یکشنبه سخت نتانیاهو؛ برای اولین بار نخست وزیر اسرائیل امروز به دادگاه می‌رود

تهران - ایرنا - جلسه دادگاه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی امروز (یکشنبه) به اتهام فساد مالی در دادگاه قدس اشغالی برگزار خواهد شد، همچنین قرار است تجمعات اعتراضی علیه وی از سوی جنبش "پرچم سیاه" و احزاب مخالف در سراسر اراضی اشغالی برگزار شود.

به گزارش رویترز، جلسه محاکمه نتانیاهو به اتهام فساد مالی، پرداخت رشوه و کلاهبرداری در قدس اشغالی امروز (یکشنبه) درحالی آغاز می‌شود که این اولین بار است نخست وزیری از این رژیم در دادگاهی جنایی حاضر می‌شود.

نتانیاهو که هفته گذشته پس از بن بست سیاسی یک ساله و در توافق با رقیب خود «بنی گانتس» رهبر حزب "آبی و سفید" برای تشکیل کابینه ائتلافی به عنوان نخست وزیر این رژیم سوگند یاد کرده بود، تشکیل دادگاه برای رسیدگی به اتهاماتش را توطئه جناح چپ علیه وی برای سرنگونی رهبری راستگرا خوانده است.

نتانیاهو که بارها از حضور در جلسات محاکمه گریخته، دوشنبه گذشته نیز بار دیگر در اقدامی خواستار عدم حضور خود در اولین جلسه دادگاه شد ولی با این درخواست موافقت نشد و وی باید در جلسه امروز دادگاه حاضر شود.

وی شیوع ویروس کرونا و عدم امکان حضور در دادگاه به دلیل رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را برای عدم حضور خود بهانه کرده بود.

جلسه محاکمه نتانیاهو  که در سه پرونده فساد مالی به پرداخت رشوه، کلاهبرداری و سوء استفاده از اعتماد عمومی متهم است ابتدا قرار بود برای بررسی از ۱۷ مارس  (۲۷ اسفند ۹۸) برگزار شود اما پس از دستور «امیر اوهنا» وزیر سابق دادگستری رژیم صهیونیستی و هم پیمان نتانیاهو در حزب لیکود برای لغو جلسات دادگاه به عنوان بخشی از محدودیت‌های مبارزه با ویروس کرونا، این جلسه به امروز ۲۴ مه (۴ خرداد) موکول شد.  

از سویی جنبش "پرچم سیاه" با شعار "متهم به فساد نخست وزیر من نیست" قرار است امروز (یکشنبه) در محل اقامت نتانیاهو در سراسر اراضی اشغالی تجمع اعتراضی برگزار کند.

طرفداران حزب "یش عتید" از مخالفان نتانیاهو نیز قرار است ده‌ها تجمع اعتراضی علیه فسادهای مالی نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سراسر اراضی اشغالی برگزار کنند.

سال گذشته دادستان رژیم صهیونیستی رسماً علیه نتانیاهو اعلام جرم و او را به فساد مالی، تقلب و سوء استفاده از اعتماد عمومی متهم کرد. این نخستین بار است که علیه یک نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی اعلام جرم می‌شود.

خانواده نتانیاهو نیز در طول ماه‌های اخیر، درگیر چندین پرونده فساد مالی بوده و بارها اخبار آنها در صدر رسانه‌ها قرار گرفته است؛ پرونده‌هایی که در رسانه‌ها به «پرونده ۱۰۰۰»، «پرونده ۲۰۰۰»، «پرونده ۳۰۰۰» و «پرونده ۴۰۰۰» معروف شده است.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی ۱۲ بار درخصوص این پرونده ها به بازجویان پلیس پاسخ داده و علاوه بر موارد مذکور، پرونده فساد مالی همسرش نیز در حال رسیدگی است.

بسیاری از کارشناسان حقوقی و قضایی، با توجه به اینکه موارد اتهام نتانیاهو بسیار زیاد و حجم پرونده فساد مالی وی دارای پیچیدگی است، معتقدند که بررسی و برگزاری دادگاه نخست وزیر رژیم صهیونیستی تا صدور رأی نهایی احتمالا ۲ یا ۳ سال به طول انجامد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =