۷ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۰۳
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83802237
۰ نفر

برچسب‌ها

تنش‌های مرزی پاکستان و هند وارد مرحله سرنگونی پهپادها شد

اسلام‌آباد- ایرنا- ارتش پاکستان روز چهارشنبه اعلام کرد: نیروهای این کشور یک فروند پهپاد جاسوسی متعلق به هند را در امتداد خط کنترل مرزی کشمیر سرنگون کردند.

این دومین ماجرای ساقط شدن پهپادهای هندی در مرز مشترک پاکستان ظرف یک ماه و نیم اخیر به شمار می‌رود.  

روابط عمومی ارتش پاکستان ساعاتی پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد: مرزبانان این کشور یک فروند پهپاد جاسوسی هند را به دلیل نقض حریم پاکستان در خط کنترل مرزی (LOC)، سرنگون کردند.  

ارتش پاکستان افزود: پهپاد هندی با نقض حریم هوایی پاکستان در حال پرواز تا ۶۵۰ متر داخل خاک این کشور بود.  

ارتش پاکستان بیست و یکم فروردین ماه امسال نیز مدعی ساقط کردن یک فروند پهپاد جاسوسی متعلق به هند در مرز کشمیر شده بود.  

هند و پاکستان همواره یکدیگر را به نقض آتش بس در خط کنترل کشمیر متهم می‌کنند. این ۲ کشور سال ۲۰۰۳ توافق آتش بس در مرزهای کشمیر را امضا کردند اما طرفین تاکنون چندین بار آن را نقض کرده‌اند.  

بخشی از کشمیر در خاک هند و بخش دیگری از آن در خاک پاکستان قرار دارد اما هر ۲ کشور ادعای مالکیت بر تمامی کشمیر را دارند و این موضوع یکی از علت‌های اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی‌نو و اسلام‌آباد است.  

مناقشه هند و پاکستان بر سر کشمیر در حالی است که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد بر برگزاری همه پرسی برای تعیین وضع این منطقه تأکید دارد.  

ارتش پاکستان دی و بهمن ۹۷ نیز مدعی رهگیری و سرنگونی ۲ فروند پهپاد هندی شده بود. هند نیز فروردین سال گذشته اعلام کرد که یک پهپاد پاکستانی را در نوار مرزی ساقط کرده است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =