ارتش چین خواستار توقف روابط نظامی میان آمریکا و تایوان شد

پکن- ایرنا- سخنگوی ارتش چین در هشداری به آمریکا و تایوان، خواستار «توقف فروش سلاح و روابط نظامی میان آمریکا و تایوان» شد.

به گزارش ایرنا وزارت خارجه آمریکا بتازگی از تصویب فروش اژدر زیردریایی و سلاح‌های دیگر به ارزش ۱۸۰ میلیون دلار به تایوان خبر داد موضوعی که با واکنش جدی مقامات چین مواجه شده است.

"وو چیان" سخنگوی وزارت دفاع چین امروز دوشنبه در پکن در این ارتباط گفت: این اقدام آمریکا به طور جدی «اصل چین واحد و مقررات سه توافقنامه مشترک چین و آمریکا» را نقض می‌کند و مصداق دخالت در امور داخلی چین است چین نارضایتی و مخالفت قاطع خود نسبت به این اقدام را اعلام می‌کند.

بر اساس اصل «یک چین» یا «چین واحد» هر کشوری که دارای روابط رسمی با پکن است حق ندارد با تایوان یا هنگ کنگ که جزئی از چین هستند روابط رسمی داشته باشد.

این مقام ارتش چین تاکید کرد در حال حاضر روابط دو ساحل تنگه تایوان در وضعیتی پیچیده و جدی قرار دارد و در چنین شرایطی، آمریکا آشکار از فروش سلاح به تایوان سخن می‌گوید که به توسعه روابط آمریکا و چین و ارتش‌های دو کشور آسیب جدی وارد می‌کند.

وو چیان تصریح کرد: «رونق مجدد کشور و همبستگی ملی» خواست عموم مردم چین است و هیچ کس و یا هیچ نیرویی نمی‌تواند از آن جلوگیری کند.

چین، جزیره  تایوان را که در سال ۱۹۴۹ میلادی در پایان جنگ داخلی از این کشور جدا شد، همچنان بر اساس قانون "اصل یک چین" بخشی از خاک خود می داند مقام های چین و تایوان در سال ۱۹۹۲ میلادی به توافق رسیدند هر اقدامی در این منطقه و در روابط طرفین بر اساس اصل «چین واحد» باشد بر اساس این اصل، ‌چین و تایوان به یک کشور که همان سرزمین مادری است تعلق دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =