۵ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۸:۳۶
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 83799390
۰ نفر

برچسب‌ها

استقبال از آتش‌بس در افغانستان و آزادی ۲ هزار زندانی گروه طالبان

کابل - ایرنا - اقدام گروه طالبان برای آتش‌بس در سه روز به مناسبت عید فطر با استقبال دولت، کشورها و نهادهای بین‌المللی مواجه شد و دولت افغانستان هم در واکنش به این اقدام، فرمان آزادی ۲ هزار زندانی دیگر این گروه را صادر کرد.

گروه طالبان جمعه گذشته در اقدامی یک‌طرفه از جنگجویان خود خواست که در سه روز عید فطر، از جنگ دست کشیده و تنها در موضع دفاعی قرار گیرند. این گروه همچنین به جنگ‌جویان خود اجازه نداد که به مناطق تحت کنترول دولت بروند.

این اقدام طالبان با استقبال دولت افغانستان مواجه شد و «اشرف‌ غنی» رئیس جمهوری این کشور هم به نیروهای دولتی دستور داد که آتش‌بس را رعایت و از حمله به مواضع گروه طالبان خودداری کنند.

این آتش‌بس با استقبال مردم افغانستان، نهادهای ملی، کشورهای خارجی و نهادهای بین‌المللی مواجه شده و ابراز امیدواری کردند که با این اقدامات کاهش خشونت در این کشور ادامه یافته و صلح تأمین شود.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل نیز از اقدامات مثبت و سازنده صورت گرفته توسط حکومت افغانستان و گروه طالبان، جهت برقراری آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها در ایام عید سعید فطر عمیقا استقبال کرد.

سفارت ایران ابراز امیدواری کرد که این ابتکار گامی موثر در راستای اعتمادسازی بیشتر و در پیش گرفتن مسیر حل اختلافات از طریق مسالمت‌آمیز و همچنین آغازی برای انجام مذاکرات بین افغانستانی و برقراری صلح پایدار در این کشور باشد.

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز در توئیتی از اعلام آتش‌بس سه روزه طالبان و دولت افغانستان در روزهای عید سعید فطر استقبال و تأکید کرد که مردم این کشور مستحق دوری از خشونت هستند.

این سازمان از دو طرف خواسته است که برای متوقف کردن دایمی جنگ تلاش کنند تا گفت‌وگوی بین افغانستانی هرچه زودتر آغاز شود.

‏«زلمی خلیل‌زاد» نماینده‌ ویژه‌ وزارت خارجه‌ آمریکا برای صلح ‎افغانستان، ضمن استقبال از ‎آتش‌بس سه روزه‌ از سوی ‎طالبان و دولت افغانستان، همچنان بر توافق دو طرف برای آغاز مذاکرات بین‌افغانی تأکید کرده است.

‌خلیل‌زاد گفته است که پس از پایان آتش‌بس سه روزه گام‌های مثبت دیگری باید به صوری فوری دنبال شود.

وی به رهایی زندانیان باقیمانده از هر دو طرف اشاره کرد و افزود: همانگونه که در توافقنامه آمریکا و طالبان مشخص شده، برنگشتن به خشونت‌ها و توافق روی تاریخ جدید برای آغاز مذاکرات در افغانستان کار شود.

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل «ناتو» نیز در توئیتی گفته که از اعلام آتش‌بس سه روزه عید فطر از سوی حکومت افغانستان و گروه طالبان استقبال می‌کند و تمام طرف‌ها باید از این فرصت برای صلح و منفعت همه افغان‌ها استفاده کنند.

«پیترپروگل» سفیر آلمان در افغانستان نیز از آتش‌بس سه روزه به مناسبت عید استقبال و ابراز امیدواری کرد که این اقدام دولت و گروه طالبان زمینه‌ آتش‌بس دایمی بشردوستانه، رهایی بیشتر زندانیان و آغاز مذاکرات صلح در این کشور را فراهم کند.

اشرف غنی، هم دیروز (یکشنبه) پس از ادای نماز عید گفت که در مقابل اعلام آتش‌بس از سوی گروه طالبان و حسن‌نیت دولت دو هزار زندانی دیگر این گروه را آزاد می‌کند و فرمان رهایی آنها را صادر کرد.

بر اساس توافقنامه آمریکا و طالبان قرار است که ۵ هزار زندانی گروه طالبان از زندان‌ها و هزار زندانی دولت از طرف طالبان آزاد شوند. دولت افغانستان تاکنون هزار زندانی و طالبان هم حدود ۲۰۰ زندانی را آزاد کرده‌اند.

حدود یک هفته پیش به دنبال شدت گرفتن خشونت‌ها، دفتر شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که روند آزادی زندانیان طالبان متوقف شده است.

طی یک ماه گذشته جنگ در افغانستان بشدت افزایش یافت و سازمان ملل متحد در گزارشی از افزایش ۲۵ درصدی تلفات غیر نظامیان در یک ماه گذشته میلادی نسبت به همین ماه در سال گذشته خبر داده بود.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha