مدعیان دستکاری مصوبات مجلس شناختی از قانون نویسی ندارند

تهران - ایرنا - عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: کسانی که ادعای دستکاری در مصوبات مجلس را دارند، به مجلس توهین کرده و شناخت درستی از فرآیند قانون‌نویسی ندارند.

به گزارش خانه ملت، «علی‌اصغر یوسف‌نژاد» روز یکشنبه با اشاره به ادعای کذب تغییر مصوبات مجلس که روز گذشته(شنبه) از سوی یکی از خبرگزاری‌ها منتشر شد، اظهار کرد: هیات رئیسه نمی تواند در مسیر تصویب قوانین در محتوای طرح یا لایحه دخل و تصرفی داشته باشد.
وی افزود: قانون نویسی فرآیند و تشریفاتی دارد که در تصویب بودجه، طرح یا لایحه این مراحل طی می شود، پس از آن که طرح از سوی نمایندگان یا شورای عالی استان ها یا لایحه از طرف دولت به مجلس ارسال می شود، هیات رئیسه موضوع را به کمیسیون مربوطه ارجاع می دهد و کمیسیون درباره آن گزارشی تهیه می کند که قبل از قرائت و بررسی در صحن در اختیار سایر نمایندگان قرار می گیرد.
نماینده مردم ساری در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: بنابراین مصوبه کمیسیون واضح است و همان مصوبه به صورت جز به جز در صحن علنی قرائت و ثبت و ضبط می شود با این حساب آنچه که تصویب می شود شفاف و واضح است. اگر کسی ایراد و اشکالی داشته باشد می تواند به متن ‌مشروح‌ مذاکرات رجوع کند.
وی تاکید کرد: هیات رئیسه نقشی در محتوای قانون نویسی ندارد، حتی زمانی که مصوبه به شورای نگهبان ارسال می شود و به مجلس بر می گردد هیات رئیسه فقط نقش واسطه اداری دارد، ایرادات را برای رفع به اطلاع کمیسیون می رساند، اگر کسی اشکالی دارد و می گوید کلمه ای اضافه شده یا نشده به هیات رئیسه مراجعه کند.
یوسف نژاد با تاکید بر اینکه هیچ کس نمی تواند متن قانون را تغییر دهد، گفت: ادعا دستکاری در مصوبات مجلس ادعایی موهن بوده و نشان دهنده عدم شناخت و معرفت از مراحل تصویب قانون و نقش و وظیفه هیئت رئیسه است، تا کنون چنین اتفاقی نیافتاده و درباره آن نشنیدم اما اگر کسی چنین ادعایی دارد به مشروح مذاکرات رجوع کند، در زمان بررسی طرح و لایحه موافق و مخالف اظهار نظر می کنند.
عضو هیات رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه چنین مراحلی نیز برای تصویب قانون بودجه طی می شود، بیان داشت: ادعای دستکاری در مصوبه مجلس صحت ندارد و از عجایب است کسی چنین ادعا کند که بعد از ارجاع به شورای نگهبان ویرگول یا کلمه ای حذف یا اضافه شده، به نظر من کسی که چنین ادعایی دارد شناختی از مجلس و مراحل تصویب قانون ندارد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha