۷ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۰۹
کد خبرنگار: 1460
کد خبر: 83801548
۰ نفر

برچسب‌ها

سوسمار خاردُم ایرانی در خرانق اردکان مشاهده شد

یزد - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست اردکان گفت: یک گونه نادر از سوسمار «خاردُم ایرانی» در روستای مزرعه میرها بخش خرانق این شهرستان مشاهده شد .

مرتضی عزیزی روز چهارشنبه  در گفت و گو با ایرنا افزود: دهیار روستای مزرعه میرها از توابع بخش خرانق روز گذشته با این گونه ای نادر از سوسمار خاردُم ایرانی که  موجودی بی آزار است اما با ظاهری ترسناک ، روبرو شد.

وی اضافه کرد: این نوع خزنده که در گونه های حمایت شده البته نادر و کمیاب قرار دارد، با ظاهر ترسناک خود زیبایی ظاهری خاصی دارد و کاملا بی آزار است.

عزیزی با اشاره به این که خاردم ایرانی در اصطلاح اهالی این بخش چشم نواز ایران به «ارّه دُم » شهرت دارد، تصریح کرد: مهمترین و اصلی ترین زیستگاه این نوع سوسمار در استان یزد، منطقه حفاظت شده درانجیر و پارک ملی سیاه‌کوه اردکان است و در دیگر مناطق استان یزد به ندرت یافت می شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست اردکان با تاکید بر این که جانور یادشده کاملا بی آزار است و برای  انسان خطری ندارد، از مردم اردکان خواست در صورت مشاهده و برخورد با این خزنده، از کشتن یا آزار به آن جدا خودداری و سعی کنند ضمن بهره گرفتن از زیبایی های طبیعت، در حفاظت از گونه های نادر بکوشند.

به گفته عزیزی، سوسمارهای خاردم شباهت زیادی به « آگاماها» دارند ولی با توجه به داشتن حفره‌های رانی و مخرجی و نیز دم کلفت کوتاه و پوشیده از پولک‌های خارشکل و برجسته از آگاماها قابل تشخیص هستند.

وی با اشاره به این که طول خاردم ها در ایران ۴۰ تا ۸۰ سانتیمتر است، خاطرنشان کرد:  همه سوسمارهای خاردم روزگرد و گیاهخوار هستند و چشم‌ آن‌ها دارای پلک متحرک و مردمک گرد است و تنها مارمولک‌های گیاهخوار ایران به شمار می آیند.

تاکنون ۱۸ گونه سوسمار خاردم در جهان شناخته شده است که سه گونه آن به نام‌های سوسمار خاردم ایرانی، سوسمار خاردم بین‌النهرین و سوسمار خاردم مصری در ایران یافت می‌شود.

مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =