۳۰ میلیارد ریال اعتبار به پارک ملی گلستان اختصاص یافت

گنبدکاووس - ایرنا - رییس پارک ملی گلستان اعلام کرد که ۳۰ میلیارد ریال از مجموع بودجه ۸۰ میلیارد ریالی امسال این پارک برای خرید وسایل ایمنی و تجهیزات لوازم حفاظتی اختصاص یافت.

مهدی تیموری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: با توجه به کمبود وسایل ایمنی برای محیط بانان پارک ملی گلستان قرار است بخشی از این بودجه به تجهیز این افراد به لوازم حفاظتی، خرید تجهیزات اطفای حریق و ایجاد چادرهای آتش‌بانی اختصاص یابد.

وی همچنین تعمیر پاسگاه‌های محیط بانی و تجهیز آنها به امکانات حفاظتی و خرید اسب و خودرو برای پاسگاه‌ها را از دیگر برنامه‌های امسال پارک ملی گلستان اعلام کرد و گفت: هم اینک ۱۲ پاسگاه محیط بانی در این پارک مستقر است که برای انجام بهتر برنامه‌های حفاظتی قرار است ۲ پاسگاه جدید در منطقه کویلر و روستای لهندور ساخته شود.

پارک ملی گلستان از سال قبل دارای ردیف بودجه مستقل است.

رییس پارک ملی گلستان گفت: هم اکنون ۳۰ محیط‌بان مسوولیت حفاظت از این پارک را برعهده دارند که با کسب مجوز استخدام جدید قرار است امسال ۱۰ نیروی جدید به جموع این محیط بانان اضافه شود.

پارک ملی گلستان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که هزار و ۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

پارک ملی گلستان از بهترین زیستگاه‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.

گلستان در سال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسیده است.

بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =