۶ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۵۸
کد خبرنگار: 2239
کد خبر: 83800026
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

وسوسه آب و بی رحمی رودخانه

کرج – ایرنا-  استان البرز به سبب طبیعت بکر و جاده های گردشگری همیشه پای ثابت سفرهای پرشمار مردمی از گوشه و کنار کشور به ویژه پایتخت بوده که در این میان رودخانه های پرآب و خروشان این استان با وجود جذابیت و طراوات خاص گاهی حلاوت گردشگری را به کام افراد بی احتیاط و دیگران تلخ می کنند.

البرز با گستره پنج هزارو ۸۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود سه میلیون نفر با طبیعتی جذاب و منطقه ای خوش آب و هوا از گذشته تاکنون کانون توجه گردشگران  داخلی و خارجی بوده و همین جذابیت ها در کنار یافتن شغل مناسب سبب شده تا جمعیت ۲۵۰ هزار نفری  آن در دهه ۵۰ به بیش از ۱۵ برابر در زمان کنونی برسد و این تراکم جمعیتی هم برای مردم و هم برای طبیعت منطقه 

خسارت بار و زیان آور بوده به ویژه آنکه بی احتیاطی ها در کنار دست درازی به طبیعت ، اراضی و آب ها با مرگ بسیاری از مردم همراه شده است. 

افزایش جمعیت و ساخت وسازهای فراوان سبب شد تا امروز بسیاری از فضاهای باغی و سبزه زارهای استان البرز در سایه ساخت وسازها محو و نابود شود و در کنار آن پدیده های مخربی مانند بیابانزایی ، آلودگی هوا  همراه با  گرد و خاک سیمای این منطقه سرسبز را خاکستری کند.

در این میان بسیاری از دشت ها و کوهپایه ای سرسبز البرز از بین رفته و هر روز عرصه بر زمین های کشاورزی و باغات تنگ تر می شود ضمن آنکه حفاری بیش از ۱۱ هزار حلقه چاه غیر مجاز سبب شده تا سفره های آب زیر زمینی استان مورد دستبرد قرار گیرد و آبخوان ها (محل تجمع آبهای زیر زمینی ) تاحدود زیادی از آب تهی شود.

اگرچه تخریب طبیعت و مسائل زیست محیطی موضوع اصلی این گزارش نیست اما همین تعرض ها به محدوده آب های سطحی و منابع طبیعی همراه  با بی احتیاطی سبب شده تا حوادث ناگواری در محدوده رودخانه ها یا پدیده های زیست محیطی مخرب دیگری برای مردم منطقه رقم بخورد.  

همانطور که می دانیم در جریان خشکسالی های ۲ دهه گذشته رودخانه های دائمی و فصلی  کشور و استان البرز آسیب کلی دیدند و نگرانی زیادی برای مردم و دوستداران محیط زیست به وجود آمد اما بارش ها طی ۲ سال آبی یعنی ۹۸-۹۷  و ۹۹-۹۸  امید تازه ای در دل ها به وجود آورد و نشاط و طراوات را به طبیعت و رودخانه ها بازگرداند.

وجود رودخانه های زیبا و خروشان در استان البرز با اینکه جذابیت خاصی برای گردشگران دارد اما این زیبایی زمانی اوج لذت را در دل ها می نشاند که هیچ  فرد گردشگری ریسک خطر را  به جان نخرد و حلاوت طبیعت را به کام خود و دیگران تلخ نکند.

حفظ محیط زیست و بهره بردن از مواهب طبیعی و خدادادی موجب می شود تا انسان ها و موجودات بتوانند به خوبی و متعادل  از اثرات ارزشمند این مواهب استفاده کنند بدون آنکه به خود و نعمت های الهی آسیبی وارد کنند.

از دیگر سو با اینکه در این ماه ها و روزهای کرونایی بر خلاف سال های گذشته گردشگری و سفرهای غیر ضروری به مناطق مختلف کشور توصیه نمی شود اما برخی حتی فرزندان عزیز و خردسال خود را به نام گردش و سیاحت در آب های خروشان به کام مرگ می کشانند و حوادث تلخی برای خانواده و اطرافیان برجای می گذارند.

قصه های غم انگیز  حوادث ناگوار رودخانه های خروشان استان البرز فراوان است چه والدینی که کودکان خردسال خود را در این آب ها از دست داده و چه خانواده هایی که در سوگ پدر یا مادر یا نوجوانان و جوانان خود عزادار شده اند .

آنچه وجه مشترک تمام این حوادث است تنها بی احتیاطی و توجه نکردن به هشدارهاست که شاید در پس وسوسه آب  به بهانه تفرج یا  گرفتن عکس و سلفی یادگاری در بستر رودخانه به وجود آمده است.

 قبل از پرداختن به حوادث رودخانه های البرز ، معرفی هریک از این رودخانه ها خالی از لطف نیست و شناخت از آنها شاید کمکی باشد به افرادی که تاکنون با مخاطرات این مکان ها آشنایی پیدا نکرده اند.

رودخانه کرج

رودخانه کرج یکی از پرآب ترین رودخانه های کشور است که از دامنه های رشته کوه البرز سرچشمه می گیرد. رودخانه کرج که در امتداد جاده کرج - چالوس واقع شده ، ۷۵ کیلومتر طول و پنج تا هشت متر عرض دارد ، سرچشمه اصلی  این رودخانه کوه «کلون بستک» می باشد و در نهایت انتهای رودخانه کرج به دریاچه نمک در قم می ریزد.

رودخانه کرج استان البرز در مسیر خود دشت های زیادی همچون دشت کرج و شهریار را سیر آب می کند و پس از طی مسیری طولانی به رود جاجرود می پیوندد. از این رودخانه، رودهایی همچون سیجان، گوراب، اویزر، هفت چشمه و … سرشاخه می گیرند و همچنین وجود این سرشاخه ها باعث ایجاد ییلاقات زیبایی در طول مسیر این رودخانه شده است.

در سال ۱۳۴۲ بر روی رودخانه کرج  سد امیر کبیر کرج ساخته شد که امروزه تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری کرج شده است. علاوه بر این در فصول بهار و تابستان ماهیگیری در رودخانه کرج به دلیل وجود انواع ماهی همچون قزل‌ آلا، خیاطه، سس و … بسیار رواج پیدا می کند که امروزه متاسفانه به دلیل صید بی رویه شاهد کم شدن گونه های ماهی این رودخانه هستیم.

مهم‌ترین سرشاخه‌های این رودخانه خروشان عبارتند از کندر، کندرآب، دره نمرک- کلنا، دره انگلج (وینه)، دره نوجان، رشک بهشت، شاه دزد، خور، سیجان، چاران، سرزیارت، گوراب، ارنگه، هفت چشمه، آدران- دوران، خوزنکلا، اویزر، نشتارود- کلها، واریان، قصردره (رزکان)، مورود، وصال دره، شلنک، سرک، لانیز، شهرستانک، کلارود- گشتادر- کسیل، گرماب، آزادبر- آسیاب درگاه، سرنساء، ولایترود- دیزین، پی کنار، شیرکمر- سوتک و وارنگه رود.

از مهم‌ترین چشمه‌های تغذیه‌کننده رودخانه حفاظت شده کرج نیز می‌توان به چشمه‌های سوتک، سفید سوتک، شیرکمر، سیکنو، کریم چال- وارنگه رود، نمرک، جیان- کندر، قل قل چشمه سرزیارت، شاهی خور، هفت چشمه، چشمه دره، قصر ناصرالدین شاه- شهرستانک، دره بصال- شهرستانک، بیدار چشمه باغستان و پی کنار اشاره نمود.

رودخانه کرج تأمین‌کننده آب آشامیدنی تهران، آب کشاورزی مناطق همجوار و منبع تأمین برق کشور است. این رودخانه در گذشته تمام باغ‌های شهر کرج و منطقه ییلاقی سرحدآباد و شهریار و ساوجبلاغ را آبیاری می کرد ولی در چند سال اخیر به دلیل رشد بی‌رویه مصرف آب شرب  در کلانشهر تهران، بخش عمده آب این رودخانه برای مصرف آشامیدنی به تهران منتقل می‌شود در نتیجه سهم آب باغ‌های استان البرز از این رودخانه بسیار کاهش یافته است.

رودخانه کرج از سال ۱۳۴۶ خورشیدی در شمار رودخانه‌های تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار گرفته است. این رودخانه یکی از قطب‌های مهم گردشگری استان البرز به ویژه در شاخه اسپرت توریسم به شمار می‌رود و همه ساله در فصل صید (اواخر بهار تا اواخر تابستان) پذیرای شمار زیادی از گردشگرانی می‌باشد که به ورزش ماهیگیری علاقه دارند.

طبق گزارش ها  ماهی قزل‌آلای خال قرمز، قزل‌آلای رنگین کمان، ماهی خیاطه، سس ماهی و ماهی سرمخروطی سیاه فلس از جمله ماهیان موجود در رودخانه کرج می‌باشند اما متأسفانه در زمان  حاضر به دلیل استقرار واحدهای خدماتی، اراضی کشاورزی، مراکز مسکونی روستایی، ورود انواع فاضلاب‌های شهری و کشاورزی، تهدید زیستگاه و همچنین به دلیل گستردگی منطقه استحفاظی و وسعت حوزه عمل و کمبود نیروی انسانی و امکانات، از طریق صید غیرمجاز کاهش چشمگیری در جمعیت برخی از انواع این گونه‌ها مشاهده شده است.

این رودخانه باوجود ظرفیت های فراوان تاکنون بسیاری از خانواده های ایرانی خاطرات تلخی از آن به واسطه اشتباه یا بی احتیاطی و مرگ عزیزان خود دارند.

رودخانه برغان

روستای برغان از مناطق دیدنی و زیبای استان البرز بوده و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این استان محسوب می‌شود. این رودخانه در ۲۰ کیلومتری شمال آزاد راه کرج - قزوین قرار دارد.

برغان یکی از مناطق خوش آب و هوای  شهرستان ساوجبلاغ محسوب می‌شود  و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است. رودخانه‌های شاهرود و سنج از کنار روستای برغان عبور می‌کنند و این باعث شده زیبایی‌های این منطقه دو چندان شود.
وجود این ۲ رودخانه که از کوه‌های البرز مرکزی سرچشمه می‌گیرند بر آب و هوای این منطقه دیدنی تاثیر بسزایی داشته‌اند. خانه‌های قدیمی و بازار این منطقه گردشگران بسیاری را مجذوب خود می‌کند. این یک اتفاق خوب است که روستاهایی در کنار شهرها باقی مانده‌اند تا مکانی برای مردمی باشد که روزهای هفته خود را در دود و دم شهری سپری می‌کنند.

در این حال این رودخانه های زیبا گاهی در فصول بارش رنگ خشم به خود می گیرد و نمی توان در بسیاری از مواقع به حریم آن نزدیک شد چه برسد به آنکه کودکان و نوجوانان در کنار این رودخانه بازی کنند. 

رودخانه طالقان

 رودخانه طالقان یا طالقان رود، رودخانه‌ مهم شهر طالقان در استان البرز است که از کوه‌های کندوان و کهار بزرگ سرچشمه می‌گیرد. این رود با دریافت بیش از ۱۵ رود بزرگ و کوچک از جمله دیزان و کرکبود، در دره طالقان به سمت غرب جریان می‌یابد و پس از عبور از حاشیه جنوبی شهر طالقان و ۱۱ کیلومتری غرب روستای شهرک، به رودخانه اندج و الموت می‌پیوندد که در نتیجه آن، رودخانه پرآب شاهرود تشکیل می‌شود. رودخانه طالقان حدود ۱۸۰ کیلومتر طول دارد.
در سال ۱۳۸۵ سد مخزنی چند منظوره طالقان با ظرفیت حدود ۴۵۰ میلیون متر مکعب بر روی این رود احداث شد.

در سال های اخیر با احداث سد طالقان میزان حوادث غرق شدگی در این رودخانه کم نبوده به ویژه آنکه بسیاری از گردشگران در فصل گرما این منطقه خوش آب وهوا را برای تفرج و سرگرمی انتخاب می کنند.

رودخانه طالقان به سبب ذوب برف در کوه های سربه فلک کشیده  همیشه خروشان و زیبایی این جلوه خاص طبیعی را باید با حفظ رعایت فاصله نظاره گر بود. 

رودخانه کردان 

رودخانه کردان  از ارتفاعات کهار بزرگ سرچشمه می‌گیرد. این رود با جهت شمال شرقی- جنوب غربی از شهرستان ساوجبلاغ و نظر آباد عبور می‌کند و سپس در اطراف روستای نجم‌ آباد به رودخانه شور می‌ریزد. از شاخه‌های اصلی رودخانه کردان می‌توان به دروان و برغان اشاره کرد.

 روستای کردان یکی از مناطق ییلاقی سرسبز و بی‌نظیر اطراف پایتخت محسوب می‌شود. این منطقه بسیار مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. به طوری که به خصوص مردم تهران در تعطیلات آخر هر هفته کردان را برای تفرج و تفریح و استراحت انتخاب می‌کنند.

رودخانه کردان از شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد عبور می‌کند و در اطراف روستای نجم‌آباد به رودخانه شور می‌پیوندد. تمام مسیری که این رود آبی بلند طی می‌کند سبز و دیدنی هستند و به نوعی هرکدام به تنهایی یک جاذبۀ گردشگری محسوب می‌شوند. گاهی طغیان این رودخانه در زمان بارش ها تهدیدی برای مناطق اطراف بوده و اگرچه در فصل گرما از میزان آب آن کاسته می شود اما نقاط حادثه خیز آن کم نیست و تاکنون این رودخانه قربانیان زیادی در فهرست کتاب غرق شدگان در آب داشته است.

لذت بخشی از جاذبه ها با رعایت نکات ایمنی 

وجود این جاذبه های طبیعی از نعمت های خدادادی بوده و گردشگری آن هم در شرایط بدون کرونا زمانی ارزشمند است که مردم وگردشگران سلامتی خود و طبیعت را مهم  شمرده و فاصله مناسب با حفط نکات زیست محیطی این مناظر را نظاره گرباشند.

معرفی این جاذبه های طبیعی به این معنا است که باید در حفظ و صیانت از این سرمایه های ارزشمند طبیعی بکوشیم و به خاطر لحاظ لذتبخش احتیاط و خودمراقبتی را فراموش نکنیم.

جریان رودخانه ها برای حفظ حیات و محیط زیست

خشکی و کم آبی رودخانه ها خسارتی بزرگ برای محیط زیست انسانی ، جانوری و گیاهی است به ویژه آنکه استفاده از این مواهب برای شرب و تامین آب محصولات کشاورزی و باغات توام با پرورش ماهی از مزیت های اقتصادی این سرمایه های طبیعی به شمار می رود.

کاهش سطح آب رودخانه ها طی ۲ دهه خشکسالی و کم بارشی در کشور و استان البرز خسارات فراوانی به محیط زیست طبیعی و انسانی وارد کرد و مشکلاتی به وجود آورد ، موضوعی که سبب شد تا اهمیت آب و استفاده بهینه از آنها به محوری ترین مسائل اجتماعی ، حیاتی و اقتصادی کشور تبدیل شود.

 گسترش بیابان ها و تهی شدن سفره های آب زیر زمینی از مهمترین پیامدهای خشکسالی ها در کشور بوده که نزول رحمت الهی در این ۲ سال اخیر موجب شد تا حوضه های آبریز استان البرز جان دوباره ای بگیرد.

رودخانه یا آب ، آتش و کوه هریک دارای مخاطرات بالقوه خود بوده و تنها استفاده مناسب و اصولی از این مواهب است که می تواند به زندگی انسانی ، گیاهی و جانوری لذت خاص بچشاند.

خطاهایی که آخرین تجربه زندگی می شود

ورود غیرمحتاطانه به حریم رودخانه ها ی خروشان در فصول مختلف سال همواره  با خطرات جبران ناپذیری همراه بوده و کسانی که هشدارها را نادیده می گیرند در واقع آخرین  برگ زندگی خود و عزیزانشان را رقم زده اند.

انعکاس اخبار تلخ در رسانه ها در واقع با این هدف است که بسیاری از این حوادث عبرت گرفته و ریسک خطر را به جان نخرند.

در گذر از حاشیه جاده کرج – چالوس خانواده هایی را می بینیم که کنار رودخانه چادر مسافرتی برپا کرده و کودکان خود را در محدوده های آبی رها می کنند یا اینکه بزرگسالان خود هم به تفرج و سرگرمی در مکان های کم عمق آب یا عمیق روی می آورند که شمار جانباختگان ناشی از این رفتارها کم نیست .

سال گذشته حدود ۲۸ نفر در رودخانه های استان البرز جان خود را از دست دادند که تعدادی از آنان کودکان و نوجوانان بودند.

در سال های پیش از آن هم شمار جانباختگان رودخانه های استان البرز پرتعداد بوده و این در حالی است که بارها اخبار  این حوادث از طریق رسانه ها انعکاس یافته است.

اتراق در کنار رودخانه ها اولین گام بی احتیاطی در گردشگری بوده که حوادث بعدی را در پی دارد و به همین دلیل از مردم و گردشگران خواسته می شود که هیچگاه در نزدیکی رودخانه ها از جمله چهار رودخانه خروشان کرج ، طالقان ، برغان و کردان توقف نکنند و درصورت نظارهگری آب باید فاصله مناسب رعایت شود.

در میان چهار رودخانه خروشان استان البرز ، رودخانه کرج بیشترین سهم از حوادث غم انگیز را دارد چرا که این رودخانه  از محدوده شهری عبور کرده و در حاشیه جاده گردشگری کرج – چالوس قرار دارد.

از ابتدای امسال تاکنون ۹ نفر در استان البرز غرق شده اند که تمام این حوادث مربوط به رودخانه کرج بوده است.

نخستین حادثه در اوج شیوع کرونا و اواخر فروردین ماه سال جاری رخ داد که جوان ۲۸ ساله هنگام قایق سواری در پایین دست رودخانه کرج و درمحدوده سرحد آباد جان خود را از دست داد.

نفرات بعدی هم در طول مسیر رودخانه و در نقاط مختلف غرق شدند و برخی اجساد پس از چند روز جستجو وتفحص توسط تیم های امدادی هلال احمر ، آتش نشانی کرج و فردیس و سایر تیم های غواصی  کشف و از آب بیرون آورده شد.

در طول سال های گذشته که مشکلی به نام شیوع بیماری کرونا مانع گردشگری نبود باز هم مسوولان اجرایی و کارشناسان امور آب مردم را به پرهیز از حضور در محدوده رودخانه های خروشان فرا می خواندند و علت آن این است که حریم و بستر رودخانه هیچگاه جای امنی برای تفرج و سرگرمی نیست.

روی دیگر قضیه اینکه هیچ گاه متولیان امور و کارشناسان توقف حتی در محدوده رودخانه های فصلی به مردم و گردشگران توصیه نمی کنند چرا که در فصل بارندگی ممکن است با کمترین بارش این رودخانه ها هم به خروش بیایند چه برسد به اینکه توقف در حاشیه رودخانه های خروشان به طغیان آب هم منجر می شود.

بر همین اساس دستگاه های متولی مانند شرکت آب منطقه ای استان البرز از آغاز فصل بارش بلاصله در اطلاعیه های پیاپی از مردم بومی و گردشگران می خواهند به هیچ وجه در حاشیه رودخانه های دائمی و فصلی توقف نکرده و در این مکان ها حضور پیدا نکنند.

بارشی که در بستر رودخانه کرج حادثه ساز شد

سیل تیرماه ۹۴ از جمله حوادثی است که در روستای سیجان واقع در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی کرج و در مجاورت رودخانه کرج  آن هم در زمان خشکسالی و پس از  زمان معمول فصل بارش در رسانه های جمعی کشور خبر ساز شد، حادثه ای که به دنبال حدود ۱۱ دقیقه بارش به جان باختن هشت نفر ، نابودی یکصد دستگاه خودرو سبک و سنگین همراه با تخریب بخشی از ۲ روستا تبدیل شد.

این بارش ناگهانی سبب غافلگیری و گرفتاری ده ها گردشگر و عزادار شدن چندین خانواده شد، سیل ناگهانی اجساد قربانیان خود را به رودخانه کرج کشاند و مدت زیادی طول کشید تا این اجساد پیدا شدند ضمن آنکه بقایای بدنه خودروها از جمله چند دستگاه تریلر در پایین دست رودخانه کرج یعنی در محدوده شهرستان های شهریار و فردیس به دست آمد.

به دنبال این حادثه غم انگیز بود که توقف گردشگران در محدوده رودخانه کرج و حتی سرشاخه های آن خطرساز توصیف شد و از گردشگران خواسته شد تا به هیچ عنوان در محدوده این رودخانه و رودخانه های فصلی مرتبط با آن اتراق نکنند. این حادثه غم انگیز سبب شد تا ده ها نشست کارشناسی برای آسیب شناسی موضوع در دستگاه های اجرایی و رسانه های جمعی برگزار شود. 

سیل سیجان اگرچه با هوشیاری یک بانوی دهیار و بیمه پیش از حادثه روستائیان تاحدودی با ترمیم خسارات همراه شد اما آسیب های روحی ناشی از جان باختن تعدادی از هموطنان که در میان آنان یک عروس و داماد وجود داشت ، فراموش ناشدنی است.   

مردم به هشدارها توجه کنند

داود نجفیان مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز می گوید : تمام رودخانه های استان دارای تابلوهای هشداری بوده و باید مردم و گردشگران به این علائم و هشدارها توجه کنند.

وی ادامه داد: با اینکه نیروهای امدادی و حفاظتی در برخی نقاط رودخانه ها استقرار دارند اما طول این رودخانه ها زیاد بوده و نیروی حفاظتی به اندازه این مسافت وجود ندارد.

نجفیان تاکید کرد که چهار رودخانه خروشان کرج ، برغان ، کردان و طالقان در طول سال مملو از گردشگرانی است که به نظاره این مواهب می نشینند و انتظار می رود که اطلاع رسانی ها از طریق رسانه های جمعی و تابلوهای هشداری مانع از ریسک خطر توسط گردشگران شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز افزود: تمام تلاش ما بر این است تا رودخانه ها به عنوان سرمایه های طبیعی از آلودگی ها و تخریب بسترها حفظ شود و امسال برنامه های مناسبی برای صیانت از این منابع داریم .

وی بیان داشت : ۲ دغدغه اصلی در بخش آبهای سطحی استان البرز وجود دارد که نخست تعرض افراد سودجو و سازندگان بناهای غیر مجاز در بستر این رودخانه ها بوده و موضوع دوم ورود مردم وگردشگران به حریم آب است که حادثه ساز می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز تاکید کرد که طرح مقابله با ساخت وسازهای غیر مجاز در بستر رودخانه های استان با جدیت آغاز شده و در روزهای اخیر بخشی از این ساخت وسازها تخریب شد که این روند ادامه دارد.

وی گفت : موضوع دوم پیشگیری از حوادث غرق شدگی است که امیدواریم با کمک جوامع محلی ، امدادگران و همکاری خوب گردشگران بتوانیم این حوادث را کنترل و متوقف کنیم .

نجفیان تاکید کرد که توجه مردم وگردشگران به تابلوهای هشداری موجب پیشگیری از حوادث غرق شدگی در رودخانه های البرز خواهد شد.

پایین بودن دما مخاطره رودخانه های البرز

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز ، پایین بودن دمای هوا را مهمترین مخاطره رودخانه های استان برشمرد و گفت : از آنجا که آب این رودخانه ها از ذوب شدن برف در ارتفاعات سرچشمه می گیرد ، دمای آن پایین بوده و در مدت زمان ۲۰ ثانیه سبب انقباض رگ های بدن و از دست دادن تعادل جسمی حتی در افراد شناگر و غواصان می شود.

وی بیان داشت : وجود نقاط رسوبی و شدت جریان آب از مخاطرات دیگر رودخانه های استان البرز است که بسیاری گردشگران به این موضوع آگاهی نداشته و سعی می کنند در نقاط کم عمق به حریم آب ورود کنند اما در میان رسوب گم می شوند.

نجفیان تاکید کرد که مردم هیچگاه نباید به حریم رودخانه های البرز در محدوده های عمق یا کم سطح ورود کنند چرا که هر یک از این نقاط دارای مخاطرات خاص خود است .

وی افزود: رودخانه های استان سرمایه های ارزشمند برای استفاده های بهینه در بخش شرب، حفظ اکوسیستم ، مصارف کشاورزی و طبیعی بوده که باید از این سرمایه ها به خوبی مراقبت کنیم ضمن آنکه حفظ این جلوه ها موجب پایداری جریان طبیعت برای حال و آیندگان خواهد شد.    

مدیرعامل شرکت آب منطقه استان البرز بیان داشت : سال گذشته  و امسال با استفاده از آب رودخانه های استان توانستیم بخشی از سفره های آب زیر زمینی را تقویت کنیم و این برنامه در سال های آینده ادامه دارد.

وی افزود: در طول سال های گذشته بخش عظیمی از آب سفره های زیر زمینی استان البرز برداشت شده و خسارات فراوانی به این سفره ها وارد شده است که در تلاش هستیم در زمان بارش و طغیان رودخانه ها ، بخشی از سیلاب ها را به سفره های زیر زمینی هدایت کنیم .

نکته پایانی

رودخانه ها جلوه های زیبای طبیعی و شاهکار خلق هستی بوده که با توجه به تجربه خشکسالی ها باید از این سرمایه های طبیعی به خوبی استفاده کنیم.

به خطر انداختن جان خود و عزیزان در این مکان ها نه تنها لذت بخش نبوده  بلکه تجربه تلخ و شاید پایان زندگی برای افرادی است که جانب احتیاط را فراموش می کنند.

حضور در حاشیه رودخانه های خروشان از جمله رودخانه های استان البرز زمانی ارزشمندو لذتبخش است که فاصله مناسب رعایت شده و از سوی از آلوده کردن آب خودداری شود.

تکرار حوادث تلخ سال های گذشته و امسال باید آینه عبرتی برای تمام گردشگران حریم رودخانه ها در کشور و البرز باشد.

طبق گزارش های دریافتی از شرکت کل آب منطقه ای استان البرز از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون حدود ۵۴۰ میلی متر بارندگی در استان البرز ثبت شده که حدود ۱۳۰ درصد بیشتر از میانگین بلندمدت در این استان است.

این بارش ها موجب شده تا آب رودخانه های استان بیشتر از حد معمول بوده و ۲ سد مخزنی کرج و طالقان به مرز سرریز برسد.

شدت آب رودخانه کرج به حدی است که در سال های گذشته و با وجود کم بارشی ها  چند دور مسابقه های قایقرانی آب های خروشان بین المللی در این رودخانه برگزار شود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =