درصد اطرافیان خود را نیز به این بیماری دچار می کنند و بر این اساس نقاهتگاه در سطح استان به ظرفیت بیش از سه هزارو ۵۰۰ تخت تدارک دیده شده است.

وی اظهار داشت: با کارهای انجام گرفته ۱۳ درصد بیماران کرونایی شناسایی شده در نقاهتگاه‌ها تحت مراقبت قرار گرفتند و در تست سرپایی بیماران کرونایی نیز از ۱۲ هزار نفر بررسی شده حتی یک مورد فوتی نداشتیم که از این تعداد فقط  ۶۵ نفر بستری شدند و تمام افرادی که بصورت سرپایی غربالگری شدند، روند بهبودی را طی کردند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: در اجرای گام دوم بیماری کرونا، فاصله گذاری اجتماعی و مبتنی بر دستور ملی ستادملی کرونا بسیاری از اماکن و کسب و کارهای استان هم به مسیر فعالیت ها در قالب اجرای پروتکل ها برگشتند و هم اکنون نحوه فعالیت تالارهای پذیرایی، مهدهای کودک، استخرهای ورزشی و فعالیت‌های ورزشی مورد توجه قرار گرفته است.  

وی اضافه کرد: ارائه قلیان در قهوخانه ها همچنان ممنوع است هر چند در برخی مغازه ها مشاهده می شود، در خصوص بازگشایی مساجد نیز طی هفته آینده  تصمیم گیری خواهد شد و همچنین  انجام مراسم مذهبی در منازل ممنوع است و در رستورانها نیز باید طبق دستور العمل ها رفتار شود تا کنترل لازم بیماری انجام گیرد.

قزلباش افزود: در زمان حاضر فعالیت باشگاه‌های ورزشی به‌صورت انفرادی است و نکته بسیار مهم اینکه پذیرش ورزشکاران مشکوک در تمامی اماکن به ویژه اماکن ورزشی ممنوع است و این اماکن باید در سامانه سلامت ثبت نام کنند و بازدیدها نیز در حال انجام است.

این مسؤول در خصوص تامین واکسن آنفلوانزا در این استان نیز ادامه داد: این موضوع با حساسیت بیشتری در حال پیگیری است که طبق رایزنی های انجام شده که توسط ۲ بخش خصوصی توزیع خواهد شد و از طریق  وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نیز واکسن مورد نیاز که واردات بیشتری خواهد داشت، تامین خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه احتمال وقوع بیماری آنفلوانزا در فصل پاییز با شدت بیشتری نسبت به سال های قبل وجود خواهد داشت این مهم با جدیت پیگیری می شود که افزایش واردات واکسن نیز بر مبنای سهمیه ها به استان ها توزیع خواهد شد.

رییس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز چهارشنبه  گفت: تاکنون ۱۴۱ هزار و ۵۹۱ نفر به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۵۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۷ هزار و ۵۶۴ نفر رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =