۴۱ متخلف شکار و صید در چهارمحال و بختیاری شناسایی شدند

شهرکرد –ایرنا- فرمانده یگان حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: در فروردین و اردیبهشت سال جاری ۴۱ متخلف شکار و صید در استان شناسایی شدند.

سید اصغر نوربخش رضایی روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: میزان تخلفات شکار و صید در سال جاری ۲۳ مورد بوده است.

وی با اشاره به شناسایی ۴۴ مورد تخلف در رابطه با دیگر تخلفات زیست محیطی در همین مدت، افزود: در همین رابطه ۴۴ متخلف نیز شناسایی و دستگیر شدند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری بیان کرد: سال گذشته ۱۱۲ مورد تخلف شکار و صید در استان شناسایی و ۲۰۶ نفر نیز دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

نوربخش رضایی، به شناسایی ۲۸۸ مورد تخلف و دستگیری ۲۸۸ نفر در ارتباط با این تخلفات در سال گذشته اشاره و تصریح کرد: تعلیف غیرمجاز دام، تخریب و تصرف، درگیری با ماموران محیط زیست هنگام انجام وظیفه، قطع درختان و تهیه هیزم و زغال از جمله این تخلفات بوده است.

وی تاکید کرد: مأموران یگان حفاظت محیط زیست استان به صورت شبانه‌روزی در مناطق حفاظت شده حضور دارند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف زیست محیطی با متخلفان طبق قانون برخورد می‌شود.

به گزارش ایرنا، یک پارک ملی، یک اثر طبیعی ملی و پنج منطقه حفاظت شده به مساحت ۱۵۵هزار و ۸۴۴ هکتار و ۲ منطقه شکار ممنوع به مساحت ۵۱ هزار و ۷۲۴ هکتار جزء مناطق حفاظت شده استان است.

از مجموع یک میلیون و ۶۵۳ هزار و ۳۰۰ هکتار وسعت چهارمحال و بختیاری، یک میلیون و ۳۷۱ هزار و ۴۰۰ هکتار در حوضه آبخیز رودخانه کارون، ۱۴۳هزار و ۹۰۰ هکتار در حوضه آبخیز رودخانه زاینده رود، ۶۷ هزار و ۷۰۰ هکتار در حوضه آبخیز رودخانه دز و ۷۰ هزار و ۳۰۰ هکتار در حوضه آبخیز داخلی قرار دارد.
خشکسالی، برداشت بی‌رویه آب و پدیده گرد و غبار، افزایش تعداد آتش سوزی‌ها در اراضی کشاورزی، مراتع و جنگل‌ها، به عنوان تهدیدی برای این مناطق و حیات وحش است.
این استان به دلیل قرار داشتن در منطقه زاگرس میانی یا زاگرس مرطوب از تنوع گیاهی و جانوری بالایی برخوردار است، به گونه‌ای که هم اینک ۱۲.۵ درصد مساحت چهارمحال و بختیاری تحت مدیریت حفاظت محیط زیست قرار دارد.
با احتساب ذخیره‌گاه زیست کره تنگ صیاد و سبزکوه می توان گفت، نیمی از مساحت استان چهارمحال و بختیاری جزو مناطق حفاظت شده و ثبت ملی و جهانی است.
منطقه حفاظت شده شیدا، هلن، قیصری، سبزکوه و پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، منطقه شکار ممنوع خدا آفرید، اثر طبیعی ملی لاله واژگون از مناطق تحت مدیریت اداره کل محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری است

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =