۷ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۸:۵۴
کد خبرنگار: 2099
کد خبر: 83801240
۳ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اوج گیری کرونا در آسمان هرمزگان

بندرعباس- ایرنا- در شرایطی که واکنش جامعه نسبت به ویروس کرونا عادی شده و گویی دیگر مردم نگرانی چندانی از کووید ۱۹ ندارند، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نسبت به اوج گیری این ویروس طی یکی دو هفته آینده هشدار داد.

 نگاهی به شرایط استان هرمزگان و شلوغی مراکز خرید، تجمع در مراکز خدماتی و تفرجگاه ها، افزایش سفرهای درون و برون استانی، استفاده نکردن از وسایل پیشگیرانه و حتی برگزاری مراسم عروسی و عزا در منازل حکایت از آن دارد که برخی از شهروندان استان دیگر نگران ابتلا و انتقال این ویروس نیستند که این مساله زنگ خطری جدی برای سلامت این استان بوده و به طور قطع می تواند پیامدهای سوئی برای هرمزگان داشته باشد.

این بی توجهی به رعایت الزام های بهداشتی و پروتکلهای مصوب برای مقابله با ویروس کرونا، در حالیست که هرمزگان طبق اعلام مسوولان دانشگاه علوم پزشکی استان در وضعیت پیک بیماری قرار داشته و احتمال بازگشت محدودیت ها در صورت تداوم این روند وجود دارد.

گویی اعلام آمارهای کاهش ابتلا به کرونا در کشور و انتشار اخباری مبنی بر موفقیت احتمالی دانشمندان در دستیابی به درمان این بیماری و تصور غلط برخی از مردم مبنی بر از بین رفتن ویروس با گرم شدن هوا، جامعه هرمزگان را به این باور اشتباه رسانده که کرونا تمام و شرایط عادی شده و دیگری نیازی به رعایت الزام های بهداشتی نیست.

متاسفانه در هفته های اخیر در سایه بی توجهی برخی از شهروندان به الزام های بهداشتی و جدی نگرفتن هشدارها ، شیب ابتلا به این ویروس در استان هرمزگان بسیار تند شده و موجی از نگرانی را در میان مسوولان، مردم و دوستداران سلامت ایجاد کرده است.

هرمزگان در وضعیت پیک بیماری قرار دارد

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: بررسی آمار و وضعیت مبتلایان به کرونا در استان نشان می‌دهد در وضعیت پیک بیماری در استان قرار داریم.

دکتر حسین فرشیدی با هشدار نسبت به اوج گیری بیماری در یکی دو هفته آینده، افزود: روند صعودی آمار مبتلایان به کرونا در استان به دلیل افزایش آزمایش‌های تشخیصی کرونا و رعایت نکردن فاصله‌های گذاری فیزیکی و هوشمند از سوی مردم است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خواستار تشدید مراقبت‌های بهداشتی شد و گفت: با توجه به شرایط پیش آمده و در صورت تدام این روند صعودی ممکن است برخی از محدودیت ها در استان مجدد اعمال شود.

دکتر فرشیدی ضمن انتقاد از بی توجهی برخی گروه های صنفی به رعایت پروتکلهای مصوب، گفت: با واحدهای متخلفی که شیوه نامه های بهداشتی را رعایت نمی کنند، به طور جدی برخورد می شود زیرا سلامت مردم مقوله ای است که نمی توان با آن شوخی کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصریح کرد: تعداد افرادی که بدون علامت بیماری شناسایی می شوند ، نشان می دهد چرخش ویروس در جامعه چقدر برقرار است و چه شدتی می توان برای آن در نظر گرفت.

وی تاکید کرد: مردم باید در نظر داشته باشند که نمی توان فعالیت های اقتصادی را متوقف کرد اما در شرایطی که سلامت جامعه به خطر بیافتد، راهی جز توقف این فعالیت ها نیست و از همین رو از شهروندان خواستاریم تا به منظور حفظ سلامت خود و در عین حال پیشگیری از خسارت های اقتصادی، نسبت به رعایت الزام بهداشتی اهتمام بیشتری داشته باشند.

کرونا در هرمزگان در حال انتقال است

استاندار هرمزگان نیز ضمن ابراز نگرانی از روند صعودی ابتلا به کرونا در استان گفت: پیش از این مردم و اصناف حساسیت بالایی نسبت به رعایت شیوه نامه های بهداشتی داشتند، اما متاسفانه اکنون این وضعیت کمرنگ شده و گویی خبری از بیماری نیست.

فریدون همتی تصریح کرد: افزایش آمار بیماران مبتلا به کرونا در هرمزگان نشان می‌دهد که این بیماری در سطح جامعه وجود دارد و در حال انتقال است.

وی هشدار داد: در صورت بی توجهی به توصیه های بهداشتی، ممکن است هرمزگان به لحاظ افزایش بیماری کرونا به وضعیت فعلی استان خوزستان دچار شود.

استاندار هرمزگان ابراز داشت: با تلاش های مجموعه بهداشت و درمان استان گام های خوبی در جهت کنترل و مهار این بیماری برداشته شد اما متاسفانه در چند وقت اخیر در سایه بی توجهی مردم و رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی، بیماری در مرحله اوج قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: شهروندان باید بدانند که بی توجهی به فاصله گذاری اجتماعی و رعایت الزام های بهداشتی ، تبعات سوئی برای خود، خانواده هایشان و دیگر افراد جامعه به دنبال دارد و سلامت جامعه را به شدت تهدید می کند.

واحدهای صنفی بی توجه به پروتکلهای بهداشتی تعطیل می شوند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز هشدار داد: واحدهای صنفی که نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی بی توجه باشند، تعطیل می شوند.

دکتر محمود حسین پور تصریح کرد: اجازه فعالیت اصناف به شرط رعایت شیوه نامه های بهداشتی داده شده و در صورتی که این مساله مورد بی توجهی قرار گیرد، این اجازه از آنها سلب و فعالیتشان متوقف می شود.

وی ادامه داد: بی توجهی به طرح فاصله گذاری اجتماعی تنها به گسترش شیوع ویروس کرونا کمک می کند و همچنان باید رفتارهای گذشته تا کنترل این ویروس ادامه یابد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هشدار داد: هر جایی که افراد گوناگون با یکدیگر تماس داشته باشند مانند بانک ها، پمپ‌بنزین ها، فروشگاه های بزرگ، وسایل رفت و آمد عمومی و به عنوان مکان های اصلی آلودگی به ویروس لحاظ می شوند.

بیمار کرونایی در بندرخمیر ۲۰ نفر دیگر را مبتلا کرد

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز با تاکید بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی، گفت: متاسفانه در سایه بی توجهی به این مساله، شاهد افزایش شمار مبتلایان به کرونا در هرمزگان هستیم.

دکتر فاطمه نوروزیان ادامه داد: به عنوان مثال در بندر خمیر یک بیمار مبتلا به کرونا ، ۲۰ نفر دیگر را به دلیل رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی مبتلا کرده است.

وی در خصوص آخرین آمار مبتلایان به کرونا در هرمزگان گفت: تا روز ششم خردادماه دو هزار و ۸۸۱ نفر در استان مبتلا به این ویروس شدند که از این شمار ۱۳۸ مورد مربوط به ۲۴ ساعت گذشته است.

نوروزیان افزود: از مبتلایان جدید، ۱۲۰نفر در بندرعباس، ۱۰نفر در رودان، ۴نفر در بندرخمیر، ۳نفر در قشم و یک نفر نیز در میناب ثبت شده است.

این مقام مسوول آمار فوتی های هرمزگان به دلیل ابتلا به کرونا را ۳۸ مورد اعلام کرد و خاطرنشان شد: هم اکنون ۲۸ بیمار مبتلا در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

فاصله گذاری اجتماعی بهترین راه پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و متخصص بیماری های عفونی به خبرنگار ایرنا گفت: بهترین راه پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹، شستشوی مکرر دستها، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است.

دکتر مهدی حسنی آزاد ادامه داد: ویروس کرونا یک ویروس ناشناخته با رفتارهای غیرقابل پیش بینی است و برخلاف تصور مردم این ویروس ضعیف نشده و هنوز هیچ داروی قطعی برای درمان آن کشف نشده است.

وی بیان داشت: رفتار و خطرات کووید ۱۹ همچنان ناشناخته است و در صورتیکه شهروندان به عادی سازی رفتار خود ادامه دهند و بی توجه به توصیه های بهداشتی باشند وضعیت نگران کننده ای را در هفته های آینده شاهد خواهیم بود.

دکتر آزاد خاطرنشان کرد: بیشتر مبتلایان به کرونا بدون علامت هستند و تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که به این ویروس آلوده شده ولی علائم آنها ظاهر نشده احتمال اینکه بیماری را به دیگران منتقل کنند وجود دارد و به همین دلیل مردم باید از حضور در مراکز شلوغ و پرازدحام به شدت پرهیز کنند.

این متخصص بیماری های عفونی گفت: اگر در فاصله‌گذاری، قرنطینه، مراقبت‌های بهداشتی و سایر موارد کوتاهی و بی توجهی داشته باشیم ،شاهد پیک‌هایی از بیماری در آینده ای نزدیک خواهیم‌ بود.

وی ابراز داشت: افرادی که دارای بیماری های زمینه‌ای مانند ریوی، قلبی عروقی، تنگی نفس ، فشارخون بالا هستند بیشتر در معرض کرونا قرار دارند و از شهروندان خواستاریم بیشتر مواظب سلامتی خود، خانواده و دیگر افراد جامعه باشند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: کادر درمانی و پزشکان از زمان شیوع ویروس، مسوولانه به درمان بیماران مشغول هستند و از مردم نیز می‌خواهیم ما را برای حفظ سلامتی خود همراهی کنند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تاکنون ۱۳۹ هزار و ۵۱۱ نفر در کشور به طور قطعی بهیروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۵۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به هفت هزار و ۵۰۸ نفر رسید.

کیانوش جهانپور روز سه شنبه ششم خردادماه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ششم خردادماه ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، هزار و ۷۸۷ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد. از بین مبتلایان جدید، ۳۵۲ مورد بستری و هزار و ۴۳۵ مورد از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند و مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۱۳۹ هزار و ۵۱۱ نفر رسید.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۵۷ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به هفت هزار و ۵۰۸ نفر رسید.

جهانپور افزود: خوشبختانه تاکنون ۱۰۹ هزار و ۴۳۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند. همچنین ۲۵۶۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

وی اظهار کرد: تاکنون ۸۳۷ هزار و ۹۰ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

جهانپور گفت: توصیه‌های ایمنی و بهداشتی به قوت خود باقی است. امیدواریم با رعایت فاصله گذاری و پرهیز از تردد غیر ضروری و استفاده از ماسک در مکان‌های شلوغ، مسیر مقابله با کووید ۱۹ را با همکاری مردم ادامه بدهیم. روند با ثباتی در اکثر استان‌ها گزارش شده و کاهش موارد تدریجی ابتلا در خوزستان گزارش شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =