مستندنگاری دانش بومی پزشکی مردمی در ارتباط با زیست بوم جنگل حرا

تهران- ایرنا- رئیس پژوهشکده مردم شناسی گفت: مستندنگاری دانش بومی پزشکی مردمی در ارتباط با زیست بوم جنگل «حرا» قشم با هدف بازشناسی این دانش و بررسی بستر فرهنگی و زیستی این جامعه سنتی در ارتباط با دانش پزشکی مردمی در حال انجام است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا حسن زاده با اعلام این خبر، یکی از اولویت های پژوهشی این پژوهشکده را انجام مطالعات در زمینه خلیج فارس دانست که با توجه به تمرکز این مرکز بر موضوع پزشکی مردمی تحقیقی با محوریت این موضوع انجام گرفته است.

او خاطرنشان کرد: در سال های اخیر با همکاری نشریات علمی دانشگاه های شهید بهشتی، شیراز و بوشهر مجموعه تحقیقاتی از سوی پژوهشکده مردم شناسی در این حوزه منتشر شده است.

ررئیس پژوهشکده مردم شناسی اظهار داشت: پژوهش مستندنگاری دانش بومی پزشکی مردمی در ارتباط با زیست بوم جنگل حرا (قشم) در همین راستا و با توجه به بندها و مواد مطرح شده در برنامه های توسعه ای و سند چشم انداز، اهداف عالیه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اساسنامه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و شرح وظایف موظفی پژوهشکده مردم شناسی در حال انجام است.

او در ادامه هدف اصلی در این پژوهش را بازشناسی دانش بومی پزشکی مردمی در ارتباط با زیست ‌بوم جنگل حرا و بررسی بستر فرهنگی و زیستی این جامعه سنتی در ارتباط با دانش پزشکی مردمی عنوان کرد.

هما حاجی علیمحمدی مجری این طرح نیز گفت: تلاش داریم با انجام این پژوهش بتوانیم بخشی از میراث معنوی مربوطه را که هویت ملی را قوت می‌بخشد حفظ و حراست کرده وآن را به‌عنوان ارزش فرهنگی با تکیه ‌بر تمدنی غنی برای نسل جوان روشن کنیم.

او افزود: نتایج این پژوهش می‌تواند دستاوردی ارزشمند جهت توسعه پایدار بومی باشد و همچنین به منظور بهره‌برداری برنامه ریزان در سیاست‌گذاری‌ها سلامت و گردشگری پزشکی در جامعه هدف مورد استفاده قرار گیرد.

ویژگی حرا

حَرّا درختی از جامعه گیاهی مانگرو است. کلمه مانگرو اسم مرکبی است معرف اکوسیستم خاص در مناطق استوایی، حاصل از تجمع بسیار ویژه‌ای از گیاهان و جانوران در سواحل پست خورها، دلتاها، برکه‌ها و سواحل دریاها و در عین حال نشانگر و معرف درختان و درختچه‌های این گونه اکوسیستم‌ها است. این گیاهان در گروه گیاهان شوره‌زی قرار دارند.

حرا، گیاهی از تیره شاه پسند است. دانه آن روی درخت مادر می‌روید و نهال تولید می‌کند. سپس از درخت جدا می‌شود و داخل مرداب می‌افتد. جنگل حرا بر دریا و آب شور قرار دارد و این سازش با آب شور و شرایط نامناسب، از حرا یک گیاه استثنایی ساخته‌است.

گیاهان حرا برگ هایی با ظاهر بیضی شکل و قاعده‌ای باریک (دوکی شکل رویه سبز و براق دارند و پشت برگ‌ها نیز سفید یا خاکستری رنگ است. طول این برگ‌ها حدود ۵ تا ۷.۵ سانتی‌متر است. میوه حرا، بادامی شکل است و به یک خامه باریک منتهی می‌شود. ریشه‌های زانویی، شکل منظمی ندارند، اما گل حرا که از فرط کوچکی ناپیدا و غیرمحسوس است. گلی به رنگ طلایی با ۴ گلبرگ، که هر گلبرگ بیشتر از چند میلی‌متر طول ندارد با عطری شیرین و خنک، که تا شعاع چند متری اطراف آن پراکنده می‌شود.

حرا نام درختی است در اندازه‌های ۳ تا ۶ متر با شاخ و برگ‌های سبز و روشن که در آبهای شور زندگی می‌کند و نام علمی اش (Avicennia Marina) منسوب است به ابن سینا دانشمند ایرانی جنگل حرا بر دریا و آب شور قرار دارد و این سازش با آب شور و شرایط نامناسب، از حرا یک گیاه استثنایی ساخته‌است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =