بسیج امکانات شهرستان ری برای مقابله با هجوم ملخ ها

شهرری ـ ایرنا ـ این روزهای با بارش های بهاری و افزایش دما جمعیت ملخ های مهاجم در جنوب استان تهران بیش از حد نرمال شده است و همین امر موجب تمام امکانات جهاد کشاورزی در مزارع ، مراتع و شهرداری ها در داخل بافت شهری برای مقابله با این مهمان ناخوانده فصل بهار در شهرستان ری بسیج شده است.

به گزارش ایرنا، هزاران قطعه ملخ بومی(مراکشی) از روزهای گذشته علاوه بر مراتع طبیعی و مزارع به خیابان های و محلات حسن آباد فشافویه و کهریزک در جنوب شهرستان ری هجوم آورده اند و موجبات نگرانی کشاورزان به ویژه گندم کاران و جوکاران و مردم را به وجود آورده اند.

افزایش جمعیت ملخ ها در جنوب شهرستان ری در حالی است که بنا به گفته رییس جهاد کشاورزی شهرستان ری کانون های زمستان گذران این مهمان های ناخوانده بهاری از مدت ها قبل پایش شده است.

افزایش بیش از حد ملخ ها آفت محسوب می شود

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا علت اصلی افزایش جمعیت ملخ ها در این شهرستان را بارندگی‌های اخیر و افزایش دما عنوان کرد و گفت: افزایش بیش از حد ملخ ها در هر متر مربع آفت محسوب می شود.

زهره عبادتی عنوان کرد: بهترین دما برای افزایش جمعیت ملخ ها حدود ۲۵ درجه سانتیگراد است و ۲ عامل رطوبت مناسب و دما موجب افزایش تعداد ملخ ها می شود.

وی با بیان اینکه برای جلوگیری از آفت زدن به اراضی کشاورزی و مناطق شهری باید با ملخ های مهاجم مقابله کرد، افزود: به لحاظ زیست محیطی بهترین راه در کنترل آفت ها از جمله ملخ استفاده از روش های بیولوژیک است.

عبادتی اداره جهاد کشاورزی را متولی اصلی برخورد با ملخ های مهاجم در مزارع و شهرداری ها را در مناطق مسکونی عنوان کرد و یادآور شد: برای مقابله شیمیایی با آفت ملخ ها باید از سموم دفع آفات بر پایه گیاهی استفاده شود تا کمترین آسیب و آلودگی بر محیط زیست تحمیل شود.

مبارزه با ملخ های مهاجم در ۵۷۰ هکتار از اراضی شهرستان ری انجام شده است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ری در ادامه این گزارش با بیان اینکه جمعیت ملخ‌های مهاجم در بخش حسن آباد فشافویه و کهریزک بیش از حد نرمال است، به خبرنگار ایرنا گفت: مبارزه با ملخ‌های مهاجم در سطح ۵۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان ری از از اوایل اردیبهشت ماه آغاز شده و همچنان نیز ادامه دارد.

محمد عباسی ملخ‌های مهاجم شهرستان ری از نوع بومی و مراکشی عنوان کرد و اظهار داشت: باران های بهاری و سبزی مراتع اصلی ترین علت افزایش جمعیت این مهمان ها ناخوانده فصل بهار است که اگر به خوبی تعداد این حشرات کنترل نشود موجب ایجاد خسارت در اراضی کشاورزی به خصوص مزارع غلات (گندم و جو) می شود.

وی با بیان اینکه کارشناسان جهاد کشاورزی هم اکنون در کانون های اصلی تجمع ملخ ها حضور دارند و تمهیدات در خصوص کنترل جمعیت این حشرات اندیشیده شده است، عنوان کرد: جهاد کشاورزی برای رفع نگرانی کشاورزان گندم و جوکار شهرستان ری سم برای مقابله با ملخ ها را در اختیارشان قرار می دهد.

عباسی با بیان اینکه کانون های اصلی ملخ در شهرستان ری عرصه های منابع طبیعی و زمین های بایر اطراف فرودگاه امام خمینی (ره) است، یادآور شد: کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان ری از ماه ها قبل با برگزاری جلسات متعدد با کارشناسان شهرداری های مجموعه اقدامات برای مقابله با ملخ ها در محیط های شهری را آموزش داده اند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ری ادامه داد: مجموعه اقدامات کارشناسان این اداره موجب شده است با وجود افزایش بیش از حد ملخ های هنوز گزارشی مبنی بر ایجاد خسارت در اراضی کشاورزی مخابره نشود.

 اجرای طرح مقابله با هجوم ملخ ها در شهر کهریزک

در ادامه این گزارش سرپرست شهرداری کهریزک در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس نظر کارشناسان کشاورزی، یکی از دلایل جذب ملخ ها روشنایی است از این رو از امشب تمامی چراغ های بوستان ها و نقاط غیر ضروری شهر خاموش می شود تا با ایجاد این شرایط میزان جذب ملخ ها کاهش یابد.

سید مجتبی هاشمی ادامه داد: پس از اجرای تدابیر فیزیکی استفاده از آفت کش های کم ضرر و کشنده ملخ ها در بوستان ها و فضاهای سبز شهری استفاده خواهد شد.

شهرستان ری با جمعیتی در حدود یک میلیون نفر در جنوب استان تهران واقع شده است، این شهرستان با دارا بودن ۲۹ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان تهران، سالانه در حدود ۸۵۰ هزار تن محصولات کشاورزی و زراعی تولید می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =