افزایش صادرات خراسان شمالی در دوران کرونا

بجنورد- ایرنا- کارشناس مسوول بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: بیش از ۱۲ هزار و ۶۰۰ تن کالا به ارزش حدود سه میلیون دلار در فروردین ماه امسال و در شرایط کرونا از استان صادر شد که از لحاظ وزنی حدود ۱۲.۵ درصد افزایش دارد.

علیرضا زمانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه میزان صادرات استان نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل از لحاظ ارزش سه دهم درصد افزایش دارد، افزود: در این مدت، عمده کالاهای صادراتی استان، شامل محصولات پتروشیمی از جمله اوره و ملامین، محصولات فولادی و مواد غذایی چون ماکارونی و رب گوجه فرنگی بوده است.

کارشناس مسوول بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی خاطرنشان کرد: این میزان کالا به کشورهای افغانستان، آذربایجان، عراق، گرجستان و آلبانی صادرشده است.

زمانی با بیان اینکه حدود ۸۲ درصد از کالاها، به افغانستان صادر شده و این کشور، مقصد اول صادراتی استان بوده است گفت: در این مدت، آلبانی ۹.۶ درصد، عراق ۵.۲ درصد و سایر کشورها ۳.۳ درصد از سهم صادرات استان را به خود اختصاص داده اند.  

وی در باره سهم گمرک از صادرات استان گفت: در فروردین ماه امسال، صادرات گمرک استان از نظر ارزشی ۲.۹۵ میلیون دلار و از نظر وزنی ۱۲.۳ هزار تن ثبت شده است.

کارشناس مسوول بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی اظهار داشت: میزان صادرات فروردین ماه امسال از گمرک استان نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته از نظر ارزشی ۴۲.۵ درصد  و از نظر وزنی حدود ۶۰ درصد رشد دارد.

کارشناس مسوول بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در ادامه گفت: از اکنون تلاش داریم تا برای توسعه بازارهای جهانی و دست‌یابی به بازارهای صادراتی جدید برنامه ریزی و رایزنی شود.

زمانی اظهار داشت: میزان هف صادراتی استان برای امسال هنوز تعیین نشده است، این هدف باید در کارگروه مربوطه، بررسی شود که این نشست هنوز تشکیل نشده است.

وی با بیان اینکه هدف کمی صادرات، هر سال در یکی دوماه اول، مشخص و تعیین می شد، افزود: کرونا، تعیین هدف صادراتی در استان را به تاخیر انداخته است، هنوز فرصت نشده است نشست کارگروه مربوط، برگزار شود.

زمانی در باره صادرات در فروردین ماه امسال گفت: برخی مرزها باز است و مراودات انجام می شود، البته امید می رود سایر مرزها به مرور باز خواهد شد، و تلاش داریم امسال بازارهای هدف، توسعه یابد البته مهم تر از آن، حفظ و ماندگاری بازارهای موجود است.

خراسان شمالی حدود ۴۰۰ واحد تولیدی و صنعتی با سرمایه گذاری ۱۳ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۱۱هزار نفر دارد که از لحاظ داشتن صنایع بزرگ صنعتی در بین ۳۱ استان کشور رتبه دهم را داراست.

سهم اشتغال در این استان در سه بخش کشاورزی با ۳۹.۶ درصد، صنعت با ۲۴.۳ درصد و خدمات ۳۶.۱ درصد است.

سهم این استان در حوز کشاورزی بیش از میانگین کشور است اما در حوزه صنعت و خدمات پایین تر است.                                                                                                                                                       

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha