رادیو بین المللی چین: حمایت ایران از قانون امنیت ملی هنگ کنگ قابل تقدیر است

پکن- ایرنا- رادیو بین الملل چین در گزارشی تحلیلی در مورد واکنش های جهانی به قانون امنیت ملی هنگ کنگ که هم اکنون در کنگره خلق چین در حال بررسی است گزارش کرد «حمایت ایران از قانون امنیت ملی هنگ کنگ قابل تقدیر است».

در گزارش رادیو بین المللی چین که امروز سه شنبه منتشر شد آمده است: مجلس ملی نمایندگان خلق چین در نشست سالانه خود در پکن که اکنون در حال برگزاری است، تصویب قانون امنیت ملی در هنگ کنگ را مورد بررسی قرار خواهد داد چنین اقدامی مورد حمایت صمیمانه مردم چین از جمله شهروندان هنگ کنگی قرار گرفته است و جامعه بین المللی از جمله ایران نیز این قانون را درک و از آن حمایت کرده است.

«عباس موسوی» سخنگوی وزارت خارجه ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی با بیان اینکه «عدم مداخله در امور سایر کشورها، حفظ تمامیت ارضی و احترام به حاکمیت ملی کشورهای جهان» از اصول روشن و تغییر ناپذیر در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است تاکید کرد بر اساس این اصول، ایران با تاکید بر اهمیت احترام به اصل «چین واحد»، هرگونه مداخلات خارجی در امور داخلی چین و خدشه به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این کشور را محکوم و بر اجرای قانون و حفظ نظم در جهت ثبات، رفاه و امنیت مردم هنگ کنگ تاکید می نماید.

گزارش می افزاید به دنبال شروع اصلاح «لایحه استرداد مجرمین فراری» در ژوئن سال گذشته میلادی در هنگ کنگ و به دلیل نبود قوانین امنیت ملی در این منطقه، تروریست های خشن جدایی طلب با بی پروایی و گستاخانه اقدام به کشتار و آتش افروزی، خشونت و غارت اموال مردم کرده اند و شهروندان هنگ کنگی از دولت مرکزی چین انتظار دارند که اقدامی قاطعانه برای مهار این افراد عملی کند.

در راستای پاسخ به خواست افکار عمومی و رفع نقایص موجود در قانون امنیت ملی، مجلس ملی نمایندگان خلق چین درصدد بررسی و پیشبرد مراحل تصویب لوایح مطرح شده درباره منطقه هنگ کنگ است و این تصمیمی بزرگ و مهم برای تضمین رفاه و ثبات هنگ کنگ تلقی می شود.

دولت ایران در اولین فرصت حمایت خود از این اقدام دولت چین درباره منطقه هنگ کنگ را اعلام و اقدامات آمریکا و سایر نیروهای خارجی در زمینه مداخله در امور داخلی چین را محکوم کرد دولت و مردم چین از حمایت ایران، بسیار قدردانی کرده اند.

چین و ایران سابقه ای طولانی در زمینه همکاری نزدیک و حمایت از یکدیگر در عرصه بین المللی دارند چین همواره خواستار اجرای عدالت در برابر ایران بوده است و همیشه از حقوق مسلم هسته ای ایران حمایت کرده، تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران را محکوم نموده و روابط تجاری عادی خود با ایران را نیز حفظ کرده است.

ایران و چین همواره در زمینه منافع دوجانبه، یکدیگر را درک و پشتیبانی کرده اند که این روند، الگویی از همکاری بین المللی بین این دو کشور محسوب می شود چینی ها فراموش نخواهند کرد که در اواخر ژانویه و در شرایطی که اپیدمی کرونا در چین شیوع پیدا کرده بود  «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، اولین وزیر خارجه ای بود که از اقدامات ضد اپیدمی چین حمایت کرد و ایران نیز اولین کشوری بود که به اقدامات ضد اپیدمی کرونا توسط چین کمک کرد در عین حال، پس از شیوع کرونا در ایران، چین نیز متقابلا اولین کشوری بود که اعزام گروهی از متخصصان پزشکی را برای ایرانی ها تامین کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا اخیرا اعلام کرده است که یک شرکت خدمات لجستیکی به نام « Shanghai Shengde» را به بهانه نمایندگی شرکت ماهان در چین تحریم خواهد کرد وزارت امور خارجه چین در این باره ضمن اینکه از آمریکا خواسته تا سریعا تمام تحریم های غیرقانونی خود را لغو کند، هشدار داده است که چین برای دفاع از منافع مشروع شرکت های چینی از عزم راسخی برخوردار است.

آمریکا همچنین اخیرا وزیر کشور ایران و دیگر مقامات تهران را به بهانه نقض حقوق بشر و به منظور ممانعت از تجارت نفتی عادی بین ایران و ونزوئلا تحریم کرده است وزارت بازرگانی آمریکا نیز اسامی ۳۳ شرکت، سازمان، دانشگاه و شخص در چین را به فهرست به اصطلاح «نهادهای تحت تحریم» اضافه کرده است.

در حالی که ویروس کرونا در سراسر جهان طغیان کرده است و آمار افراد مبتلا به این ویروس و تلفات ناشی از آن در آمریکا نیز در صدر کشورهای جهان قرار دارد، سیاستمداران آمریکایی تمرکزی روی مقابله با این ویروس ندارند و صرفا می خواهند با سیاه نمایی علیه سایر کشورها، از مسئولیت خود شانه خالی کنند.

سیاست بازان آمریکایی وحشتناک تر از ویروس کرونا هستند و مردم کشورهایی از جمله ایران و چین باید برای مقاومت در برابر این سیاست بازان و حفظ عدالت و چندجانبه گرایی، همدل و همکار باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =