اجرای طرح ملی سنجش ساختارقامت زنان روستایی

تهران- ایرنا- یکی از مهمترین راهبردهای معاونت امور ورزش زنان وزارت ورزش و جوانان در هفت سال اخیر دولت تدبیر و امید؛ توسعه و ترویج فرهنگ ورزش و فعالیت بدنی در میان زنان روستایی در قالب اجرای «طرح ملی سنجش ساختار قامتی زنان روستایی» برای نخستین بار در کشور است که تاکنون سه هزار و  ۵۶۷ روستا زیرپوشش این طرح قرار دارند.

این طرح که در زمره یکی از دستاوردهای حوزه ورزش زنان به شمار می‌رود از سال ۹۶ و تا به امروز طی سه مرحله در استان‌های کشور اجرا شده است.

طرح ملی سنجش ساختار قامتی در واقع اندازه‌گیری وضعیت درست اندام فوقانی و ساختار قامتی (اسکلتی) در راستای رفع ناهنجاری‌ها با استفاده از تمرینات اصلاحی است که زنان شاغل روستایی در اثر فعالیت‌های متعدد و تکرار حرکات نادرست در استفاده از عضلات دچار ناهنجاری می‌شوند.

این طرح کوشید تا با آگاه‌سازی زنان روستایی جهت تطبیق فعالیت‌های حرکتی متناسب با مشاغل روستایی به حفظ وضعیت استاندارد قامت،  اسکلت و عضلات زنان کمک کند و دانش‌افزایی ورزشی و تندرستی را افزایش دهد.

شناسایی ناهنجاری‌های قامتی زنان روستایی، پیشگیری از بروز مشکلات ناشی از آن و درمان برخی از ناهنجاری‌های قامتی از طریق ورزش، سه هدف مهم این طرح ملی است که همزمان از سال ۹۶ به اجرا درآمد.

از بین ۶۲ هزار و ۹۱۹ روستا و جمعیت بیش از ۱۰میلیون نفر زن روستاهای کشور، وزارت ورزش و جوانان توانست طی سال‌های ۹۶ تا ۹۸ در مجموع ۲۷۳ هزارو ۲۳۴ نفر از زنان روستایی را زیر پوشش این طرح قرار دهد.

نتایج این طرح که یکی از هشت طرح ملی در حوزه ورزش کشور به شمار می‌رود، در سال ۹۶ توانست ۶۱۵ روستا و ۷۲ هزار و ۷۶۹ زن روستایی را زیرپوشش قرار دهد که در سال ۹۷ شمار روستاهای زیر پوشش این طرح به یک هزار و ۵۲۵ روستا و تعداد زنان روستایی نیز به ۱۴۹ هزار و ۳۴۳ نفر افزایش یافت.

همچنین در ۹ ماه نخست سال ۹۸  هم یک هزار و ۴۲۷ روستا و ۵۱ هزار و ۱۲۲ زن روستایی در این طرح قرار گرفتند که این طرح در سه مرحله و در سه دوره سه ماهه تمرینات اصلاحی جهت رفع ناهنجاری قامتی ناشی از ضعف عضلات توسط سنجش‌گران طرح ملی در حال اجراست.

مجریان این طرح افراد تحصیل‌کرده دانشگاهی در بخش آسیب شناسی و حرکات اصلاحی از حوزه وزارت ورزش و جوانان در استان‌ها و برخی از استادان دانشگاه و همکاران در وزارت آموزش و پرورش هستند که دوره‌های آموزشی خود را از طریق برگزاری کارگاه‌های عملی حرکات اصلاحی، تهیه فیلم‌های تمرینات اصلاحی و هشت کارگاه منطقه‌ای ویژه گذراندند. همچنین ۲ هزار و ۶۵۰ عوامل اجرایی در این سه سال فعالیت داشتند.

نحوه چگونگی شناسایی ناهنجاری‌های قامتی در زنان روستایی توسط سنجش‌گران طرح در نوبت‌های مختلف و به ترتیب اولویت در خانه‌های ورزش روستایی، مدارس، مساجد و خانه‌های بهداشت و با هماهنگی دهیاران صورت می‌گیرد که میانگین سنی از ۱۵ تا ۴۵ سال است. پس از شناسایی تمرینات حرکات اصلاحی جهت رفع مشکلات عضلانی توسط مجریان طرح از طریق آموزش دنبال می‌شود.

زنان روستایی در این طرح می‌توانند تمرینات خود در محل سکونتشان یا با استفاده از امکانات خانه‌های روستایی انجام دهند و حتی در صورت نیاز به پزشکان متخصص ارجاع داده می‌شوند.

به همین منظور اعتباراتی توسط وزارت ورزش و جوانان در نظر گرفته شده که از محل ۲۷صدم درصد از ۹ درصد ارزش افزوده به استان‌ها تخصیص یافته است. البته در سال های ۹۶ و ۹۷ اعتبارات خوبی به استان‌ها برای اجرای طرح تخصیص داده شد،  اما در سال گذشته با توجه به مشکلات اقتصادی و بیماری کرونا افزایش اعتبار در این زمینه نداشتیم.

بیشترین ناهنجاری در ۲۳ استان مربوط به «کمر گود»، در ۱۷ استان «شانه نامتقارن» و در ۱۲ استان «سر به جلو» اعلام شده که با گزارش سنجش‌گران طرح بسیاری از ناهنجاری قامتی در زنان روستایی بهبود یافته است. همچنین انتخاب روستاها بر اساس تعداد جمعیت جهت اجرایی شدن طرح گزینش می شوند.

این طرح ملی با همکاری هیات‌های استانی و دهیاران روستایی، فدراسیون ورزش روستایی و عشایری در حال اجراست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

سرخط اخبار ورزش