۸ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۸:۴۸
کد خبرنگار: 1270
کد خبر: 83802034
۰ نفر

برچسب‌ها

عملیات مبارزه با پوره سن غلات در بوکان آغاز شد

مهاباد- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی بوکان گفت: عملیات مبارزه به پوره سن در ۸۱ هزار و ۷۷۳ هکتار از مزارع غلات این شهرستان آغاز شد.

فتاح نادری روز پنجشنبه در حاشیه آغاز مبارزه با سن پوره در بخش سیمینه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از مجموع اراضی زیر کشت گندم در بوکان ۷۰ هزار و ۲۴۳ هکتار آن به کشت دیم و ۱۱ هزار و ۵۳۰ هکتار آن به کشت آبی اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: علاوه بر عوامل طبیعی نظیر نزولات جوی و شرایط آب و هوایی، مبارزه با آفات زراعی از جمله سن غلات نیز بر کیفیت و کمیت محصول اثر مستقیم دارد و بی توجهی به مبارزه با آن می‌تواند محصول یک مزرعه را به طور کامل نابود کند.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود که ۱۰۰ هزار تُن گندم از مزارع زیر کشت گندم در بوکان برداشت شود، افزود: با توجه به کمبود و تاخیر در بارندگی پاییزه و وضعیت سبز نامناسب و نبود درجه حرارت مناسب در بهار از جمله نبود روزهای آفتابی و نور کافی، میزان برداشت از مزارع دیم ۵۵ هزار تُن و مزارع آبی ۴۵ هزار تُن گندم خواهد بود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی بوکان گفت: برای مبارزه با سن پوره گندم سموم لازم بر علیه سن غلات توسط فروشگاه های عرصه سموم شیمیایی به مقدار کافی تامین شده است.

«نادری» با بیان اینکه سمپاشی مزارع و سطح مزارع غلات علیه آفت سن مادر نقش بسیار  مهمی در کاهش پوره سن در مزارع گندم دارد و از طغیان این آفت در مزارع جلوگیری می کند. اظهار داشت: در ماه های گذشته و در مبارزه با سن مادر ۴۳ هزار و ۲۴۰ هکتار علیهاین آفت سمپاشی شد.

وی اضافه کرد: مبارزه شیمیایی توسط یک هزار و ۹۵۶ دستگاه سمپاش با مشاوره و صدور و پایش مزارع غلات در سطح هفت دهستان و پنج مرکز جهاد کشاورزی انجام شده است.

بوکان در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد.

 

به گزارش ایرنا، سن گندم مهمترین آفت گندم و جو در ایران است که اقدام به تغذیه از مواد درون گندم یا جو می کند و در نهایت محصولی که عاید کشاورز می شود، خوشه خشک و سیاه شده گندم و جو است.
سمپاشی مزارع گندم علیه آفت سن زمانی ضروری است که به طور متوسط در هر مترمربع یک عدد «سن گندم» مشاهده شود.

در سال زراعی جاری بیش از ۹۱ هزار هکتار از مزارع این شهرستان به کشت  غلات اختصاص یافته است که از این مقدار، بیش از ۸۱ هزار هکتار آن زیر کشت گندم دیم و آبی و ۱۰ هزار و ۶۷۰ هکتار نیز به کشت جو آبی و دیم اختصاص پیدا کرده است.

بوکان با داشتن ۱۱۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت قطب مهم کشاورزی استان به شمار می‌رود و هرساله بیشترین برداشت گندم در این شهرستان انجام می‌گیرد و به این دلیل انبار غله آذربایجان‌غربی لقب گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =