اروپا به جرایم داعشی‌های بازگشته از عراق و سوریه رسیدگی می‌کند

تهران- ایرنا - دادگستری اتحادیه اروپا (یوروجاست) از بررسی جنایات و جرایم جنگی جنگجویان داعش که از عراق و سوریه به اروپا بازگشته‌اند، خبر داد و بر لزوم برقراری عدالت برای قربانیان جنایات این افراد تاکید کرد.

دادگستری اتحادیه اروپا درحالی مدعی رسیدگی به جرایم داعشی های بازگشته از سوریه و عراق کرده است که زمانی برخی دولت های غربی از تروریست های داعشی حمایت می کردند.

روزنامه نیویوروپ چاپ بلژیک در مطلبی با مضمون «یک آژانس اتحادیه اروپا می‌گوید جنگجویان داعش که به اروپا بازگشته‌اند، باید به جرایم جنگی محکوم شوند» افزود: «جنوساید نتورک»  (Genocide network) که جرایم جنگی بین المللی را رصد می‌کند و مورد حمایت «یوروجاست» یا «دادگستری اتحادیه اروپا» است، می‌گوید جنگجویان داعش که از درگیری‌ها در عراق و سوریه به اروپا باز می‌گردند باید به جرم جنایات جنگی و نسل کشی محکوم شوند. 
در گزارش رونمایی شده ۲۳ مه (۳ خرداد) این شبکه، تاکید شده است که تعدادی از سازمان‌های تروریستی از جمله داعش، جبهه النصره و وابستگان آن باید توسط مقامات ملی نه تنها به اتهام جرایم تروریستی بلکه برای جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و غیره تحت پیگرد قانونی قرار گیرند. 
در این گزارش آمده است: داعش براساس قوانین بین المللی بشردوستانه به عنوان یک گروه مسلح غیر دولتی سازمان یافته، تمامی موارد را برای محکوم شدن در بخش جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت دارد. 
جنوساید نتورک می‌گوید، اتهامات مربوطه می‌تواند احتمال حکمی بالاتر و اجرای عدالت بیشتری را برای قربانیان جنایات این گروه بنیادگرا در پی داشته باشد. 
 «لادیسلاو همران» Ladislav Hamran رییس دادگستری اتحادیه اروپا (یوروجاست) روز شنبه در سخنرانی خود به مناسبت پنجمین سالگرد «روز اتحادیه اروپا علیه مصونیت از مجازات» تاکید کرد: ما به جهانیان نشان می‌دهیم که ما نه تنها به شهروندان اروپا که برای کل بشریت اهمیت قائل هستیم. مسئولیت مشترک همه ما این است که عدالت را برای قربانیان بی‌شمار و افراد آسیب دیده از درگیری‌های مسلحانه اجرا کنیم.  
آلمان، فرانسه، مجارستان، فنلاند و هلند در حال حاضر پرونده‌هایی مربوط به جرایم تروریستی جنگجویان خارجی در جریان دارند و حتی احکام برخی از آن‌ها هم صادر شده است. 
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =