۴ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۲۹
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83799411
۰ نفر

برچسب‌ها

ترکیه ۵۰۰ شبه‌ نظامی سوری به لیبی اعزام کرد

تهران- ایرنا- گروه موسوم به «دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه» روز یکشنبه در گزارشی اعلام کرد که ترکیه ۵۰۰ شبه‌نظامی سوری به لیبی اعزام کرده است.

به گزارش تارنمای دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه، ترکیه ۵۰۰ نفر از عناصر مسلح سوری وابسته به خود را برای جنگیدن در کنار نیروهای دولت وفاق ملی لیبی به این کشور اعزام کرده است.

بر اساس این گزارش، شمار مزدورانی که تاکنون ترکیه به لیبی اعزام کرده به ۱۰ هزار و ۱۰۰ نفر رسیده است.

همچنین ۲۰۰ نوجوان ۱۶ تا ۱۸ سال در نیروهای وابسته به ترکیه در جنگ لیبی می‌جنگند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه در گزارش خود آورده است: تاکنون در جنگ لیبی ۳۱۸ نفر از جمله ۱۸ نوجوان زیر ۱۸ سال وابسته به ترکیه کشته شدند.

همزمان با افزایش درگیری‌ها در لیبی میان نیروهای دولت وفاق ملی و نیروهای موسوم به ارتش ملی به رهبری ژنرال «خلیفه حفتر» آنکارا به صورت جدی وارد موضوع لیبی شده و به طور رسمی  از دولت «فایز السراج» در مقابل دولت حامی ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش شرق لیبی حمایت می‌کند.

در همین حال، ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی ششم آذرماه ۹۸ و در جریان سفر فایز السراج رییس دولت وفاق ملی لیبی به آنکارا و دیدار با اردوغان دو قرارداد مهم امضا کردند.

توافق نخست در مورد حریم دریایی ترکیه و لیبی در دریای مدیترانه و قرارداد دیگری در مورد گسترش همکاری‌های امنیتی و نظامی میان دو طرف امضا شد.

اردوغان نیز دی ماه ۱۳۹۸ اعلام کرد که کشورش به درخواست دولت وفاق ملی لیبی به آن کشور نیروی نظامی اعزام خواهد کرد.

پارلمان ترکیه نیز در همین پیوند ۱۲ دی ماه ۹۸ با لایحه مجوز اعزام نیروی نظامی برای حمایت از دولت وفاق لیبی موافقت کرد.

در مقابل، کشورهای مصر، امارات، عربستان، فرانسه، قبرس، یونان از دولت شرق لیبی به فرماندهی ژنرال حفتر حمایت می‌کنند و هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای مشترک، دخالت نظامی ترکیه در لیبی را محکوم کردند و از دولت آنکارا خواستند اعزام جنگجویان خارجی از سوریه به لیبی را متوقف کند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =