سفیر آمریکا در آلمان: با تحریم، پروژه نورد استریم را متوقف می‌کنیم

تهران- ایرنا- ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان که قرار است به زوردی ماموریتش در برلین خاتمه یافته و به تیم تبلیغاتی دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ ملحق شود، گفت این کشور برای متوقف‌کردن اجرای طرح انتقال گاز روسیه به اروپا دست به تحریم بیشتر آلمان می‌زند.

 گرنل سفیر آمریکا در برلین،  آلمان را به اعمال تحریم های اقتصادی تهدید کرد.

وی امروز (چهارشنبه) در مصاحبه ای با روزنامه «بیلد» آلمان گفت طی دیدارهایی که با سناتورهای آمریکایی در هفته های گذشته داشته، آنها بر سر اعمال این تحریم ها به توافق رسیده اند.

به گفته وی با وجود در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، روند قانونگذاری می تواند سریع انجام شود.

گرنل که به دلیل مداخلات خود در مسائل داخلی آلمان چهره ای منفور در میان سیاستمداران این کشور به شمار می رود بار دیگر از دولت این کشور خواست ضمن تجدیدنظر در سیاست های خود در قبال روسیه، همکاری با این کشور را خاتمه دهد.

دیپلمات مورد علاقه ترامپ همچنین با انتقاد از آلمان که سهم تعیین شده برای خود در پیمان ناتو را نمی دهد، همکاری برلین با مسکو در راه اندازی خط لوله انتقال گاز موسوم به «نورد استریم ۲» را به منزله تغذیه یک جانور وحشی ارزیابی کرد.

گرنل با بیان اینکه آمریکا این پروژه را با تحریم متوقف می کند، تاکید کرد اتحادیه اروپا بیش از حد به گاز روسیه وابسته است و شماری از کشورهای اروپایی و اوکراین خواهان توقف این طرح هستند.

این در حالی است که اقدامات تحریمی پیشین آمریکا علیه پروژه نورد استریم ۲ با انتقادهای آلمان مواجه شده است. سخنگوی این پروژه پیشتر گفته بود که در نتیجه این تحریم ها در دی ماه گذشته بخشی از روند پروژه به تعلیق درآمده است، با این حال این طرح مطابق با قوانین بین المللی مصوب شده و اجرا خواهد شد.

در حال حاضر بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ کیلومتر از ۲ هزار و ۴۶۰ کیلومتر خط انتقال گاز نورد استریم ۲ از روسیه به آلمان لوله گذاری شده و تنها ۶ درصد از کل پروژه باقی مانده است.

با گذشت دو سال، ماموریت «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان به پایان رسیده است، با این حال به گفته گرنل، فشارهای آمریکایی ها بر آلمان همچنان باقی خواهد ماند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha