هفت متخلف تجاوز به حریم جنگل‌های سروآباد تحویل مراجع قضایی شدند

سنندج - ایرنا - رییس اداره منابع طبیعی سروآباد با اشاره به شناسایی هفت نفر از متخلفان تجاوز به حریم عرصه‌های طبیعی این شهرستان گفت: همه این افراد به مراجع قضایی تحویل شدند.

مسلم مرادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در ادامه گشت زنی نیروهای حفاظت از منابع طبیعی در روستای گواز بخش مرکزی هفت فقره پرونده تخریب و تصرف عرصه طبیعی کشف و در یک اقدام ضربتی همه متخلفان شناسایی و پرونده تخلف آنها به مراجع قضایی جهت برخورد قاطع ارسال شد.

وی افزود: باتوجه به اینکه روستای گواز آخرین روستای سروآباد در منطقه ژاورود بخش مرکزی در نزدیکی  روستای پالنگان از توابع کامیاران است و فاصله آن تا مرکز شهرستان ۷۰ کیلومتر است متخلفان با خیال اینکه نیروهای حفاظت از منابع طبیعی بدلیل دور بودن روستا از عرصه‌های طبیعی بازدید نمی‌کنند دست به تخریب و تصرف زده بودند.

رییس اداره منابع طبیعی سروآباد یادآور شد: علیرغم کمبود نیروی انسانی در این شهرستان حفاظت از اراضی ملی با جدیت و دلسوزی در حال انجام است و اجازه سودجویی به متخلفان و فرصت طلبان داده نخواهد شد و با قاطعیت با آنها برخورد می‌شود.

وی اضافه کرد:‌روستای گواز به دلیل داشتن آب و هوای مساعد و تنوع محصولات باغی از جمله انار، انجیر و توت فرنگی، اراضی ملی این روستا همواره  مورد طمع سودجویان قرار دارد.


توزیع آبگرمکن خورشیدی

مرادی از توزیع ۱۰ دستگاه آبگرمکن خورشیدی با اعتباری بیش از ۵۰۰ میلیون ریال در بین اهالی روستای ناو بخش هورامان نیز  خبر داد.

رییس اداره منابع طبیعی سروآباد تاکید کرد: این پروژه با هدف تغییر الگوی مصرف سوخت، جلوگیری از قطع جنگل و بوته کنی و همچنین ترویج فرهنگ استفاده از انرژی خورشیدی در روستاهای فاقد بهره مند از گاز طبیعی اجرا شد.

وی افزود: روستای ناو در ۱۱۰ کیلومتری سروآباد و در مرز با شهرستان پاوه قرار دارد و یکی از روستاهای دارای پوشش جنگلی است که علیرغم جمعیت پایین آن بیش از ۲۸ نفر پزشک و متخصص تحویل جامعه داده است.


رفع تداخلات در منطقه ژاوه رود

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سروآباد گفت: به منظور تسریع در اجرای رفع تداخلات پلاک در روستای بوریدر بخش مرکزی و رفع ابهامات موجود از کل محدوده این پلاک بازدید و سرکشی شد.

مرادی افزود: تفسیر عکس‌های هوایی این پلاک بدلیل پوشش جنگلی، توپوگرافی کوهستانی، وجود باغات در دره ها و حاشیه جنگل با پیچیدگی خاص خود همراه است و بازدید میدانی به منظور تشخیص صحیح  اراضی ملی و مستثنیات ضروری است.

روستای بوریدر یکی از روستاهای جنگلی منطقه ژاوه رود است که بدلیل گستردگی اراضی ملی و  جنگلهای آن، ضروری است رفع تداخلات این پلاک با دقت انجام شود.

از مساحت ۱۲۰ هزار کیلومتری شهرستان سروآباد نیز ۵۷ هزار هکتار آن را منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو، ۱۲ هزار هکتار آن را اراضی ملی و ۵۱ هزار هکتار را اراضی کشاورزی و باغی تشکیل می‌دهد.

شهرستان سروآباد با ۲ بخش مرکزی و اورامان و جمعیتی افزون بر ۵۲ هزار نفر در فاصله ۹۰ کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و ۲۴ کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =