پراکندگی روستاها عامل ترک تحصیل دانش‌آموزان رازوجرگلانی

بجنورد- ایرنا- مدیر آموزش و پرورش رازوجرگلان گفت: پراکندگی روستایی عامل ترک تحصیل دانش‌آموزان این شهرستان خراسان شمالی است که ادغام مدارس با در نظر گرفتن سرویس و استفاده از مراکز آموزشی شبانه روزی می تواند نقش موثری در کاهش این امر داشته باشد.    

عباس رضایی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به پراکندگی روستاهای این شهرستان مرزی اظهار داشت: دانش آموزان برخی مناطق روستایی در مقطع متوسطه به حد نصاب نمی‌رسند تا مدرسه مستقل به آنان تعلق گیرد.

وی با اشاره به اینکه تغییر نگاه والدین و فرهنگسازی در حوزه آموزش می تواند، نقش ویژه ای در کاهش ترک تحصیل دانش آموزان داشته باشد، خاطرنشان کرد: معمولا اهالی این منطقه وجود مدرسه در یک روستا را شاخص توسعه یافتگی می دانند در حالی که پیشرفت و توسعه یک روستا در کیفیت آموزش است که با ادغام مدارس شاهد آن خواهیم بود.  

رضایی تصریح کرد: استقبال نکردن اهالی از مدارس روستاهای دیگر در مقطع متوسطه دوم باعث توسعه نامتوازن رشته ها می شود، به گونه ای که فارغ التحصیلان علوم پایه و رشته های هنرستانی برخلاف رشته ادبیات و علوم انسانی در شهرستان بسیار محدود است که علت آن هم عدم تمرکز دانش آموزان در دبیرستان ها و هنرستان های بزرگ و دارای امکانات است.

مدیر آموزش و پرورش رازوجرگلان افزود: با ادغام مدارس و استقرار سرویس های روستای مرکزی بدون شک شاهد برگزاری کلاس های آموزشی با دبیران تخصصی و توازن فارغ التحصیلان بین رشته های تحصیلی موجود، متناسب با نیاز های منطقه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه مدارس شبانه روزی در صورت استقبال اهالی روستاها بهترین راه حل برای ترک تحصیل دختران است، افزود: اگرچه مدارس شبانه روزی با امکانات رفاهی بسیار خوبی در این منطقه تاسیس شده است ولی بسیاری از دختران در مقطع ششم ابتدایی به بعد ترک تحصیل می کنند.

رضایی خاطرنشان کرد: در واقع خانواده‌های روستایی اجازه اقامت شبانه دختران خود را دور از خانه نمی‌دهند و بجای استفاده از خوابگاه های شبانه روزی، تقاضای سرویس رایگان مدارس برای رفت و آمد آنها را دارند، در حالی که آموزش و پرورش اعتبار کافی برای پوشش سرویس حمل‌ونقل همه دانش‌آموزان روستایی  را ندارد.

وی افزود: با این وجود آموزش و پرورش شهرستان در قالب ۴۰ سرویس در ۲۶ مسیر به بیش از ۳۲۰ نفر دانش آموز در سال تحصیلی جاری به صورت روزانه خدمات سرویس مدارس مرکزی را ارائه خواهد کرد.

۱۲ هزار دانش آموز در ۱۸۲ مدرسه شهرستان راز و جرگلان تحصیل می کنند.

خراسان شمالی دارای ۳۰۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان است که بیشتر این مساحت در شهرستان راز و جرگلان واقع است.

این شهرستان سه بخش و ۶ دهستان دارد و ۹۵ درصد جمعیت این منطقه روستایی هستند.

راز، مرکز شهرستان مرزی راز و جرگلان در ۱۲۰ کیلومتری مرکز خراسان شمالی قرار دارد و بیشترین تمرکز جمعیتی قوم ترکمن این استان در راز و جرگلان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =