کتاب‌هایی از شط شرجی کارون

تهران- ایرنا- نویسندگان خوزستانی، در گرماگرم شرجی شط کارون، قلم به دست گرفتند و از خاکی نوشتند که هر ذره‌اش طلاست. این هفته کتاب‌هایی از قلب خوزستان بخوانید.

این روزها، خوزستان، سرزمینی که همیشه در خط مقدم قرار گرفته، خط مقدم مبارزه با کرونا است و بیمارستان‌های این شهر درگیر تلاش برای سلامت نگه داشتن مردم خوز هستند. شاید در این شرایط، کتاب‌هایی از قلب خوزستان با نویسندگانی که از این خاک برآمده‌اند، خواندنی باشند. 

زمین سوخته 

احمد محمود، نویسنده‌ای از قلب مردم است، او راوی مردم خود بوده و سال‌ها از زندگی مردمی نوشته که در جنوب غربی ایران زیسته‌اند. کتاب زمین سوخته، اثر این نویسنده روایتی از نخستین روزهای جنگ است.  این کتاب که سومین رمان محمود، به شمار می‌آید، پنج فصل دارد که در توصیف شهر اهواز از اواخر شهریور ۵۹ تا اواخر آذر ۵۹، نوشته شده‌اند.

زمین سوخته،‌ داستان مردی است که با خانواده‌اش در اهواز زندگی می‌کند، تعرضات عراق به اهواز آغاز شده و به بمباران اهواز و بعد بمباران فرودگاه‌ها می‌انجامد و به‌طور رسمی جنگ آغاز می‌شود. ابتدا خرمشهر در محاصره قرار می‌گیرد و زمانی که این محاصره به آبادان می‌رسد، خرمشهر سقوط می‌کند، دزدی و گرانفروشی در شهر بیداد می‌کند. این خانواده از شهر خارج می‌شوند و برادر راوی در بمباران کشته می‌شود و مشکلات روحی گریبان برادر دیگرش را می‌گیرد و... 

زمین سوخته، نوشته احمد محمود در ۳۲۹ صفحه، توسط نشر معین به چاپ رسیده است. 

گنبد کبود 

کوروش اسدی، نویسنده کمتر شناخته شده است، او نیز یکی از نویسندگان مهم  خوزستانی است که با وجود کم کار بودن، آثار ارزشمندی از خود به جای گذاشته است. گنبد کبود یکی از این آثار است. 

گنبد کبود، مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه اسدی است و داستان‌های این مجموعه شاید مدرن‌ترین آثار او به حساب بیایند. این داستان‌ها، وضعیتی از روزگار نویسنده به‌دست می‌دهند که در آن انسان در عین زندگی در دوره مدرن بازگشتی به خوی بدوی وحشی خود دارد و نوعی حیوان‌بودگی و مسخ‌ِ جامعه انسانی را به نمایش می‌گذارند. اسدی در داستان‌هایش با بی‌اعتنایی و خونسردی، آدم‌ها را در موقعیت‌های خاصی قرارمی‌دهد که سبب می‌شود به تدریج راز درون خود را افشا کنند، از این‌رو می‌توان داستان‌های او را حاصل توصیف درونی انسان معاصر در شرایط امروز تصویر کرد.

گنبد کبود، مجموعه داستان‌های کوتاه کوروش اسدی، در ۱۱۲ صفحه، توسط نشر نیماژ به چاپ رسیده است.

با اتوبوس قرمز به سوی خوزستان

بچه‌ها همیشه سفر را دوست دارند، به ویژه وقتی این سفر با اتوبوسی قرمز به سوی شهرهای زیبای ایران باشد، کاری که غزاله کیان با اتوبوس قرمزش انجام داده است.  کتاب اتوبوس قرمز هر بار به یک استان سفر می‌کند و با شعری شیرین از ویژگی های هر شهر برای بچه ها می‌گوید، این مجموعه کتاب‌ها به شکل اتوبوس طراحی و با تصاویری زیبا همراه شده است.

یکی از سفرهای اتوبوس قرمز به سوی خوزستان است که با بیان شاعرانه، ویژگی‌های این سرزمین برای کودکان بازگو شده است.

مجموعه سفرهای اتوبوس قرمز، نوشته غزاله کیان، توسط انتشارات شهر قلم به چاپ رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =