کارشناس مسایل بین المللی: آمریکا دوستانش را از دست می دهد

پکن-ایرنا- یک کارشناس مسایل بین المللی از هنگ کنگ بر این باور است که آمریکا پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ رییس جمهوری آن کشور و اولویت دادن به «سیاست اول آمریکا»، یکی یکی دوستانش را از دست می دهد.

به گزارش ایرنا «دادول» روز چهارشنبه در گفت و گو با روزنامه «ساوث چاینا مورنینگ پست» خاطر نشان کرد براوردها همچنین حاکی است که محبوبیت آمریکا در میان کشورهایی که روابط دوستانه و نزدیکی با واشنگتن دارند، کاهش شدیدی داشته است.

گزارش روزنامه ساوت چاینا حاکی است از زمانی که ترامپ قدرت را در آمریکا در اختیار گرفته نرخ محبوبیت این کشور در میان آلمانی ها از ۵۰ درصد به ۳۷ درصد کاهش یافته است.

دادول کاهش محبوبیت آمریکا را یک فرصت طلایی دیپلماتیک برای چین دانسته است که به دلیل اختلافات فراوانی که با آمریکا دارد با کشورهایی که زمانی با آمریکا دوستی نزدیک داشته اند، رابطه بهتری برقرار کند.

افزون بر این او تاکید کرد که خود چین هم در زمینه های فراوانی چون تایوان، هنگ کنگ و دریای جنوبی با آمریکا دچار منازعه است.

همین روز گذشته بود که وزارت دفاع چین با انتشار بیانیه ای بشدت «فروش تسلیحاتی آمریکا به تایوان» را تقبیح و محکوم کرد و آن را برای روابط دو کشور بسیار زیانبار دانست و به واشنگتن هشدار داد نباید محموله تسلیحاتی ۱۸۰ میلیون دلاری در اختیار تایوان قرار دهد.

در همین حال روزنامه گلوبال تایمز چین از شروع یک «جنگ سرد» میان این کشور و آمریکا به دلیل منازعات فراوان آنها بخصوص پس از شیوع کرونا خبر داده و به کشورهایی نظیر استرالیا توصیه کرده است خود را از این نبرد دور نگهدارند.

دادول به "ساوت چاینا" گفته است کشورها اصولا بر اساس تعاملات فرهنگی، حفاظت نظامی، دیپلماسی و ارتباطات اقتصادی بر یکدیگر تاثیرگذار هستند و دوستانشان را تعیین می کنند و برای چین مهم است این فاکتورها را در نظر داشته باشد.

او می گوید که چین هنوز برای تقویت روابط با اروپا و برخی کشورهای غربی راهی طولانی تر در پیش دارد اما ارتباطات این کشور با آسیای مرکزی، آفریقا و آمریکای جنوبی بسیار خوب است و با اجرای برنامه «راه ابریشم نوین» انتظار می رود مناسبات قوی در انتظار طرفین باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =