۱۸ هزار چاه غیرمجاز رمق سفره‌های آب فارس را می مکند

شیراز_ایرنا _ معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان فارس با بیان اینکه ۱۸ هزار حلقه چاه غیر مجاز رمق سفره‌های زیرزمینی آب در این استان را می مکند گفت:طی سال گذشته تا کنون یک هزار و ۵۰۰ حلقه چاه در فارس پر شده است.

کرامت الله کریمی مزیدی روز چهارشنبه با بیان اینکه حجم برداشت از سفره های آب زیرزمینی خسارات جبران ناپذیری را به زندگی در استان فارس وارد خواهد ساخت افزود:با تداوم روند برداشت های غیر مجاز روزی خواهد آمد که  این سفره های ارزشمند و خدادادی، آب کمتری برای عرضه داشته باشند، و شاید آن وقت ، دشت های فارس بیابانی بیش نباشد.

معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای فارس هشدار داد : فعالیت چاه های غیرمجاز بسیار خطرناک است. در استان فارس حدود  ۱۸ هزار حلقه چاه غیر مجاز وجود دارد. آماری که زنگ خطر محسوب می شود و باید از آن کم کرد تا شانس زندگی بهتر برای آیندگان را افزایش داد.

 کریمی مزیدی اضافه کرد: تلاش های شبانه روزی برای مقابله با حفر و فعالیت چاه غیرمجاز در فارس ادامه دارد به طوری که از ابتدای سال ۹۸ تاکنون در حدود ۱۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز توسط شرکت آب منطقه ای فارس پر و مسلوب المنفعه شده است.

به گفته او این تلاش ها با هماهنگی دستگاه قضایی و همکاری نیروی انتظامی صورت گرفته و امید است در ادامه مسیر  با تداوم بیشتر منجر به  کاستن تعداد بیشتری از مجموع چاههای غیرمجاز استان شود. 

معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای فارس همچنین گفت :حفر و فعالیت چاه غیرمجاز به دلیل کاستن از حجم سفره های زیرزمینی آب، جرم محسوب می شود و متخلفین را با برخورد قضایی روبرو می کند. 

وی ادامه داد : شهرستان های مرودشت ،شیراز و داراب بیشترین تعداد چاههای غیرمجاز را دارند که مقابله  آب منطقه ای استان با معضل حفر و فعالیت چاههای غیرمجاز در این نقاط با جدیت دنبال می شود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها