پروژه‌های کرمانشاه دارای پیوست فرهنگی می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه گفت: به منظور تسریع در به بهره‌برداری رسیدن پروژه‌های اقتصادی استان، پیوست فرهنگی و اجتماعی برای آن‌ها تهیه می‌شود.

هوشنگ بازوند روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهارداشت: در برخی از موارد می بینیم که پروژه های اقتصادی کرمانشاه با موانعی روبه رو و متوقف می شوند، از این رو برای تسریع در برداشتن این موانع پیوست های فرهنگی و اجتماعی پروژه‌ها تعریف می شود.

وی تصریح کرد: بدون شک تعریف کردن پیوست های فرهنگی و اجتماعی در کنار پروژه‌ها سرعت اجرای آن‌ها را افزایش خواهد داد.

استاندار کرمانشاه به برنامه های اقتصادی دولت برای جهش تولید در استان اشاره کرد و گفت: برای رسیدن به جهش تولید در کرمانشاه به ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز داریم.

وی اعلام کرد: سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از این سرمایه گذاری در حوزه مسکن سرمایه گذاری خواهد شد که منجر به ساماندهی واحدهای مسکن مهر تکمیل نشده و اجرای طرح اقدام ملی مسکن می‌شود.

استاندار کرمانشاه طرح اقدام ملی مسکن را فرصت مناسبی برای اشتغال زایی و رونق اقتصادی در کرمانشاه دانست و گفت: ۲۶۰ شغل مرتبط با صنعت ساختمان به صورت مستقیم ایجاد می شود که این آمار در مشاغل غیرمستقیم‌ بسیار بیشتر است.

بازوند با بیان اینکه بخشی از سرمایه گذاری استان به منظور رسیدن به جهش تولید توسط دولت انجام می‌شود، عنوان کرد: امسال حدود هفت هزار میلیارد تومان برای ایجاد پتروشیمی اسلام آباد غرب توسط وزارت نفت سرمایه گذاری خواهد شد.

وی با بیان اینکه اکنون سه پتروشیمی بزرگ با اشتغال زایی پنج هزار نفر در استان کرمانشاه مشغول به فعالیت هستند، افزود: زمین مورد نظر برای احداث پتروشیمی چهارم تحویل داده شده است و به زودی روند ساخت آن آغاز خواهد شد.

استاندار کرمانشاه اعلام کرد: برای مابقی نیز سرمایه گذاری لازم تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری تصمیم گیری شده است.

بازوند تاکید کرد: برای جهش تولید علاوه بر سرمایه گذاری به الزاماتی دیگر همچون بهبود فضای کسب و کار، حذف کاغذ بازی های اداری، تسهیل گری مدیران و حمایت از سرمایه گذاران نیاز است.

نرخ بیکاری این استان با ۲ میلیون نفر جمعیت در پایان سال گذشته ۱۵.۷ درصد از سوی مرکز آمار ایران اعلام شده است.
طبق «سند جامع اشتغال استان کرمانشاه» نرخ بیکاری این استان در سال ۹۸ باید سه درصد، در سال ۹۹، ۲ درصد و در سال ۱۴۰۰ یک درصد کاهش پیدا کند تا به میانگین کشوری برسد. کاهش سه درصدی نرخ بیکاری در سال ۹۸ محقق شده اما اکنون باید منتظر ادامه این کاهش در پایان امسال و سال آینده باشیم.
بنابر اعلام اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه، جمعیت فعال استان ۳۹۴ هزار نفر و آمار بیکاران آن ۱۳۲ هزار نفر است. نیمی از افراد جویای کار استان‌ دانش آموخته دانشگاهی هستند.
اکنون هزار و ۲۷ واحد صنعتی با سرمایه گذاری ۳۸ هزار و ۴۹۹ میلیارد ریال در استان وجود دارد که ۳۰ هزار و ۲۸۴ نفر در آنها مشغول به کار هستند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها