۵ حفار غیرمجاز آثار تاریخی در ماکو دستگیر شدند

ارومیه- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: پنج حفار غیرمجاز با تلاش ماموران این یگان در ماکو دستگیر و به ۲ فقره حفاری در بافت تاریخی اعتراف کردند.

بهزاد حجابی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حفاران با استفاده از محدودیت‌های مربوط به شیوع بیماری کرونا و خلوت بودن این محل‌ها در ۲ محله «خنجرخان» و «شیرباشی» ماکو در داخل خانه‌هایی فرسوده اقدام به حفر تونل‌هایی عمیق به عمق ۴۶ و ۱۵ متر کرده بودند.

وی بیان کرد: پس از گزارش دریافتی از مردم و رصد اطلاعات، عوامل حفاری را با حکم ورود به منزل دستگیر و پرونده تخلف آنان  نیز به مراجع قضایی ارسال شد.

وی با اشاره به ممنوع بودن هرگونه حفاری در حریم آثار تاریخی و برخورد قانونی با متخلفان بیان کرد: در هفته گذشته نیز ۲ شبکه حفاری غیرمجاز و قاچاق اشیای عتیقه در مهاباد و ارومیه متلاشی شد که بیانگر نظارت و گشت‌زنی‌های مداوم یگان حفاظت این اداره‌کل در بافت‌های تاریخی است.

ماکو از شهرستان‌های شمالی آذربایجان‌غربی است.

آذربایجان‌غربی دارای بیش از یک‌هزار و ۶۰۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و ۲ اثر ثبت شده جهانی شامل قره کلیسای چالدران و تخت سلیمان تکاب است.

سه گنبد و بازار تاریخی ارومیه، غار سهولان مهاباد و تالاب کانی‌برازان مهاباد، موزه مردم شناسی ارومیه، کوه زندان تکاب، کلیسای ننه‌مریم، غار تمتمان، دژ بسطام، عمارت کلاه فرنگی ماکو، خانه انصاری، مسجد جامع و مسجد سردار ارومیه از جمله آثار تاریخی آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha