کرونا گرمای حضور دانش‌آموزان را از مدارس فارس ربود

شیراز- ایرنا- حدود ۱۰ روز کاری از آغاز به کار مجدد کلاس‌های درس می‌گذرد، اما رونق به مدارس بازنگشته و ۷۰ تا ۹۰ درصد دانش‌آموزان فارس از کلاس‌های حضوری استقبال نکرده اند.

۲۷ اردیبهشت‌ماه به دستور ستاد ملی کرونا، مدارس که از دوم اسفند ۹۸ به دلیل شیوع کرونا تعطیل شده بودند، به مدت یک ماه به‌منظور رفع اشکال و نیز فراهم‌کردن امکانات آموزشی برای دانش‌آموزان مناطق کمتربرخوردار بازگشایی شد.

در طول دوره تقریبا سه‌ماهه تعطیلی، با تمهیدات اندیشیده‌شده آموزش به‌صورت مجازی ادامه یافت. ابتدا معلمان با بهره‌گیری از امکانات شبکه‌های مجازی و در ادامه نیز با یاری شبکه آموزش و شبکه شاد تلاش کردند کلاس‌های درس را در خانه برگزار کنند.

با این‌ حال به دلیل شوک ناشی از بحران کرونا، زیرساخت‌های عادلانه و کافی برای همه دانش‌آموزان فراهم نبود. براساس آمار اعلام‌شده از سوی اداره کل آموزش و پرورش فارس ۸۳۰ نقطه فارس بی‌بهره از اینترنت، ۵۰۰ نقطه فاقد امکان نصب آنتن تلویزیونی و ۲۰۰ نقطه نیز از رادیو بهره‌مند نبودند؛ از همین رو بازگشایی مدارس زمینه‌ای را برای رساندن امکانات به مناطق دورافتاده و فاقد امکانات فراهم ساخت.

کمی بیش از یک هفته کاری از بازگشایی مدارس می‌گذرد، اما آمارها حاکی از آن است که خانواده‌ها و دانش‌آموزان رغبتی به حضور مدارس نشان نداده‌اند. به‌هر روی از سویی سیطره ویروس کرونا و مشکلات رفت‌وآمد و ایاب و ذهاب دانش‌آموزان و کادر فرهنگی مدارس و از سوی دیگر ارائه آموزش از طرق گوناگون  دلیل استقبال اندک دانش‌آموزان از بازگشایی مدارس به‌نظر می‌رسد.

با وجود این، وزارت بهداشت دستورالعملی برای ضدعفونی مدارس ابلاغ کرد که براساس آن تمامی مدارس تا پیش از بازگشایی گندزدایی و ضدعفونی شدند. براساس پروتکل وزارت بهداشت، سطوحی از قبیل نرده‌ها، دستگیره‌های در و پنجره، میز و صندلی‌ها، لوازم ورزشی و ابزار کمک آموزشی که توسط افراد لمس می‌شوند، باید دستکم روزی دو مرتبه تمیز شوند؛ همچنین تهویه مناسب باید در تمام نقاط ساختمان برقرار باشد. آبخوری‌ها، دستشویی‌ها و توالت‌ها روزانه باید حداقل دو بار در طول ساعات کار مدرسه و یک بار در انتهای کار مدرسه یا انتهای نوبت گندزدایی شوند.

مدارس باید دارای آب آشامیدنی سالم، وسایل بهداشتی، صابون مایع و محلول های مناسب ضدعفونی کننده و امکانات مدیریت زباله باشند و دستورالعمل‌های بهداشت محیط و گندزدایی را رعایت کنند.

البته طبق اعلام وزارت بهداشت،‌ فعالیت مدارس استثنایی و پیش‌دبستانی، مدارس روستا مرکزی و مدارس شبانه روزی دارای خوابگاه به جز برای پایه‌هایی که دانش‌آموزان در امتحانات نهایی و کنکور هستند، تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام شد.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس در گفت‌وگو با ایرنا درخصوص بازگشایی مدارس این استان عنوان کرد: مدارس از تاریخ شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ ۹۹ به دستور ستاد ملی کرونا به‌منظور رفع اشکال دانش‌آموزان و بنا بر حضور اختیاری آنان بازگشایی شد.

فرهاد اسماعیلی با بیان اینکه معلمان در ایام تعطیلی مدارس براثر کرونا از روش‌های مختلف امر آموزش را تداوم بخشیدند، ابراز داشت: همچنان برخی آموزش‌ها از طریق صدا و سیما و نیز به‌صورت مجازی ادامه دارد؛ اما بعضا در مناطقی که دسترسی دانش‌آموزان به تلویزیون، رادیو، اینترنت یا حتی گوشی همراه با مشکل روبه‌رو بود، نیاز به حضور معلمان برای رفع اشکال دانش‌آموزان احساس می‌شد.

شورای مدرسه تصمیم‌گیرنده تداوم آموزش حضوری است  

وی افزود: پس از گذشت یک هفته، بنا به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا، شورای مدرسه باعنوان تصمیم‌گیرنده درباره ادامه فعالیت مدرسه معرفی شدند؛ زیرا معلمان به‌صورت تک‌به‌تک با دانش‌آموزان در ارتباط هستند و می‌توانند میزان نیاز به حضور در مدرسه را برآورد کنند؛ برای مثال ممکن است مدرسه‌ای اعلام کند که تنها یک کلاس یا یک درس باید ده روز یا یک ماه آموزش حضوری را ادامه دهند یا با توجه به نیاز دانش‌آموزان اعلام کنند که رفع اشکال صورت گرفته است و نیازی به تشکیل کلاس نیست. این آموزش‌ها خصوصا در پایه اول تنها در حد رفع اشکال بود.

۱۰درصد دانش‌آموزان مناطق شهری و ۲۵درصد دانش‌آموزان مناطق روستایی در مدارس حاضر شدند

مدیرکل آموزش و پرورش فارس عنوان کرد: در شهرستان‌های استان فارس طی یک هفته، حضور دانش‌آموزان کمتر از ۱۰ درصد اعلام شد و در روستاها و مناطق محروم نیز به دلیل کمبود امکانات در مقایسه با نواحی شهری حدود ۲۵ درصد بوده است.

اسماعیلی در ادامه همچنین با بیان اینکه در پایه دوازدهم دانش‌آموزان می‌توانند به صورت میهمان در مدارس نزدیک محل سکونت خود در امتحانات شرکت کنند، درباره حضور برخی دانش‌آموزان پایه دوازدهم مدارس عشایری که امکان مهمانی در هیچ‌یک از مدارس را ندارند، گفت: تعداد این افراد در سراسر استان کمتر از ۳۰۰ نفر است. آن‌ها با مجوز ستاد کرونا و بهداشت و با رعایت پروتکل‌های خاص بهداشتی امکان حضور در مدارس عشایری را یافته‌اند.

اما در این میان، رویدادهایی نیز رخ داد که ضرورت تداوم تعطیلی مدارس را بیش از پیش عیان کرد و مهر تاییدی بر تصمیم دولت برای این مهم بود.

در خبرها عنوان شد که معاون پرورشی یکی از مدارس شیراز به کرونا مبتلا شده است. گرچه این فرد به پزشک مراجعه کرده بود، تشخیص بیماری وی سردرد میگرنی بوده است؛ از همین رو او بدون اطلاع از آلودگی به بیماری در مدرسه و در جمع سایر معلمان حاضر شده؛ البته در آن روز هیچ‌یک از دانش‌آموزان به مدرسه مراجعه نکرده بودند.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس درباره ابتلای معاون پرورشی مدرسه فیض شیراز به ایرنا توضیح داد: براساس قانون ستاد ملی کرونا، هر کس احساس کند دارای علائم بیماری است، نباید به محل کار مراجعه کند؛ درواقع درصورت احساس علائم مشکوک به کرونا حضور فرد در محل کار غیرقانونی است.

اسماعیلی افزود: موضوع ابتلا به کرونای معاون پرورشی این مدرسه از سوی مدیر مدرسه گزارش شده است. براساس این گزارش، همکار فرهنگی در روز یکشنبه دچار سردرد شده بود و دوشنبه به علت همین عارضه در مدرسه حضور نیافته بود. این معاون اعلام کرده بود که به چند پزشک مراجعه کرده، اما مشکل وی سردرد میگرنی عنوان شده و کرونا تشخیص داده نشده است و با همین تشخیص نیز در مدرسه حاضر شده؛ اما متاسفانه در روز دوشنبه حال ایشان بدتر شده و در بیمارستان بستری می‌شود.

۱۰ تا ۱۵درصد معلمان فارس به دلایل بهداشتی در سر کار حاضر نشدند

مدیرکل آموزش و پرورش فارس ادامه داد: کرونا نگاه صنفی ندارد و بیماری همه‌گیری است از همین رو ۱۰ تا ۱۵درصد معلمان استان فارس در زمان بازگشایی مدارس به دلیل احساس علائم بیماری یا نگرانی از ایاب و ذهاب و یا نگرانی وضعیت قرمز محل زندگی یا منطقه ای که مدرسه در آن واقع شده بود به محل کار مراجعه نکردند، هیچ‌یک از آن‌ها غیبت نخوردند و کسر از حقوق برای آن‌ها لحاظ نشده است؛ حتی به معلمانی که در ناحیه پرخطر زندگی می‌کردند اعلام شد که به جای آنان معلم بومی در مدارس حاضر خواهد شد و لازم نیست به دلیل احتمال خطر به مدرسه مراجعه کنند.

وی افزود: تست کرونا برای افرادی که مشکوک به بیماری هستند، رایگان است مگر آنکه در مراکز خصوصی صورت گیرد و از همکاران فرهنگی مدرسه فیض نیز گرفته شده است؛ درنهایت با توجه به اینکه بیماری کرونای این همکار فرهنگی از سوی پزشک تشخیص داده نشده بود و علائم معمول بیماری نیز بروز نیافته بود، ایشان بر حسب وظیفه در مدرسه حاضر شده بود.

هم‌اکنون بسیاری از مدارس به تشخیص شورای مدرسه پایان کلاس‌های درس حضوری را اعلام کرده‌اند و اکثر مدارس در مقاطع ابتدایی نیز براساس تقویم آموزشی تعطیل شده‌اند.

بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی تا ۴ خردادماه ۹۹، تعداد ۲ هزار و ۱۸۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده است. مجموع بیماران کرونا در کشور به ۱۳۵ هزار و ۷۰۱ نفر رسیده و ۵۸ بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به هفت هزار و ۴۱۷ نفر رسید.

بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) و سه بیمارستان، شهید فقیهی، نمازی و شهید بهشتی در شیراز به عنوان مراکز پشتیبان در کنار معرفی ۹ مرکز در شیراز و ۳۶ مرکز در دیگر شهرستان‌های استان فارس برای مراجعه افراد مشکوک به کرونا به این بیماران خدمات می‌دهند، همچنین نقاهتگاه بیماران مبتلا به کرونا با ظرفیت ۲۰۰ تخت نیز در ورزشگاه شهید آیت‌الله دستغیب شیراز تجهیز شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =