آیین شکرانه بازگشایی صحن‌های حرم امام رضا (ع) برگزار شد

مشهد- ایرنا- آیین شکرانه بازگشایی صحن‌های حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) یکشنبه شب همراه با نقاره زنی، خطبه خوانی و تعویض پرچم گنبد حرم مطهر رضوی با حضور جمعی از مدافعان سلامت برگزار شد.

در این مراسم آیت الله ناصر مکارم شیرازی، مرجع عالیقدر شیعه طی پیام ویدئویی با قدردانی از تولیت آستان قدس رضوی به خاطر برگزاری این مراسم باشکوه و تلاش‌های انجام شده جهت فراهم آوردن شرایط بازگشایی حرم مطهر رضوی گفت: از مسائلی که هرگز نباید فراموش شود این است که مردم باید با رعایت همه احتیاط‌های لازم بهداشتی به زیارت مشرف شوند و حداقل‌های لازم را رعایت کنند تا دیگران هم بتوانند از فضای حرم مطهر امام هشتم (ع) بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه خداوند را به سبب فراهم آمدن شرایط برگزاری این مراسم باشکوه شکرگزاریم افزود: از راه دور در این مراسم معنوی شرکت دارم و ان شاءالله این مراسم باشکوه با خیر و خوبی برگزار ‌شود و همه قدردان این خدمات هستیم، در اینجا دعا می‌کنیم که خداوند ما را به نعمت ولایت زنده بدارد و به نعمت ولایت بمیراند و به نعمت ولایت روز قیامت محشور بگرداند.

تولیت آستان قدس رضوی نیز در این مراسم ضمن تبریک فرا رسیدن عید سعید فطر گفت: فلسفه تشکیل این آئین، شکرگزاری به درگاه پروردگار متعال است که بعد از یک دوره بسیار رنج آور و غم بار، درهای صحن‌های حرم مطهر امام رئوف (ع) به روی عاشقان، دلدادگان و محبان باز ‌شد.

حجت الاسلام و المسلمین احمد مروی افزود: تصمیم ایجاد محدودیت زیارت، تصمیمی بسیار سخت و دشوار بود، اما این تصمیم سخت براساس آموزه‌های دینی، مذهبی و عقلانیت و خرد ایمان دینی، اتخاذ شد.

وی ادامه داد: از حضرت امام رضا (ع) درخواست و استدعا می‌کنیم که هرگونه می‌خواهند ما را تنبیه کنند اما درهای حرم مطهر را بر روی ما نبندند.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: مدافعان سلامت برگ زرینی از انسانیت، نوع دوستی و تعهد دینی را در این ایام به نمایش گذاشتند، از جوار بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج (ع) به تمام خادمان و سربازان مدافع سلامت کشور، سلام و خدا قوت عرض می‌کنم. این افتخار شما را بس که رهبر معظم انقلاب در چندین سخنرانی مراتب تأیید، سپاس، تشکر و رضایتمندی خویش را نسبت به شما بزرگواران و عزیزان ابراز کردند.

وی افزود: عالم از درک مقام امامت عاجز است، مقام امامت آن مقام ارجمندی است که حضرت ابراهیم (ع) پس از کسب مقام نبوت، رسالت و خلّت به آن دست یافت.

حجت الاسلام و المسلمین مروی با بیان اینکه به هر مقدار که معرفت ما به امامت بیشتر شود، محبت و عشق‌ ما نیز به این مقام بیشتر خواهد شد ادامه داد: اگر می‌خواهیم به عزت و سعادت دنیوی و اخروی برسیم باید تمام ابعاد وجودی زندگیمان را بر اساس آموزه‌های امامان و ائمه معصومین (ع) قرار دهیم.

در این مراسم پس از مداحی اهل بیت (ع) و بیان مناقب حضرت امام رضا (ع)، آئین خطبه خوانی برگزار شد و تعدادی از خانواده‌های شهدای مدافع سلامت و تعدادی از کادر درمان درگیر با ویروس کرونا تجلیل شدند.

پس از تایید رسمی مشاهده ویروس همه‌گیر کرونا در ایران و مواجهه جامعه با آمار تصاعدی شیوع آن، ستاد ملی مدیریت و مبارزه با بیماری کرونا متکی به نظر کارشناسان، آمارها و مصلحت عمومی جامعه نه تنها به پرهیز مردم از حضور در هر جمعی، شکل دادن اجتماعات و تماس‌های چهره‌ به‌ چهره با هدف قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا حکم داد بلکه در پی تعطیل نمودن مدارس و دانشگاهها "نهضت در خانه ماندن" را ترویج کرد تا کل کشور و ملت بر اساس گام‌های مشخص عملی و موثر، به مصاف بحران کرونا بروند.

در ادامه این مسیر روز ۲۴ اسفند ماه پارسال تصمیم ستاد ملی مدیریت و مبارزه با بیماری کرونا برای بستن درهای حرم‌های مطهر و اماکن متبرکه سراسر کشور در صدر اخبار قرار گرفت.

طی این مدت تاکنون درهای حرم مطهر رضوی حتی طی شب‌های قدر نیز همچنان بسته ماند اما مشتاقان اهل بیت (ع) از طریق ارتباط زنده تلویزیونی با حرم نورانی حضرت ثامن‌الحجج حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) از فرصت معنوی این شبها بهره‌مند شدند.

ستاد ملی مدیریت و مبارزه با بیماری کرونا در نشست ۲۷ اردیبهشت با حضور رییس جمهوری با بازگشایی محدود صحن‌های روباز حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) از ابتدای ماه شوال موافقت کرد و از امروز (پنجم خرداد) صحن‌های حرم مطهر رضوی بازگشایی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =