اعتماد و سرمایه اجتماعی در سمنان اهرمی برای ریشه‌کنی اعتیاد

سمنان- ایرنا- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان گفت: مبارزه با مواد مخدر به تنهایی و توسط یک نهاد خاص امکان‌پذیر نیست و مشارکت مردمی بر مبنای اعتماد و سرمایه اجتماعی لازمه ریشه‌کنی بلای خانمانسوز اعتیاد است.

حسن ارگی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: تمام ظرفیت‌ها برای جلب مشارکت‌های مردمی به منظور ریشه‌کن شدن اعتیاد استفاده شود.
وی ادامه داد: اقشار مختلف جامعه مانند روحانیان ، معلمان ، استادان دانشگاه‌ها ، هنرمندان ، ورزشکاران و اصناف با همکاری دستگاه‌های دولتی و غیردولتی باید پای کار باشند و برای ریشه‌کن‌سازی اعتیاد همکاری کنند.
وی بیان کرد: اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر فرآیندی است که طی آن افراد و قشرهای مختلف جامعه در روند مبارزه با مواد مخدر در بخش های گوناگون مشارکت کنند و نقش‌های کلیدی به عهده گیرند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان تاکید کرد: افزایش آگاهی اجتماعی، اعتماد اجتماعی و سرمایه اجتماعی برای افزایش مشارکت مردمی نکته مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
وی اضافه کرد: اجرای طرح یاری گران زندگی به منظور نهادینه کردن رویکرد اجتماعی مبارزه همه جانبه با مواد مخدر و روانگردان‌ها با مشارکت حداکثری مردم و مسوولان از جمله اقدامات انجام شده از سوی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان است.
ارگی یادآور شد: اجرای برنامه های پیشگیری از اعتیاد در محیط‌هایی مانند خانواده و محله ها از طریق برگزاری کارگاه آموزشی ، همایش ، جشنواره ، نمایشگاه و توزیع بسته های آموزشی از دیگر برنامه‌های شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان است.
وی تصریح کرد: شناسایی ، تعقیب و انهدام شبکه های قاچاق مواد مخدر و مقابله با عوامل اصلی استان و خارج از استانی و اجرای طرح‌های ویژه جمع آوری خرده فروشان مواد مخدر و روانگردان‌ها برای کاهش دسترسی به مواد مخدر از دیگر برنامه‌ها برای مقابله با اعتیاد است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان گفت: رصد ارائه حمایت‌های اجتماعی به‌منظور صیانت از معتادان بهبودیافته و خانواده آنان به ویژه آموزش‌های فنی و حرفه ای ، اشتغال و توانمندسازی و استانداردسازی فعالیت سازمان‌های مردم نهاد فعال درحوزه مبارزه با مواد مخدر با جدیت پیگیری می‌شود.
از ابتدای سالجاری تا کنون حدود سه‌هزار و ۳۰۰  کیلوگرم مواد مخدر در استان سمنان کشف شد.
بر اساس آمار نیروی انتظامی استان، یک هزار نفر خرده فروش مواد مخدر ۴۰ نفر از فروشندگان کلان و یک هزار و ۴۴ مصرف کننده مواد سال گذشته در استان دستگیر شدند .
سه هزار و ۷۸۴ نفر سال گذشته در حوزه مبارزه با مواد مخدر دستگیرشدند که این دستگیری ها با ارسال گزارش های مردمی به سامانه فوریت های پلیسی ۱۱۰ محقق شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =