توزیع نهاده‌های حمایتی در بین کشاورزان خلخال

اردبیل_ایرنا_مدیرجهاد کشاورزی خلخال گفت: برای حمایت از بهره برداران بخش کشاورزی در منطقه مقدار قال توجهی نهادههای دامی حمایتی در بین کشاورزان این شهرستان توزیع شد.

بهبود علیزاده روز دوشنبه به ایرنا افزود: در سال زراعی ۹۸ _۹۹ بیش‌از بیش از ۷۰۰ تن انواع کود شیمیایی و  بذر اصلاح شده گندم، جو و حبوبات در بین کشاورزان  این شهرستان توزیع شده است.

وی اظهار کرد:نهاده‌های دامی توزیع شده در بین کشاورزان شامل ۴۷۳ تن کود ازته ،۱۱۷ تن کود فسفاته ،۲۰ تن کود تپاله ،۱۰۰تن بذر اصلاح شده گندم ،۲ تن بذر اصلاح شده جو ،یک تن بذر اصلاح شده نخود ،یک تن بذر عدس و۵۰۰ هزار کیلو بذر اصلاح شده علوفه می‌باشد که با قیمت یارانه ای در اختیار تولید کنندگان بخش کشاورزی این شهرستان  قرار گرفته است.

علیزاده اضافه کرد: همچنین در راستای حمایت از دامداران و تولیدکنندگان بخش دام  مدیریت جهاد کشاورزی خلخال اقدام به توزیع ۲هزار و ۱۵۰ کیلوگرم سبوس گنم ،۶۰۰ تن جو خوراک دام ، ۲۰۰ تن ذرت خوراکی دام، ۷۰ تن سویا و نیز ۸۰۰ تن شکر برای استفاده زنبورداران این شهرستان کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: در سال زراعی ۹۸_۹۹ از مجموع اراضی مستعد برای کشت پاییزه خلخال ۱۲ هزار و ۳۰۰ هکتار زیرکشت غلات و حبوبات رفته که این میزان در مقایسه با سال زراعی قبل ۲۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی اظهارداشت: از این میزان ۹ هزار و ۲۰۰ هکتار به کشت گندم پاییزه ،۲ هزار و ۵۰۰ هکتار برای کشت جو پاییزه ، ۲۰۰ هکتار برای کشت نخود و ۴۰۰ هکتار به کشت عدس از سوی کشاورزان غلات و حبوبات کار این شهرستان اختصاص داده شده است.

علیزاده بیان‌کرد: برای حمایت از کشاورزی منطقه و افزایش راندمان تولید و همچنین کاهش تلفات محصولات کشاورزی در سال جاری ۱۰۰ تن بذر اصلاح شده غلات از نوع بارانو اذر و همچنین سه تن بذر اصلاح شده حبوبات با ارقام جدید پربازده و کم‌تلفات در اختیار کشاورزان غلات و حبوبات کار قرار گرفته است.

وی اظهارداشت: نتیجه اجرای طرح‌های ترویجی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان از جمله برگزاری دوره‌های آموزشی ، ارائه مشاوره‌های کارشناسی و پرداخت تسهیلات بانکی ارزان ‌قیمت به کشاورزان منطقه افزایش ۳۵ درصدی سطح زیرکشت محصولاتی همچون زعفران ، ۵۰ درصدی گل محمدی و ۴۰ درصدی بادام زمینی در سال جاری بوده است.

او اجرای طرح احداث سیلوی ۳۰ هزار تنی گندم در خلخال را از جمله پروژه‌های عمرانی مهم  این شهرستان ذکر کرد که با بهره‌برداری از آن یکی از اهداف  پدافند غیرعامل و ذخیره‌سازی گندم مورد نیاز منطقه محقق خواهد شد.

وی با بیان اینکه مشکل تخصیص آب برای اجرای پروژه شهرک گلخانه‌ای روستای طولش از سوی شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل برطرف شده، از تخصیص ۱۵ میلیارد ریال برای اجرای زیرساخت‌های این شهرک خبر داد.

شهرستان خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد، سالانه بطور میانگین بیش از ۱۵ هزار تن گندم،جو و حبوبات در این شهرستان تولید می‌شود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =