نقش «مایکروبایوتا» روده‌ای در ابتلای کودکان به اوتیسم و چاقی

تهران- ایرنا- عضو انجمن گوارش و کبد با بیان اینکه مایکروبایوتا معرف مجموعه ای از گونه‌های میکرو ارگانیسم است که در ارگان‌های مختلفی که با محیط خارج از بدن ارتباط دارند، از جمله در سطوح و لایه‌های عمقی پوست، دهان و روده زندگی می کنند، افزود: «مایکروبایوتا» روده ای در ابتلا به اوتیسم و چاقی در کودکان تاثیر دارد.

به گزارش روز سه شنبه انجمن گوارش و کبد،  حسن سعادت نیا اظهار داشت:  «مایکروبایوتا» ها امروزه عضوی از بدن مانند قلب، ریه و کبد تلقی می‌شوند و در روده انسان میلیاردها باکتری مختلف اعم از هوازی و بی هوازی وجود دارد و بر اساس برخی تحقیقات مایکرو بایوتاهای روده‌ای می‌تواند سبب ابتلا به بیماری شوند.

وی درباره برگزاری هفته سلامت گوارش در سال جاری که از دوم خردادماه جاری آغاز شده و تا نهم خردادماه ادامه دارد، گفت: موضوع اصلی هفته سلامت گوارش امسال «مایکرو بایوتا روده‌ای» است و تحقیقات بین المللی نشان می‌دهد این مساله در بروز بسیاری از بیماری‌ها در بدن و یا درمان آنها تأثیر گذار است.

عضو انجمن گوارش و کبد ادامه داد: مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک ها و یا رژیم‌های غذایی نامناسب می‌تواند روی این میکروب‌های روده‌ای اثر بگذارد و سلامت فرد را به خطر اندازد.

سعادت نیا خاطرنشان کرد: همچنین امروزه بر اساس برخی از تحقیقات مشخص شده که بیماری چاقی و حتی اوتیسم در کودکان می‌تواند مرتبط با باکتری‌های روده‌ای باشد و با دستکاری این باکتری‌ها ممکن است بتوانیم اقدامات زیادی جهت درمان و یا پیشگیری از بیماری،  انجام داد.

وی با اشاره به اینکه در هفته سلامت گوارش امسال موضوع «مایکروبایوتاهای روده‌ای» به صورت مفصل توسط اساتید و صاحبنظران برجسته مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد، گفت: امروزه مشخص شده که با پیوند «مایکروبایوتا» از فردی به فرد دیگر می‌توان در جهت درمان و پیشگیری از بیماری‌های مختلف اقدام کرد که همه این مباحث در هفته سلامت گوارش مورد بررسی قرار می گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =