مراقبت از مادران باردار در استان فارس در شرایط کرونا

شیراز - ایرنا- مادران باردار از جمله طیف جمعیتی هستند که در شرایط همه گیری کرونا نیاز به مراقبت بیشتری دارند ، این افراد در تیررس کرونا قرار دارند و کوچکترین مسامحه در پیشگیری از ابتلا برای آنان و نوزادان قبل و بعد از تولد خطر آفرین است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز چهارشنبه از مراقبت و پیگیری ویژه روند پیشگیری از ابتلای مادران باردار در طول دوره همه گیری کرونا در استان فارس خبر داد و بیان داشت : از اسفند سال ۹۸ با توجه به شیوع بیماری کرونا در جهان و نیاز به مراقبت خاص گروه های آسیب پذیر، پیشگیری از وقوع عوارض و مرگ مادران باردار و شناسایی به هنگام مادران مبتلا، طرح ثبت، جمع آوری و پیگیری موارد ارجاع، اعزام و مشکوک به کرونا و اعلام آن در تمامی ساعات شبانه روز به مدیران و کارشناسان سلامت مادران در ستاد دانشگاه، رابطان سلامت مادران باردار پرخطر و کارشناسان مسوول سلامت مادران در شبکه های بهداشت و درمان آغاز شد.

عبدالرسول همتی افزود: در پی آموزش و توجیه مادران باردار در زمینه علائم بیماری های حاد تنفسی با اولویت پیشگیری از کرونا و ایجاد حساسیت لازم در خصوص توجه به اصول بهداشتی و مراقبتی، در صورت پدیدار شدن خفیف ترین نشانه بیماری های حاد تنفسی در مادر، شرایط او در سامانه مرتبط گزارش داده می شود و پس از مراقب سلامت، نتیجه اقدامات در گروه اعلام می شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: در صورت نیاز به ارجاع فوری مادر به بیمارستان های مرکز استان، مداخله و پیگیری فعال از سوی مسوولان استانی دو حوزه بهداشت و درمان و مرکز پایش داده های درمانی دانشگاه انجام می شود، همچنین آمار موارد ارجاع، اعزام، موارد مشکوک به کرونا، موارد مثبت قطعی، بستری و یا قرنطینه یا افراد دارای علائم حاد تنفسی نیمه های هر شب جمع آوری و گزارش کلی استان اعلام می شود.

به گفته دکتر همتی، مادران شناسایی شده به عنوان یک مادر باردار پرخطر، طبق دستورالعمل، تحت مراقبت ویژه دوران بارداری قرار می گیرند و تمامی خدمات استاندارد شامل مراقبت ها و انجام آزمایش های موردنیاز، پیگیری های ویژه، همراه با ثبت در سامانه «سیب» از سوی تمامی سطوح به صورت فعال انجام می شود.

وی اضافه کرد: از ابتدای اسفند سال گذشته تاکنون، در استان فارس هزار و ۵۳۶ مورد مادر باردار  ارجاع شدند ، ۱۹۲ مورد اعزام گردیدند ، ۲۰۴ مورد مادر مشکوک شناسایی شدند، که  ۲۷ مورد مثبت قطعی گزارش شده است که از این تعداد ۱۹ مورد بهبودی کامل یافتند و سایر موارد قطعی پس از ترخیص از بیمارستان در دوران قرنطینه خانگی از سوی نیروهای حوزه معاونت بهداشت در حال پیگیری هستند.

معاون بهداشت دانشگاه با اشاره به نقش پررنگ و تاثیرگذار مراقبان سلامت، ناظران، کارشناسان بهداشت، رابطان مادران پرخطر و همچنین گروه سلامت مادران، مسوولان سلامت خانواده و کارشناسان سلامت مادران در تمامی شبکه های بهداشت و درمان، از تلاش شبانه روزی و دلسوزانه این قشر تلاشگر به ویژه در بحران شیوع کرونا  قدردانی کرد.

بر اساس آمارهای موجود بیش از نیمی از مبتلایان به کرونا استان فارس ، در شیراز شناسایی شده اند  و این کلان شهر هر روز آمار مثبت در تست های آزمایشگاهی دارد.

در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به  ۶ خرداد ۱۳۹۹  بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و ۷۸۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور  شناسایی شده اند ،  با شناسایی این موارد، مجموع بیماران کرونا در کشور به ۱۳۹ هزار و ۵۱۱ نفر رسید.

اخبار مرتبط